تور مسافرتی: نخستین خبر حدود یك هفته قبل این طور منتشر شد؛ «هر كاشی كه از دیوار مدرسه خان شیراز دزدیده میشه تو بازار ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو فروخته می شه!» و همراه آن یك عكس منتشر گردید كه یكی از كاربران فضای مجازی در توئیتر یك هفته قبل این عكس را از ورودی سمت چپ مدرسه خان ثبت كرده بود.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، در ادامه خبرها پشت سر یكدیگر منتشر شدند و حتی در این میان چند خبر هم با این تیتر كه كاشی های تاریخی ایرانی در سایت های خارجی به حراج گذاشته شده اند، لایك خوردند و حتی معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی نسبت به آن واكنش نشان داد كه این سازمان همیشه خبرهای در این سطح را رصد می كند.

در كمتر از دو سه روز بحث فروش كاشی های تاریخی بویژه در سایت های تاریخی كشور و همچون مسجد نصیرالملك و بازار تاریخی شیراز تبدیل به یك مبحث داغ رسانه ای شد، اما مسئولان میراث فرهنگی تلاش كردند تا لحظه ی آخر نسبت به آن واكنشی نشان ندهند و فقط به انتشار جوابیه ای از جانب اداره كل میراث فرهنگی استان فارس بسنده كردند.

در آن بیانیه اعلام شده بود: «مدرسه تاریخی خان ملك موقوفه هست و متولی مستقیم دارد و نگهداری و بهره برداری از این مدرسه در اختیار اداره كل میراث فرهنگی فارس نیست. تصاویر انتشار یافته از جای خالی كاشی های سر درب این مدرسه در فضای مجازی، متعلق به تخریب سالیان گذشته است كه در صورت تامین اعتبار، این قسمت از مسجد هم در دست مرمت قرار خواهد گرفت.»

البته نظر چند كارشناس تزئینات آثار تاریخی را هم نباید از نظر دور داشت كه كاشی های به نمایش درآمده در تصویر زیر هیچ كدام تاریخی نیستند، بویژه در استفاده از رنگ سیاه با عنایت به خصوصیت این رنگ كه پس از گذشت چند سال به مرور تغییر رنگ می دهد، اما به دفعات از این رنگ استفاده شده و هنوز هیچ تغییری در آن ها شكل نگرفته است.
یك رسانه با انتشار این تصاویر ادعا نمود كاشی های به فروش گذاشته شده متعلق به بناهای تاریخی و مدرسه خان شیراز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *