تور مسافرتی: مدیر كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینكه مركز فوق با هدف گردآوری و مستندسازی تاریخ ۵۰ ساله دانشگاه بوجود آمده و یك واحد هم بعنوان موزه یا نمایشگاه تجهیزات و دستاوردهای فناورانه دانشگاه به آن اضافه خواهد شد، اظهار داشت: بزرگ ترین چالش پیش روی این مركز، نداشتن ساختار مصوب و نیروی ثابت است كه چنان چه این موارد محقق شوند، ظرف دو سال تاریخ ۵۰ ساله و پرارزش دانشگاه را به صورت كامل مستندسازی كرده و به نمایش خواهیم گذاشت.
حمید مهدیقلی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینكه پیشنهاد تولید مركز اسناد در دانشگاه حدود ۴ سال پیش از جانب بعضی از مسئولان عرضه شده است، اظهار داشت: تا قبل از آن به مناسبت های مختلف، همچون سالگرد چهلمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی شریف، مجموعه هایی به صورت صوتی، تصویری و متنی، از مطلعین و پیشكسوتان دانشگاهی تهیه و جمع آوری شده بود.
وی با اشاره به اینكه از ابتدا برای این مكان دو واحد مجزا ولی مرتبط به هم متصور بوده است، توضیح داد: بنا داشتیم تا اسناد و مدارك مربوط به سابقه دانشگاه را، كه اغلب كاغذی و چاپی هستند، در مركز اسناد قرار دهیم. همینطور واحدی را به تجهیزات، ماشین آلات، دستگاه های نمونه آزمایشگاهی و صنعتی حاصل فعالیت های پژوهشی و فناوری دانشگاه اختصاص داده و این واحد دوم را به صورت نمایشگاه یا موزه درآوریم.

مدیر كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه صنعتی شریف تصریح كرد: مطابق مصوبه هیات رئیسه دانشگاه، مقرر شد در مرحله نخست، مركز اسناد در كتابخانه مركزی تولید شود تا در فرصتی محل مناسبی برای نمایشگاه یا موزه دستگاه ها و تجهیزات تعیین شود.
مهدیقلی اهداف تعیین شده برای مركز اسناد و موزه دانشگاه را جمع آوری، مستندسازی، عرضه تاریخچه علمی، پژوهش، فناوری و فرهنگی دانشگاه، به اشكال مختلف عنوان نمود و اضافه كرد: در بخش دیجیتال مركز، سایت “گنجینه اسناد دانشگاه” طراحی و راه اندازی شده كه برای آن هفت مجموعه در نظر گرفته شده است.
وی این هفت مجموعه را “شخصیت­ ها و مفاخر”، “اسناد و گزارش ها “، “نوآوری­ ها و فناوری ها”، “رویدادها و مراسم”، “دانشكده­ ها، مراكز و ادارات”، “انتشارات” و “هدایا و یادبودها” نام برد و توضیح داد: هر سند و مدرك مهم و منتخب در یكی از مجموعه های فوق قرار داده شده و مستند می گردد.

مدیر كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینكه اكنون در آغاز راه قرار داریم و هنوز كمتر از ۱۰ درصد اسناد و مدارك جمع آوری و مستند شده اند، تاكید كرد: رجوع بازدیدكننده به مركز اسناد یا وب سایت گنجینه اسناد، سبب آشنایی دقیق و صحیح او با گذشته دانشگاه و دستاوردهای مهم آن شده و باعث تولید انگیزه برای فعالیت بیشتر در زمینه های مورد علاقه خواهد شد.
مهدیقلی با بیان اینكه تاریخچه و افتخارات دانشگاه، بخش عمده مركز اسناد و موزه دانشگاه را تشكیل خواهد داد، افزود: به عبارت دیگر، این مركز عهده دار سازماندهی تاریخچه و تجهیزات علمی و فناوری در رابطه با دانشگاه صنعتی شریف است؛ گرچه امكان دارد در صورت مواجهه، اسناد و مداركی مهم و مرتبط از سایر موسسات را هم عرضه كند.

وی ذیل مبحث نقش ترویجی این موزه، اظهار نمود: موزه های علوم و فناوری نقش بسیار مهمی در ترویج علم و فناوری در جامعه و به خصوص در قشر نوجوان دارند. موزه و مركز اسناد دانشگاه صنعتی شریف هم گرچه به تاریخچه و دستاوردهای دانشگاه اختصاص یافته است، می تواند همان نقش عمومی موزه های علم و فناوری را از نظر ترویج علوم و فنون هم ایفاء كند.

مدیر كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه صنعتی شریف یكی از چالش های اصلی این مركز را نداشتن ساختار مصوب دانست و تاكید كرد: این نوع مراكز حداقل باید بتوانند نیروی متخصص و ثابتی داشته و بقیه نیاز نیروی انسانی خویش را با استفاده از داوطلبین علاقه مند تأمین كنند.
مهدیقلی اضافه كرد: امید است با تصویب ساختار سازمانی پیشنهادی و اختصاص بودجه مناسب بتوانیم تاریخچه علمی، پژوهشی و فرهنگی پنجاه ساله دانشگاه را ظرف دوسال و به گونه های مختلف، شناسایی كرده و به صورت مستند عرضه دهیم.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، مركز اسناد دانشگاه صنعتی شریف با عنایت به نوپا بودن آن، تنها دو نوبت در هفته را به بازدید علاقه مندان اختصاص داده، اما وب سایت مركز به آدرس http: //ganjineh.sharif.ir، در تمام ساعات شبانه روز برای عموم در دسترس می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *