به گزارش تور مسافرتی كارشناسان موزه ها در كارگاه آموزشی ملی سنجش و پایش در محیط های موزه ای- در راه موزه سبز با انواع خطرات تهدیدكننده طبیعی و انسان ساز پیرامون آثار آَشنا شدند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منیژه هادیان دهكردی مدیر پروژه موزه سبز و مدرس كارگاه با بیان این خبر اظهار داشت: این كارگاه توسط پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی – تاریخی به منظور آشنایی و افزایش سطح دانش كارشناسان و مسئولین مرتبط در موزه ها برگزار گردید تا آگاهی آنها نسبت به اهمیت امر پایش و شیوه های مربوط برای ارزیابی محیط های داخلی موزه ها افزایش یافته و به روز شود.
عضو هیات علمی پژوهشكده حفاظت و مرمت آثارفرهنگی –تاریخی خاطرنشان كرد: در این كارگاه علاوه بر معرفی انواع خطرات تهدیدكننده طبیعی و انسان ساز پیرامون آثار همچون متغیرهای محیطی دما، رطوبت نسبی، نور، آلاینده ها، آفات و بلایای طبیعی به اثرات مخرب آنها پرداخته شد.
او با اشاره به اینكه علاوه بر این، روش های سنجش و كنترل هر یك از این عوامل به طور نظری و عملی معرفی شدندتصریح كرد: مقایسه اقدامات حفاظتی پیشگیرانه با روش های مداخله گرانه یكی دیگر از مباحث این كارگاه آموزشی بود.
به گفته هادیان دهكردی، در بخش دیگر این كارگاه و در جهت اهداف پژوهشی فاز دوم پروژه موزه سبز با همراهی مسئولین و شركت كنندگان از موزه تخت جمشید بازدید شد و دزیمترهای مربوط به پایش محیطی در مكان های انتخاب شده نصب شدند.
او بیان كرد: موزه تخت جمشید با عنایت به موقعیت مكانی و اقلیمی اش یكی از موزه های منتخب در پروژه موزه سبز است كه كار پایش اش با همكاری كارشناسان آن به مدت یكسال صورت خواهد گرفت و وضعیت نگهداری از آثار در آن زیر نظر گرفته خواهد شد.
دومین كارگاه آموزشی ملی «سنجش و پایش در محیط های موزه ای– در راه موزه سبز» در موزه تخت جمشید استان فارس توسط پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی، همكاری و حمایت اداره كل میراث فرهنگی استان فارس و مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و پاسارگاد با حضور شركت كنندگانی از این استان برگزار گردید كه طی آن مسئولین موزه و شركت كنندگان سوالات و چالش هایی كه با آن مواجهند را به بحث و گفتگو گذاشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *