تور مسافرتی: شاهرود – رئیس میراث فرهنگی شاهرود از تعیین عرصه محوطه عمادالدین این شهرستان اطلاع داد و اظهار داشت: گروه دیرینه شناسی در این محوطه هشت هزارساله حفاری خواهند كرد.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، حمیدرضا حسنی بامداد یكشنبه در نشستی خبری با حضور اصحاب رسانه به میزبانی میراث فرهنگی شاهرود، ضمن بیان اینكه تعیین عرصه محوطه هشت هزارساله عمادالدین این شهرستان آغاز خواهد شد، تاكید كرد: این كار به عهده گروهی دیرینه شناس به سرپرستی حسن رضوانی نهاده شده تا محوطه اصلی و حواشی آن را در جنوب شاهرود شناسایی و نقشه برداری كنند.
وی بابیان اینكه تعیین محوطه اصلی عمادالدین رسالت اصلی این گروه دیرینه شناسی است، اضافه كرد: عملیات گمانه زنی در این محوطه دوره نوسنگی آغازشده است.
۹۰ درصد محوطه عمادالدین صدمه دیده است
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود اظهار داشت: دو نوع شواهد از این محوطه به دست آمده كه نخست گویای استمرار حضور انسان ها تا اواسط هزاره پنجم پیش از میلاد در این محوطه است و دیگری بر مبنای شواهد سطحی مربوط به فرهنگ سنگ چخماق در منطقه شمال شرق فلات ایران به حساب می آید كه قدمت آن به اواخر هزاره ششم پیش از میلاد می رسد بنابراین با انجام عملیات حفاری این نظریه ها اثبات یا رد خواهند شد.
حسنی بابیان اینكه تپه های سنگ چخماق بسطام واقع در ۱۴ كیلومتری شمال محوطه عمادالدین محوطه معیارِ فرهنگ نوسنگیِ شمال شرق ایران است، تاكید كرد: كاوش هایی در دهه ۵۰ خورشیدی در این منطقه صورت گرفته كه متأسفانه نتایج آن هنوز مشخص نمی باشد و تنها مدارك باقی مانده از آن دوران گواه حضور اكیپی ژاپنی در منطقه است.
وی با اشاره به اینكه محوطه عمادالدین به صورت اتفاقی در زمین یكی از اهالی شاهرود كشف شده است، اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد این محوطه بر اثر تولید تاكستان و باغ های میوه شدیداً صدمه دیده است.