تور مسافرتی: مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از برگزاری اولین جشنواره غذای سنتی قورمه به میزبانی شهرستان مهریز آگاهی داد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، سید مصطفی فاطمی با اشاره به برگزاری این جشنواره طی روزهای ۱۵ و ۱۶ آذرماه جاری در محل باغ جهانی پهلوان پور و اقامتگاه بوم گردی سرای جهانگرد، اشاره كرد: هدف از برگزاری این جشنواره، معرفی غذاهای سنتی بعنوان یكی از برندهای گردشگری استان، ترویج فرهنگ اصیل روستایی، عرضه انواع محصولات گردشگری فرهنگی، طبیعت گردی و روستاگردی و احداث نشاط اجتماعی است.
وی برگزاری این جشنواره را با همكاری جهادكشاورزی استان، فرمانداری، شهرداری، شورای شهر و بخشداری مهریز خواند و اضافه كرد: این جشنواره با تور یك روزه مهریزگردی و بازدید از قلعه سریزد، باغ آهو، پیرناركی، سرو كهنسال منگاباد و قنات جهانی حسن آباد همراه خواهد بود.
فاطمی درانتها در مورد باغ جهانی پهلوان پور باز توضیحاتی نمایش كرد و اظهار داشت: باغ پهلوان پور مربوط به اواخر دوره قاجار و در محله مزویرآباد مهریز واقع است.
به قول این مسئول، مساحت این باغ پنج هكتار است، سبك معماری آن تلفیقی از معماری كوشكی و حیاط مركزی و از لحاظ معماری نمایانگر تغییرات سبك باغ سازی كهن ایرانی به سمت و سوی باغ سازی رایج امروزی است.
وی افزود: این باغ شامل مجموعه ورودی، ساختمان كوشك یا شربتخانه، بنای زمستانخانه، بنای سرایداری، حمام و آشپزخانه است و ارزشمندترین بخش باغ جهانی پهلوانپور، عمارت كوشك یا شربتخانه در سه طبقه و به مساحت ۱۵۰۰ مترمربع است كه بر طبق ضوابط و اصول باغ های ایرانی در محور اصلی باغ قرار گرفته است.
فاطمی همین طور اظهار نمود: جوی آب همیشه روان این باغ كه از قنات حسن آباد مهریز تغذیه میگردد و درختان چناری كه در پای این جوی قرار دارند و محور اصلی باغ را تعریف می كنند، محیط بسیار دلگشایی را در این باغ خلق كرده به صورتی كه این باغ زیبا بعنوان یكی از باغ های ایرانی در لیست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *