تور مسافرتی: عباس خامه یار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه برای حضور در نشست كمیسیون مشترك جمهوری اسلامی ایران و سوریه در دمشق سر می كند، با محمد الاحمد وزیر فرهنگ سوریه ملاقات و گفتگو كرد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، در این دیدار كه آقای صالحی نیا رایزن فرهنگی باز حضور داشت، وزیر فرهنگ سوریه ضمن خوشامدگویی، از ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در كنار دولت و ملت سوریه برای مبارزه با توطئه تروریستی تكفیری و تقدیم همه نوع مساعده و پیوند خون ایرانی و سوری در جریان مبارزه مقابل دشمنان، قدردانی و تشكر نمود و تاكید كرد سوریه هیچ گاه این فداكاری و موضع اخلاقی و وفادارنه جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهد كرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفرهای گذشته اش به تهران، توسعه فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران و اهتمام دولت و مردم ایران به فعالیت های فرهنگی و هنری را اعجاب آور خواند و بر اهمیت همكاری فرهنگی دو كشور و انتقال تجارب ایران به سوریه تاكید نمود.
خامه یار باز در این دیدار ضمن تشكر از محمد الاحمد و ابلاغ سلام دكتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایشان، اعلام نمود حامل دعوت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایشان می باشد كه مورد استقبال آقای الاحمد قرار گرفت. الاحمد گفت: اشتیاق فراوانی برای سفر به ایران دارم تا از نزدیك با فعالیت ها و ظرفیت های فرهنگی و هنری ایران آشنا شوم برای اینكه سفرهای قبلی صرفاً جهت مشاركت در جشنواره فیلم فجر و محدود به آن بوده است.
خامه یار پیشنهاد نمود سفر، هم زمان با نمایشگاه بین المللی كتاب تهران بعنوان رویداد بزرگ فرهنگی صورت گیرد كه مورد تأیید وزیر فرهنگ سوریه باز قرار گرفت. همین طور مشاركت وزارت فرهنگ سوریه در نمایشگاه كتاب تهران بعنوان شهر میهمان (دمشق) مطرح گردید. آقای الاحمد با اشاره به توصیفاتی كه از نمایشگاه كتاب تهران شنیده است، از دعوت به مشاركت در آن استقبال كرد.

در ادامه خامه یار با توضیح تجارب ثمین كشورمان در ثبت و احداث بانك اطلاعات كامل رویدادهای جنگ تحمیلی شامل مكتوب و تصویری و صوتی، افزود در جنگ سوریه، پیش از و بیشتر از هر چیزی تمدن و آثار فرهنگی و تمدنی، هدف قرار گرفته است. این رویدادها باید ثبت و برای انتقال به نسل های آینده بایگانی و آرشیو شوند. به بیان دیگر دست اندركاران سوریه باید خودشان تاریخ سوریه را بنویسند پیش از اینكه دیگران بنویسند و تحریف نمایند.
الاحمد از این مساله بسیار استقبال كرد و مقرر شد در جریان سفر به تهران از مؤسسات ذیربط و اقدامات انجام شده بازدید نماید. معاون توسعه روابط فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه دیدار گزارشی از جلسات كمیته مشترك فرهنگی در چارچوب كمیسیون مشترك دو كشور گزارشی نمایش نمود و از همكاری نمایندگان بخش های فرهنگی خصوصاً وزارت فرهنگ قدردانی و همین طور از همكاری ادارات تابعه وزارت فرهنگ با رایزنی فرهنگی تشكر كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *