تور مسافرتی: دندان تازه كشف شده كرمانشاه كه متعلق به یك كودك نئاندرتال بوده در موزه ملی ایران به نمایش درمی آید. مطالعات روی مینای دندان نشان داده است این كودك زندگی سختی را گذرانده است.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، پیرو خبر كشف دندان انسان نئاندرتال در محوطه باستانی پناهگاه صخره ای باوه یوان در كرمانشاه، نشست خبری با حضور دیرینه شناس این محوطه باستانی برگزار گردید.
در این نشست خبری كه قبل از ظهر روز یكشنبه (۶ آبان ماه) در سالن اجتماعات پژوهشگاه میراث فرهنگی برگزار شد، سامان حیدری گوران كاوشگر و دیرینه شناس در این باره به بیان جزئیات بیشتری از این كشف پرداخت و اظهار داشت: پیشینه مطالعات پارینه سنگی به زمان های قدیم برمی گردد كه به صورت سیستماتیك، مرحوم آذرنوش این كار را انجام می داد. ما از سال ۸۹ و ۹۰ در این استان به كاوش پرداختیم و توانستیم در دو سال متوالی ۲۶۰ غار و پناهگاه صخره ای تازه در مساحت ۱۰۰ در ۱۵۰ كیلومتری كشف نماییم. این مطالعات همچنان ادامه داشت و تحلیل ها انجام می گرفت و توانستیم با تجزیه و تحلیل های آماری به موضوعات مهمتری دست پیدا نماییم.
وی اظهار داشت: این روزها بحث انسان های نئاندرتال مبحث داغی در دنیا است و همیشه این سؤال مطرح می گردد كه چرا این گروه از انسان ها منقرض شده اند ؟ برای آنكه به سؤالاتمان جواب بدهیم، به مطالعات زیست محیطی پرداختیم بویژه مطالعات GIS نشان می داد كه می توان در منطقه كرمانشاه بررسی های بیشتری انجام داد.

وی افزود: انسان های نئاندرتال از حدود ۴۳۰ هزار سال پیش به وجود آمده اند و به سمت شرق می رفتند. در این راستا می توان در ایران شواهدی به دست آورد. نقشه هایی وجود دارد كه نشان داده است در سال ۱۸۵۶ میلادی یعنی بیشتر از ۱۳۰ سال پیش در دره ای نزدیك به دوسلدورف، جمجمه ای پیدا شد كه باستان شناسان می گفتند امكان دارد متعلق به انسان بیماری بوده باشد اما زمانی كه نشانه هایی از انسان های نئاندرتال دیگر در مناطق دیگری پیدا شد، نام آنرا انسان نئاندرتال گذاشتند. مردان نئاندرتال معمولاً دارای ۱۶۵ سانتیمتر و زنان ۱۵۵ سانتیمتر قد بوده اند اما از لحاظ عضلانی، بسیار محكم بودند چون به مناطق و هوای سخت عادت داشتند و این مناطق كوهستانی سبب شده بود كه عضلات آنها بسیار محكم شود.

حیدری گوران اضافه كرد: در سال ۲۰۱۰ بر مبنای مطالعات DNA، ثابت شد كه انسان های امروزی غیر از آفریقا، بین دو تا چهار درصد ژن انسان نئاندرتال را دارند. این مطالعه بسیار مهم بود چون تا پیش از آن، همه فكر می كردند كه انسان امروزی با انسان نئاندرتال هیچ اشتراكی با هم ندارند.
این دیرینه شناس اظهار داشت: پناهگاه باوه یوان در معرض خطر قرار دارد. در سال ۸۹ كانال فیبر نوری از وسط آن گذشته است. اتوبان تهران ـ كرمانشاه هم به این بخش ضربه زده است. ما توانسته ایم با كمك پژوهشگاه باستان شناسی، بخشی از آنرا از محوطه دور نماییم ولی كافی نیست. یكی از دانشجویان هنگام كاوش در این محوطه، به صورت اتفاقی اعلام نمود كه دندان متفاوتی را در عمق سه متر و ۷۰ سانتیمتری زمین پیدا كرده است. این دندان ۶ میلیمتر عرض و ۸ میلیمتر طول داشته و متعلق به دندان نیش فك پایین یك كودك بوده است. ما در طول یك سال مطالعات زیادی همچون سی تی اسكن انجام دادیم تا بالاخره ثابت شد كه این دندان متعلق به انسان نئاندرتال است اما جنسیت كودك هنوز مشخص نمی باشد. با این وجود می توان اظهار داشت كه سائیدگی مینای دندان نشان داده است كه او زندگی سختی گذرانده و بیشتر از استخوان و گوشت استفاده می كرده است.
مطالعه روی آخرین غذایی كه كودك نئاندرتال خورده
وی افزود: ما میزان كمی از جرم روی دندان را هم مطالعه می نماییم تا ببینیم آخرین غذایی كه خورده چه بوده است و اینكه مادرش در ۶ ماه اخیر از چه غذاهایی استفاده می كرده است. ما توانسته ایم به این مورد دست پیدا نماییم كه انسان نئاندرتال با انسان هوشمند در یك محیط مشتركی زندگی می كردند ولی امكان دارد هیچ وقت همدیگر را هم ندیده باشند.
حیدری گوران درباره اینكه آیا از قبل مطالعاتی درباره شواهد مربوط به انسان نئاندرتال در این محوطه باستانی وجود داشته یا خیر هم اظهار داشت: قریب به یقین بود كه این انسان در ایران هم زندگی می كرده است. در ۵۰ كیلومتری مرز ایران و عراق در غار شنیدار، نمونه هایی از این انسان پیدا شده بود. شواهد زیست محیطی و داده های باستانی مانند ابزار سنگی، ما را به این سمت سوق داد كه امكان دارد در این بخش از كرمانشاه هم چنین یافته هایی پیدا شود.
این دیرینه شناس خاطرنشان كرد: ما در این محوطه كاوش تخصصی در چارچوب پژوهش های باستانی را داشتیم و پروژه مربوط به انتقال از دوره پارینه سنگی میانی به دوره نوین بود كه به صورت اتفاقی به این دندان هم برخورد كردیم.
ششمین دندان كشف شده در جهان
وی اظهار داشت: از نظر باستان شناسی، مطالعات سی تی اسكن كه روی این دندان انجام شده، نشان داده است كه به صورت قطع به یقین این انسان نئاندرتال است؛ البته مطالعه DNA بهترین مطالعه دنیاست اما هم اكنون هیچ تكنولوژی ای موفق نشده كه DNA را از استخوان جذب نماید. ما می دانیم كه نئاندرتال ها هیچگاه در آفریقا زندگی نمی كرده اند. آزمایش های مربوط به این دندان در آزمایشگاه های دانشگاه های كمبریج، آكسفورد، بردو، بولونیای ایتالیا و مؤسسه ماكس بلانك انجام شده است. این ششمین دندان شیری است كه از انسان نئاندرتال در دنیا كشف شده است. قبل از این پنج دندان دیگر در كشورهای اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، آلمان و بلژیك پیدا شده بودند.
در این برنامه شیرازی رئیس پژوهشكده دیرینه شناسی هم اظهار داشت: در ایران كسی تابحال موفق به پیدا كردن شواهدی از انسان نئاندرتال نشده بود. مقرر است این دندان به اداره كل موزه های كشور تحویل داده شود تا به نمایش بگذارند. فكر می نماییم بهترین جا برای نمایش این دندان، موزه ملی ایران باشد آن هم به علت تعداد بازدیدكنندگان و فضایی كه در اختیار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *