به گزارش تور مسافرتی اهالی فرهنگ و هنر می توانند با كمك به مالك مغازه پلاك ۲۴ در بازار حضرتی، او را در تولید یك كاربری مناسب برای مغازه اش كمك كنند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، مغازه اسباب بازی فروشی در پلاك ۲۴ بازار حضرتیِ تهران، كه از یكی دو ماه قبل با حضور باستان شناسان و كاوش هایشان در حال نشان دادنِ روی دیگرِ تاریخِ باستان شناسیِ تهران است تا كنون چند جرز تاریخی از دوره ی صفوی و تكه سفال هایی از دوره های تاریخی مانند قبل از تاریخ را پس داده است، اتفاقی كه به مرور عمرتهران قدیم را بیشتر می كند.

شاید سكه كشف شده متاخر باشد

قدیر افروند، سرپرست تیم كاوش در بازار حضرتی تهران، با اشاره به كشف دو قطعه سفال دیگر از مغازه ی در دست كاوش در بازار حضرتی به ایسنا می گوید: با این كشف، خیال مان درباره قبل از تاریخ بودن این محوطه راحت شد. از جانب دیگر با ادامه ی كار روی دو ترانشه ی یك و دو، هم اكنون جرز دیوار آجری بزرگ خالی شده و الان خویش را بهتر نشان داده است.

او با اشاره به پیدا شدن یك فضای میانی در انتهای این برج، اضافه می كند: احیانا این فضا، همان اتاقك نگهبانی است.

وی با بیان این كه یك سكه هم در ترانشه ها به دست آمده است، ادامه می دهد: هم اكنون نمی توان در مورد آن اظهار نظر كرد، سكه پاتینه شده و روی آنرا رنگی سبز رنگ گرفته است، باید نخست نتیجه ی بررسی آزمایشگاه روی آن اعلام گردد، چون سكه را روی دیوار خشتی و زیر یك دیوار بتنی جدید به دست آورده ایم، ازاین رو می تواند متعلق به دوره ای كاملا جدید و متاخر باشد، چون سكه نازك است، بنابراین آنرا به آزمایشگاه داده ایم تا بررسی شود.

به گفته ی مسئول بخش دیرینه شناسی اداره كل میراث فرهنگی استان تهران، احیانا كار كاوش در این محوطه تا پنج شنبه ۲۰ دی تمام می شود.

تعریف از «موزه – مغازه» چیست؟

او همینطور درباره ی سرنوشت این مغازه و تصمیمی كه می توان برای آن گرفت، هم اظهار می كند: واقعیت این است كه خیلی منطقی می توان او را كمك كرد، الان می بیینیم كه نظر او هم كاملا برگشته است.

سرپرست تیم كاوش در بازار حضرتی، همینطور درباره ی پیشنهاد احمد مسجدجامعی برای تولید اولین «موزه – مغازه» در تهران در این مكان می گوید: نخست باید برای این فضا با آن عنوان یك تعریف داشت. مغازه ای كه از یك سو كار خویش را انجام می دهد و از جانب دیگر یك سایت موزه زیر آن قرار دارد. از نظر ما این اشكالی ندارد، مالك هم علاقه مند به حفاظت از این فضاست، اما شاید بتوان با تغییر مناسب كاربری آنرا سرپا نگه داشت و كاركرد تجاری و فرهنگی را همزمان برای آن تعریف كرد.

افروند با تاكید بر این كه هم اكنون مالك بیشتر از هر چیزی به همفكری و كمك نیاز دارد، ادامه می دهد: این فضای تاریخی به صورت ناگهانی پیدا شده و هیچ سنخیتی با كسب وكار عادی مردم ندارد، همینطور افراد در مورد آن تصوری نداشته اند.

وی پیشنهاد می دهد: با عنایت به تخصصی بودن اتفاق به وجود آمده در این بخش از بازار تهران، معتقدم باید حتما متخصصانِ ما با مالك همفكری كنند، یا اهالی هنر به او پیشنهادهای به صرفه ای بدهند و مردم هم این پیشنهادها را بپذیرند.

مدیر بخش دیرینه شناسی اداره كل میراث فرهنگی استان تهران با تاكید بر این كه بیشتر از هر چیزی فضای آن مغازه یا سایت موزه مناسب و همخوان و هماهنگ با اتفاق رخ داده نیست، می گوید: جو برای آمد و شد گردشگران در این فضا بسیار نگران كننده است. باید شهرداری تصمیم بگیرد كه تا شعاعی برای این فضا یك محوطه تعریف كند، هر چند ایده آل میراث فرهنگی یك منطقه تاریخی است اما آن جا استثنایی است و باید تا شعاعی برای حضور توریست اصلاح گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *