به گزارش تور مسافرتی مدرسه حیدریه در محله بلاغی قزوین به همت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ساماندهی و مرمت شد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، محمدعلی حضرتی، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با بیان این خبر اظهار داشت: مرحله جدید ساماندهی و مرمت مسجد– مدرسه تاریخی حیدریه در سه فاز به صورت هم زمان از اوایل خردادماه سال جاری تحت نظارت كارشناسی رضا شجاعی شروع شد.
حضرتی با اشاره به اقدام های مرمتی صورت گرفته در این پروژه بیان كرد: فاز اول این پروژه شامل ساماندهی و مرمت بام شیروانی مسجد و آمفی تئاتر و اصلاح آبراهه ها، برداشت ورقه های فرسوده بام، مرمت زیرسازی چوبی و نصب مجدد ورقه های جدید بود كه انجام شد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اضافه كرد: در مرحله دوم مرمت مسجد- مدرسه حیدریه مرمت نمای خارجی مسجد، مرمت موضعی طاق ها، دانه گذاری (برداشت آجرهای فرسوده و جایگزینی آجرهای مناسب)، پاك سازی لایه های سیمانی دیواره شرقی و بندكشی مجدد، اصلاح كانال رطوبتی دیواره ضلع غربی، جمع كردن نخاله های قواره ضلع جنوبی انجام شد.
وی افزود: ضمن اینكه كف سازی محوطه جلوی مسجد و همینطور مرمت فضای داخل مسجد شامل گوشه سازی ها (دانه گذاری و پاك سازی فیل پوش ها) و دوخت و دوز ترك ها در پیشانی شمالی بالای سر در ورودی مسجد هم صورت گرفن.
حضرتی در ادامه اظهار نمود: در مرحله سوم مرمت این بنای پرارزش هم ساماندهی پوسته خارجی دیواره ضلع غربی (حجره های مدرسه)، بندكشی و اجرای مجدد با آجر انجام و به آخر رسید.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا مسجد- مدرسه حیدریه قزوین ازجمله آثار پرارزش مربوط به دوره سلجوقی است كه در سال ۱۳۱۲ با شماره ثبت ۲۰۰ در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است. این اثر تاریخی بعد از زلزله سال ۵۱۳ توسط “امیر خمار تاش” تجدید بنا شده است.
قدمت بنای نخستینش به سده های نخست هجری می رسد. در قسمت دیوار جنوبی مسجد محرابی واقع شده كه از نظر طرح و نوع كار یكی از بهترین نمونه محراب های دوره سلجوقی است. در داخل محراب آیاتی از قرآن كریم، با گچ بری زیبایی در زمینه ای لاجوردی نوشته شده و در اطراف محراب و داخل باندها شش كتیبه به خطوط كوفی و نسخ وجود دارد.
این مسجد، مدرسه بعنوان یكی از شاهكارهای هنر دوره سلجوقی مطرح و در محله بلاغی قزوین قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *