تور مسافرتی: رئیس سازمان اسناد و كتابخانه و ملی ایران از صداوسیما گله كرد كه «سعی نمی كند همه داشته هایش را با دیگران به اشتراك بگذارد.»
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، اشرف بروجردی كه شنبه (۱۲ آبان ماه) در مراسم یادبود روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در سالن همایش های كتابخانه ی ملی صحبت می كرد، اظهار داشت: این امیدواری برای همه ما وجود دارد كه صداوسیما تلاش خویش را افزون كرده و تلاش كند باورهای عموم مردم را مطابق آنچه كه به آن می اندیشیم، عرضه نماید.
رئیس كمیته ملی حافظه جهانی یونسكو با تاكید بر این كه ما نیاز داریم تا اعتماد و فهم عمومی در میان فرهنگ های جامعه دیده شوند، اضافه كرد: زمانی این اعتماد عمومی شكل می گیرد كه مردم حرف دل، باور و فرهنگ را احساس كنند و در رسانه ملی هم منعكس شود.
او با بیان این كه امیدوار است تا صداوسیما آنچه كه جامعه نیاز دارد را عرضه كند، اضافه كرد: این ظرفیت در صداوسیما بسیار بالاست اما باید به این نكته توجه گردد كه ساعت ها ظرفیتِ فكر و باور مردم در اختیار صدا وسیما قرار دارد، ازاین رو می تواند بهترین ها را عرضه نماید و این رویه را بعنوان یك سیاست پیش ببرد.
وی افزود: امیدواریم برای آینده گنجینه های دیگری را ثبت جهانی نماییم و از این طریق فرهنگ اصیل، غنی و بشردوستانه و انسانی را به جامعه بشری منتقل نماییم و به مردم یادآوری نماییم كه ما اعضای یك مجموعه هستیم و می توانیم زندگی بهینه ای را با فهم مشترك داشته باشیم.
بروجردی با تاكید بر این كه اگر بخواهیم رسالت مان را انجام دهیم باید لحظه به لحظه آنرا حفظ نماییم، افزود: برای ثبت اقداماتی كه بشر انجام می دهد باید ببینیم چه تلاش هایی می گردد و چه كسانی در این عرصه گام برمی دارند و چه كسانی جامعه بشری را به اشتراك می گذارند.
او با بیان این كه انسان ها همه لحظات را مدیون گذشتگان خود، مواریث، فرهنگ و ارزش های خود و مدیون حافظه ای كه برای آنهاست، هستند، اضافه كرد: پیوستگی بین انسان ها از قِبَل همین ساخته شدن ها می تواند منظومه ای از تاریخ بشری را فراهم آورد كه شعاع پرتو آن برای همه نسل های بعدی مفید و مثمر ثمر باشد. در واقع همه این موارد گوشزد می كنند كه رسالت مان سنگین است و سازمان اسناد پناهگاه حفظ این آرشیوهاست.
رئیس كتابخانه ملی با اشاره به در اختیار گرفتن مجموعه ای از ۲۵۰ هزار تصویر با عنوان مبحث «قاجار» افزود: این مجموعه شامل سراسر ایران، طبیعت، فرهنگ، خرده فرهنگ و آداب و رسوم مردم است كه به تصویر كشیده شده، حتی معتقدیم خیلی از دستگاه های دیگر هم چنین مجموعه ای را در اختیار دارند.
بروجردی با تاكید بر این كه جلوگیری از بلوكه شدن این اسناد اهمیت دارد، اظهار داشت: این اسناد تاریخ و میراث بشریت هستند، در واقع مانند آن است كه بخواهیم آنرا عرضه نماییم. رسالت سازمان اسناد این است كه همه آنچه كه داشته و دارد را به بهترین وجه نگهداری كند تا افرادی كه تمایل دارند بدانند و از داشته هایشان بهره ببرند، از آنها استفاده مناسب كنند و با انجام تحقیقات و مطالعات تراوش های ذهنی آنها مضاعف شود.
وی همینطور خطاب به دستگاه های مختلف كه چنین داشته هایی در اختیار دارند، اظهار نمود: اگر نهادهای دارای تعامل می توانند داشته های خویش را برای حفظ میراث دیداری و شنیداری به اشتراك بگذارند، این كار را انجام دهند، در غیر این صورت سازمان اسناد و كتابخانه ملی می تواند با اشتراك گذاشتن این اسناد در معرفی آنها كمك نماییم.

لزوم رصد و پایه ریزی رشته های تحصیلی میراث دیداری و شنیداری
سپیده كبیری، مدیر مركزی آرشیو صداوسیما هم در صحبت هایی در این آئین اظهار داشت: منابع دیداری و شنیداری بخشی از حافظه ملت هاست و بخشی از میراث مستند یك فرهنگ را حفظ و نگهداری می كند.
او با بیان این كه هر انسان برای یادآوری خاطرات نیاز به عكس و مستندات دارد، اضافه كرد: یك فرهنگ هم برای مرور خاطرات نسل خود نیاز به مرور آرشیوها دارد، ازاین رو اعلام می كنم كه سازمان صداوسیما تلاش خویش را كرده تا این میراث با بهترین كیفیت و بالاترین روش استاندارد ثبت و جهانی شود.
وی با تاكید بر ضرورت داشتن یك روند آموزش مداوم از پایه و اساس با هدف شكل گیری آن در نسل های بعدی اظهار نمود: بهتر است رشته های تحصیلی آرشیودار در حوزه میراث دیداری و شنیداری باید در كشور رصد و پایه ریزی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *