به گزارش تور مسافرتی سرپرست برنامه بررسی نجات بخشی محدوده سد سجادرود بابل از كشف «قلعه كتی» در برنامه بررسی نجات بخشی محدوده «سد سجاد رود» بابل در استان مازندران اطلاع داد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، عبدالرضا مهاجری نژاد، اظهار داشت: سد مخزنی سجادرود با هدف جمع آوری و كنترل آبهای سطحی رودخانه سجادرود برای تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز زون چهار۴ آبرسانی طرح جامع آبرسانی شرب و صنعت مازندران در شهرستان های بابل، بابلسر و فریدونكنار و بهبود وضع موجود كشاورزی حق آبه بران رودخانه سجادرود راه اندازی می گردد.

به گفته این باستان شناس، با اینكه ضرورت انجام این پروژه ها امری مهم تلقی می شود، اما اهمیت حفظ و حراست از میراث فرهنگی كشور بر هیچ كس پوشیده نیست، ازاین رو در همین راستا بررسی و شناسایی حوضه آبریز سجاد رود برای شناسایی و حفظ آثار این منطقه شروع شد.

وی از محوطه های كشف شده در این بررسی را محوطه باستانی قلعه كتی معرفی نمود كه روی یك عارضه طبیعی قرار گرفته و به صورت یك تپه بزرگ در قسمت جنوب شرقی تاج سد قرار دارد و اضافه كرد: در بررسی های اولیه سطح تپه آثار پراكنده سفال به دست آمد كه نشان از وجود یك سایت باستانی داشت.

او اظهار داشت: هر چند به دلیل پوشش جنگلی این محوطه و شیب نسبتا زیاد و شكل ظاهری سطح زمین كه سبب تولید فرسایش شدید می گردد و از جانب دیگر وجود برگ و خاك برگ نرم كه عامل فرسایش را تشدید می كند، جمع آوری داده را از سطح تپه با مشكل مواجه كرده است، ولی با بررسی های دقیق تر این داده ها جمع آوری و مورد طبقه بندی قرار گرفته اند.

وی با بیان این كه حاصل بررسی های انجام شده، در محوطه ی قلعه «كتی» شناسایی سه محوطه باستانی بود، تصریح كرد: با نگاهی دقیقتر به داده های مكانی این محوطه ها نقش پر رنگ شكل زمین و عوامل مورفولوژیكی آشكار می گردد كه دلایل شكل گیری این محوطه ها را باید در آن بررسی كرد.

مهاجری نژاد با تاكید بر این كه سه محوطه به سه دوره متفاوت یعنی گورستان عصرآهن، قلعه ساسانی و یك محوطه با قدمت تاریخی و اسلامی كه از دو سایت دیگر جدیدتر است، تعلق دارند، افزود: برپایه آنچه كه پیش از آغاز بررسی میدانی به دست آمد و با نگاهی به نقشه های توپوگرافی و هوایی منطقه نخست به نظر می رسید از لحاظ موقعیت مكانی این منطقه مستعد تشكیل سكونتگاه ها و شكل گیری استقرارگاه های باستانی بوده است.

به گفته ی وی، همینطور به نظر وجود رودخانه سجاد رود بعنوان یك رود دائمی و مهمترین عامل شكل گیری استقرار نقش به سزایی در این رابطه ایفا كنند.

او با بیان این كه نگاهی دقیقتر به محوطه های مورد شناسایی نشان داده است هر سه محوطه كشف شده در این ناحیه، در ارتفاع بالاتر از زمین های اطراف خود و بستر رودخانه قرار گرفته اند كه پدیده های محیطی یاد شده كمترین تأثیر را در آنها داشته اند و اضافه كرد: وجود این محوطه ها در این منطقه به خصوص اینكه از لحاظ زمانی به دوران های مختلفی مربوط هستند مهم تلقی می گردد و لازم است برای حفظ و نگهداری از میراث باستانی این منطقه و بازسازی بخشی از فرهنگ گذشته آن مورد توجه قرار گیرند.

این دیرینه شناس بر ضرورت كاوش نجات بخشی و مستندسازی این محوطه پیش از هر گونه اقدامی كه سبب تهدید و در معرض خطر قرار گرفتن آن شود تصریح كرد و اظهار داشت: بطور قطع چنین اقدامی نه در تعارض و مخالفت با انجام پروِژه های عمرانی كشور بلكه در تعامل با آن در جهت پیشرفت پروِژه و همچنین حفظ میراث گذشته است.

مهاجری نژاد با اشاره به این كه اهمیت حفظ میراث معنوی، مبادرت به انجام بررسی های مردم نگاری، پژوهش های مردم شناسی و شناخت فرهنگِ بومی منطقه شد، افزود: در همین راستا بخشی از سنت معماری و خانه های مسكونی مورد توجه قرار گرفته و مستندسازی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *