تور مسافرتی: كلاس سفر (Travel Class) به كیفیت نشیمن و غذا در صنعت حمل و نقل عمومی گفته میگردد. نام كلاس های متفاوت اغلب در وسایل نقلیه ای چون قطار، كشتی و هواپیما یافت می شوند.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، در این مقاله از مجله ایرپلین تیكت كلاس های پروازی را بررسی می نماییم.
فرست كلاس (First Class)
در بعضی از ایرلاین ها كلاس پروازی وجود دارد كه نسبت به كلاس بیزنس، پریمیوم اكونومی و اكونومی، لوكس‎تر، راحت تر و در نتیجه گران تر است. در هواپیماهای مسافربری، فرست كلاس معمولاً به تعداد محدودی صندلی و یا كابین كه به ندرت فراتر از ۲۰ عدد می شود، در قسمت جلویی هواپیما اطلاق میگردد كه به نسبت دیگر صندلی ها از فضای آزاد جلوی پا، راحتی و حریم شخصی بیشتر برخوردار می باشد. به صورت كلی، فرست كلاس بالاترین كلاس ممكن در مسافرت شمرده می شود.
در هواپیماهای ملخی، صندلی های فرست كلاس در قسمت عقب هواپیما به منظور اجتناب از شنیده شدن صدای ملخ آن قرار دارند. این در حالیست كه در هواپیماهای جت این صندلی ها نزدیك به دماغه ی هواپیما و یا در بعضی از هواپیماها مانند ایرباس ای ۳۸۰ (Airbus A380) و یا بوئینگ ۷۴۷ (Boeing 747) در طبقه ی بالایی قرار گرفته اند. لازم به ذكر است هر دو هواپیمای نامبرده در زمره ی هواپیماهای بسیار بزرگ ساخته شده در جهان هستند. برای آشنایی با غول آساترین هواپیماهای جهان روی لینك كلیك كنید.
صندلی های فرست كلاس غالباً صندلی های نیم دایره ای كه عرض بیشتر و فضای بیشتری دارند هستند. گاهی فرست كلاس به سوئیت های كوچك و مجزایی كه مجهز به تلویزیون و پنل جدا كننده از فضاهای دیگر است اطلاق میگردد. صندلی های فرست كلاس در پروازهای بین المللی ۲۳۹-۱۴۷ سانتی متر فاصله ی بین دو صندلی۱ و ۸۹-۴۸ سانتی متر عرض دارند. در صورتی كه در پروازهای داخلی فاصله ی بین دو صندلی ۱۷۳-۸۶ سانتی متر و عرض هر صندلی ۵۶-۴۶ سانتی متر است. افراد بلند قد طبیعتاً احساس راحتی بیشتری خواهند داشت.
مسافران فرست كلاس حداقل یك سرویس بهداشتی جداگانه دارند. معمولاً ورود مسافران بیزنس و اكونومی به قسمت فرست كلاس هواپیما ممنوع می باشد. قسمت فرست كلاس هواپیما به امكانی به نام AVOD مجهز است كه سیستمی است كه به كاربران اجازه می دهد محتواهای صوتی یا تصویری را هرزمان بنا به میل خودشان تماشا یا گوش كنند. امكانات فرست كلاس پروازهای طولانی ایرلاین های بسیار لوكس با بعضی از امكانات یك هتل ۵ ستاره، مانند مینی بار، امكان دارد مطابقت داشته باشد.

سوئیت های فرست كلاس
با بهبود بخشی صندلی های بیزنس كلاس، بعضی از ایرلاین ها به ارتقاء و یا معرفی نوع جدیدی از صندلی های فرست كلاس كه در واقع بیشتر به سوئیت نزدیك است تا به صندلی، اقدام نموده اند. اخیراً هواپیمایی سنگاپور (Singapore Airlines) لوكس ترین كلاس خود با شعار «كلاس A بالاتر از فرست» را برای هواپیماهای ایرباس سری ای ۳۸۰ به صنعت هواپیمایی معرفی كرده است. تخت تاشو ۲ متری كه از صندلی كاملاً مجزاست به همراه چند جزء دیگر، سوئیت های این كلاس پروازی را می سازند. در این سوئیت ها حریم شخصی در هواپیما كاملاً مدلول پیدا می كند.
دیگر ایرلاین ها مانند هواپیمایی امارات (Emirates Airlines) كه از ای ۳۸۰ ها استفاده می نماید، سوئیت هایی با امكانات نظیر آنچه در هواپیماهای ایرلاین سنگاپور دیده می شود، باز دارد. اما با این تفاوت كه تخت و صندلی یكی هستند و فقط با فشار دادن یك دكمه به یكدیگر تبدیل می شوند.
هواپیمایی الاتحاد (Etihad Airways) در دسامبر سال ۲۰۱۴ زمانی كه خانواده ی ای ۳۸۰ را به جمع هواپیماهایش اضافه كرد، سوئیت هایی دارای ۳ بخش به نام “اقامتگاه” (Residence) را به بازار معرفی نمود. این نوع سوئیت دارای اتاق خواب مجزا، اتاق نشیمن و سرویس بهداشتی كاملاً مجهز است.
مسافران فرست كلاس پیش از سوار شدن به هواپیما هم از امكانات ویژه ای برخوردار می شوند. در فرودگاه، قسمتی مجزا برای دریافت كارت پرواز مسافران فرست كلاس در نظر گرفته شده است. بعضی از ایرلاین ها ترمینال های جداگانه ای برای مسافران فرست كلاس مشخص كرده و برای پروازهای بین المللی، ترنسفر فرودگاهی كه معمولاً لیموزین است، نمایش می دهند.
بدیهی است كه مسافران فرست كلاس به سالن اختصاصی این كلاس پروازی كه دارای امكاناتی لوكس است دسترسی دارند. آنها معمولاً زودتر از دیگر مسافران سوار هواپیما می شوند.
بیزنس كلاس (Business Class)
بیزنس در صنعت هواپیمایی به كلاس پروازی گفته میگردد كه در آن سرویس هایی با كیفیتی درخلال كلاس پروازی فرست و اكونومی نمایش میگردد اما هم اینك خیلی از ایرلاین هایی كه فرست كلاس را از فهرست خدمات خود حذف كرده اند، بیزنس كلاس را با بهترین كیفیت به مسافران نمایش می دهند.
كلاس پروازی بیزنس از راه نوع صندلی، غذا، نوشیدنی و دیگر امكانات از كلاس های دیگر جدا میگردد. در هوانوردی غیر نظامی، بیزنس كلاس با حروف J یا C نشان داده می شود. بااینكه لازم به ذكر است بنا به شرایط امكان دارد از حروف دیگر باز استفاده گردد.
در مقایسه با مسیرهای داخلی و كوتاه، برای مسیرهای طولانی كلاس پروازی بیزنس بسیار راحت تر و مناسب تر از كلاس اكونومی است. تفاوت عمده ی كلاس بیزنس با اكونومی در نوع صندلی هاست. نوآوری در صندلی های كلاس پروازی بیزنس به همراه خصوصیات تشكیل دهنده اش، پیش از آن فقط در فرست كلاس دیده شده بود. صندلی های بیزنس كلاس، فاصله ی بسیار زیاد در امكانات و راحتی صندلی های فرست و اكونومی را از بین بردند. از جانب دیگر قیمت پروازهای بیزنس كلاس هم به اندازه ی فرست كلاس بالا نبود. همین سوژه عاملی شد تا خیلی از ایرلاین ها بخشی از هواپیما را به فرست كلاس اختصاص ندهند و به جای آن صندلی های بیشتری برای كلاس پروازی بیزنس در نظر بگیرند.
مسافران كلاس پروازی اكونومی معمولاً اجازه ی رفت و آمد به كابین بیزنس كلاس را ندارند، در صورتیكه مسافران فرست كلاس بین كابین خودشان و كابین بیزنس رفت و آمد می كنند.
برای پروازهای طولانی به صورت معمول چند نوع صندلی وجود دارد:
صندلی های گهواره ای نیمه تخت خواب شو صندلی هایی هستند كه تا ۱۶۰ درجه به عقب می روند و اساساً فضای بیشتری برای پا دارند. فاصله ی بین دو صندلی معمولاً ۱۶۰-۱۴۰ سانتی متر و اندازه ی صندلی ها ۵۶-۵۱ سانتی متر است.
صندلی های تمام تخت خواب شو به منظور فراهم كردن بیشترین میزان راحتی، به صورت كامل خوابیده می شوند و موازی سطح زمین قرار می گیرند. بعضی از ایرلاین ها این نوع صندلی ها را در پروازهای بین المللی خود نمایش می دهند و در عین حال كلاس پروازی بیزنس را با نوع دیگری از صندلی پوشش می دهند تا بتوانند بلیط هر دو نوع كلاس پروازی را به فروش برسانند. هواپیمایی بریتیش (British Airways) در زمره ی آغازین ایرلاین هایی بود كه صندلی های تمام تخت خواب شو را به بازار صنعت هواپیمایی وارد كرد.
صندلی های كابینی برای احداث حداكثر حریم خصوصی طراحی شده اند. این نوع نشیمن معمولاً در هواپیماهای پهن پیكر یافت میگردد. هر طرف از صندلی با پنلی به ارتفاع حدودی ۱/۲ متر پوشیده شده است.

پریمیوم اكونومی كلاس (Premium Economy Class)
در سال های اخیر بعضی از ایرلاین ها كلاس جدیدی به نام پریمیوم اكونومی به هواپیماهای خود اضافه كرده اند. این كلاس پروازی امكاناتی بین اكونومی و بیزنس نمایش می دهد. كلاس پریمیوم اكونومی، راحتی بیشتر، صندلی های بزرگ تر، چك این آسان تر به همراه سرویس های بهتری برای غذا و نوشیدنی فراهم می آورد. در مقایسه با كلاس اكونومی استاندارد، صندلی های كلاس پریمیوم اكونومی از ۱۵-۱۰ سانتی متر فضای پای بیشتر، ۵-۲ سانتی متر عرض بیشتر و مانیتورهای شخصی بهره مند هستند.
عموماً اگر پرواز زودتر رزرو شود، نرخ بلیط كلاس پروازی پریمیوم اكونومی ۸۵ درصد و اگر نزدیك به تاریخ پرواز رزرو شود، این نرخ ۳۵ درصد بیشتر از بلیط های اكونومی محاسبه می گردد. اما به صورت كلی بلیط پرواز كلاس پریمیوم اكونومی ۶۵ درصد ارزان تر از بلیط های بیزنس كلاس هستند.
اكونومی كلاس (Economy Class)
كلاس اكونومی كه گاهاً به نام كلاس استاندارد باز شناخته می شود، رایج ترین كلاس پروازی شمرده می شود. صندلی های كلاس پروازی اكونومی معمولاً كمی به عقب خم می شوند و دارای میزی جمع شو هستند. فاصله ی بین صندلی های این كلاس پروازی، ۸۱-۷۶ سانتی متر برای پروازهای داخلی و ۹۱-۷۶ سانتی متر برای پروازهای بین المللی است. عرض صندلی های اكونومی كلاس معمولاً بین ۴۸ تا ۴۴ سانتی متر می باشد. حرف Y نمایانگر كلاس پروازی اكونومی است. برمبنای ایرلاین انتخابی، امكانات این كلاس پروازی می تواند متفاوت باشد، پتو، مسواك و خمیر دندان، چشم بند، هدفون و… امكاناتیست كه در اختیار مسافران قرار می گیرد.
در حال حاضر وعده های غذایی برای كلاس پروازی اكونومی بیشتر در پروازهای بین المللی سرو میگردد. بیشتر ایرلاین ها برای مسیرهای داخلی به میان وعده بسنده می كنند. به صورت كلی كلاس پروازی اكونومی در میان تمامی كلاس های پروازی از قیمت پایین تر و راحتی كمتری برخوردار می باشد.
امروزه ایرلاین های فعال در صنعت حمل و نقل هوایی، همواره اهتمام در بهبود كیفیت و خدمات خود دارند. آنها امكان دارد با تفاوت در نوع صندلی های كلاس های پروازی متفاوت، سرویس های متفاوت در هر كلاس پروازی و حتی قیمت بلیط هواپیما با یكدیگر به رقابت بپردازند. برای آگاهی از قیمت بلیط ایرلاین های متفاوت می توانید از ایرپلین تیكت كه سامانه ای قابل اعتماد همراه با پشتیبانی شبانه روزی است دیدن كنید.
منبع خبر: https: //mag.airplaneticket.ir/flight-classes/ این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *