تور مسافرتی: نخستین و تنها موزه متعلق به انتشارات و كتابخانه جهانی ركلام، مقابل ساختمان سابق چاپ و نشر ركلام در لایپزیگ آلمان راه اندازی شد.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، در مراسم افتتاح این موزه كه روز بیست و هشتم اكتبر برگزار شد، «كونترام وزپر»، نویسنده مشهور آلمانی بخشی از كتاب خود به نام «شمال دوست داشتنی و جنوب نفرت انگیز» را برای حاضران خواند.
انتشارات ركلام، روز اول اكتبر امسال، صد و نودمین سال تاسیس خویش را جشن گرفت. بنیان گذار این انتشارات، آنتون فیلیپ ركلام بود كه بعدها با تاسیس كتابخانه جهانی ركلام، كتاب های ارزان قیمت در حوزه ادبیات جهان، فلسفه، تاریخ، هنر، موسیقی، فیلم و…منتشر كرد.
بر اساس این گزارش كه رایزنی فرهنگی ایران در آلمان آنرا تهیه كرده و برای انتشار در اختیار مهر قرار داده است، كتابخانه جهانی ركلام، سال هاست كه قدیمی ترین و بهترین آثار ادبی و فرهنگی جهان را به بهای بسیار ارزان در اختیار دوستداران كتاب قرار می دهد.
این كتابخانه جهانی، نوامبر ۲۰۱۷، وارد صدو پنجاهمین سالگرد تاسیس خود شد. موزه ركلام هم به منظور حفظ و نگهداری از میراث آنتون فیلیپ ركلام و جانشینان وی در لایپزیگ و منطقه به راه افتاده است.
این موزه امكان برنامه ریزی و برگزاری نمایشگاه ها، نشست ها، بحث ها، سخنرانی ها و برنامه های آموزشی و فرهنگی برای كودكان و نوجوانان را دارد.
كتابخانه مرجع متعلق به كتابخانه جهانی ركلام، ۱۰ هزار جلد كتاب دارد كه از سال ۱۸۶۷ تا به امروز در لایپزیگ و اشتوتگارت انتشار یافته اند. موزه ركلام، تاریخچه این كتابخانه را از آغاز تا امروز در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
این موزه همینطور تغییرات قابل ملاحظه در ظاهر مجموعه ها و تنوع موضوعی كتاب ها را در این سال ها نشان داده است. علاوه بر این، در موزه ركلام مجموعه های كمتر شناخته شده كتابخانه جهانی به همراه كاتالوگ ها و محصولات تبلیغاتی در معرض دید عموم قرار گرفته است.
از دیگر آثار نمایش داده شده در موزه ركلام می توان به ماشین های اتوماتیك قدیمی فروش كتاب، قفسه ای از كتاب های منتشرشده در فرمت قدیمی، گنجینه ای از كتاب ها و مقالات انتشار یافته در طول جنگ جهانی اول و دوم، تابلوهای آموزش فنی تولید كتاب در سال ۱۹۲۶، دست نویس ارنست ركلام، هاینریش ركلام و توماس مان و همینطور نسخه چاپی از دست نوشته هرمان هسه اشاره نمود.
درهای این موزه، روزهای سه شنبه و پنجشنبه از ساعت ۱۵ تا ۱۸، برای علاقمندان باز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *