به گزارش تور مسافرتی معاون گردشگری با این توضیح كه طرح «سفر ارزان» همان سفر اقساطی است كه با هدف آسان سازی مسافرت در داخل كشور مقرر است اجرا شود، اظهار داشت: این طرح بعد از تعطیلات نوروز ۹۸، رسماً اجرا می شود.
ولی تیموری با بیان این كه بسته های «سفر قسطی» در حال آماده سازی است، به ایسنا اظهار داشت: سیاست توسعه گردشگری، توزیع سفر در كشور است. صدمه شناسی ها هم نشان داده است یكی از عوامل توزیع نادرست سفر، اجرای برنامه های شخصی و انفرادی است، برای همین سایر سیاست گذاری ها در پیشگیری از ازدحام جمعیت در یك مسیر و منطقه مشخص، نمی تواند چندان اثرگذار باشد.
او درباره روش اجرای این طرح كه مسؤلیت آن به آژانس های مسافرتی واگذار شده است، توضیح داد: در توافقی كه با تشكل صنفی آژانس های مسافرتی صورت گرفته مقرر است آنها بسته های سفر را تهیه كنند و از سوی بانك هم برای عرضه خدمات سفر به صورت اقساط، حمایت شوند. مردم برای سفر به مقصد دلخواه خود هزینه ای را به صورت پیش پرداخت بدهند و مابقی هزینه سفر را هم تقسیط كنند.
این مقام مسؤول در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان كرد: این بسته های سفر كه همچنان درحال طراحی است به مناطقی انجام می شود كه چندان مقصد سفر نیست. علاوه بر این تلاش شده با كیفیت ترین خدمات برای این بسته ها در نظر گرفته شود. این میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم موظف بود با بانك ها رایزنی و توافق كند تا تسهیلاتی را در اختیار آژانس ها و دیگر تأسیسات گردشگری قرار دهند. دو بانك برای این طرح انتخاب گردید. با صدا و سیما هم مذاكره شده است كه به محض آغاز اجرای طرح، تبلیغ سفرهای آنرا مجانی پخش كند.
تیموری اظهار داشت: در طرح های قبلی این تسهیلات مستقیم در اختیار مردم قرار می گرفت كه هم فرایند سختی داشت و هم اجرای آنرا در ادامه با پیچیدگی هایی روبرو می كرد، اما حالا آن رویكرد اصلاح شده است.
او اظهار داشت: هدف اصلی ما تنوع بخشی به بسته های سفر، توزیع آن در نقاط مختلف ایران و درگیر كردن تأسیسات گردشگری و حفظ و تداوم اشتغال در این بخش ها است. در این طرح ما سراغ مقاصد كمتر شناخته شده رفته ایم، نقاطی كه حتی در تعطیلات بلندی مثل نوروز كمتر مورد توجه قرار می گیرند. می خواهیم بسته های متنوعی را برای سفر آماده نماییم تا همه اقشار از آن استفاده كنند.
معاون گردشگری درباره این كه ارزان سازی سفر، شائبه ای را در سطح كیفیت خدمات تولید می كند، اظهار داشت: اجازه بدهید اصل طرح آغاز شود بعد درباره كیفیت آن صحبت نماییم. پرداختن به این مورد در این مرحله مكانیزمی برای انحراف از ادامه و اجرای كار است.
او درباره اینكه از توضیحات برمی آید این طرح مشابه سفرهای قسطی است كه همین حالا برخی آژانس های مسافرتی اجرا می كنند و نمونه خاص و متفاوتی در قیاس با سایر طرح ها نیست و معلوم نیست اجرای تقسیط آن چقدر به كاهش هزینه منجر خواهد شد، اظهار داشت: به هر حال گروهی هستند كه در هر صورتی برای سفر برنامه ریزی می كنند اما در انتخاب مقصد مشكل دارند و عادت كرده اند فقط یك مسیر را بروند كه جمعیت آنها هم كم نیست. از طرفی با عنایت به شرایط ارز، امسال افراد زیادی از سفر خارجی به داخلی روی می آورند، در واقع ما این گروها را هدف قرار داده ایم، افرادی كه سفر می روند ولی نمی دانند كجا باید بروند. ازاین رو سفر را با در نظر گرفتن تسهیلاتی خاص برای این گروه ها آسان می نماییم.
وی اظهار نمود: سفرهای داخلی اصولاً بی حساب و كتاب انجام می شود و صدمه اجتماعی زیادی دارد. در نوروز هم بعنوان یك بحران با آن برخورد می شود، به گونه ای كه از استاندار تا شهردار همه را درگیر می كنند. گاهی هم اعمال برخی محدودیت ها در مناطقی خاص، سفر را به كام مسافر تلخ می كند. با عنایت به چنین وضعیتی می خواهیم با آسان كردن سفر تا حدی از این فضا خارج شویم تا علاوه بر این كه سفر هدفمند و متنوع می شود، از ظرفیت خالی تأسیسات گردشگری هم بهره گرفته شود.
تیموری خاطرنشان كرد: شرایط اقتصادی كنونی طوری است كه اگر همین سفرها، كه بسته آنها در حال آماده سازی است انفرادی صورت گیرد، هزینه سنگینی را تحمیل خواهد نمود.
«سفر ارزان» از حدود دو هفته پیش بر سر زبان افتاد، وقتی ولی تیموری در یك گفت وگوی رادیویی از تهیه آن اطلاع داد و سربسته درباره آن توضیح داد: «پكیج های سفر ارزان آماده شده كه پیش پرداختی برای سفر در نظر گرفته شده و مابقی هزینه ها هم در چارچوب اقساط پرداخت می شود.» او بعداً در یك مصاحبه مطبوعاتی بیشتر توضیح داد كه این سفرها مقرر است به صورت اقساطی اجرا شود.
معاون گردشگری در تشریح این طرح اظهار داشته بود: «ببینید بحث «سفر ارزان» نیست. بحث ما این است كه سفرهای زیادی در داخل كشور انجام می شود. یعنی حجم بالایی از هموطنان ۸۵ میلیونی ما در طول سال حتماً یك یا دو بار سفر داخلی می روند اما این سفر طوری نیست كه تأسیسات گردشگری و همكاران ما در بخش خصوصی را درگیر كند. گاهی اوقات هم احساس می نماییم كه هزینه تمام شده اش برای مردم بالاست! چرا؟ چون سفر این افراد بیشتر به شكل انفرادی و مستقل انجام می شود. یعنی هركس با ماشین خودش به سمت شهری راه می افتد این در شرایطی است كه از تمام جاذبه های آن شهر خبر ندارد. در نهایت یك یا دو تا جاذبه را می بیند اما اگر این سفر در چارچوب یك برنامه طراحی شود شما در آن زمانی كه گذاشتید می توانید بیشترین استفاده را ببرید، یعنی به جای دو تا جاذبه، امكان دارد ۱۰ جاذبه را ببینید. در اصل آژانس های گردشگری _كه مشاوران گردشگری شناخته می شوند_ می توانند با عنایت به اطلاعاتی كه دارند بسته سفر شما را به لحاظ محتوا و كیفیت متنوع كنند. ازاین رو یكی از شاخص های این بسته سفر، جذابیت است، از طرفی چون اجزای بسته سفر یكجا تدارك دیده می شود، می تواند هزینه كلی بسته سفر را هم كم كند. به جهت اینكه هزینه كلی سفر باز هم پایین تر بیاید ما آمدیم با همكاران دیگر مثل هتل ها، راهنمایان و مراكز اقامتی و جاذبه ای و سایت ها صحبت كردیم تا اینها بخصوص در زمان های هایی كه فصل كم رونق سفر (لو سیزن) است تخفیف هایی هم بدهند. بسته را آماده و فرآیندش را هم تعریف كرده ایم. یعنی دفاتر مسافرتی با یكی دو بانك صحبت كرده اند تا مسافر مجبور نباشد تمام هزینه را یكجا پرداخت كند. مثلاً یك خانواده سه نفره این بسته سفر را از یك آژانس می گیرد، پیش پرداختی را می پردازد و برای پرداخت بقیه هزینه، به صورت قسطی به توافق می رسند. این خصوصیت بسته سفر ما است».
سفر ارزان كه بعداً عنوان آن به سفر قسطی اصلاح گردید هرچند از جانب تأسیسات گردشگری در ایام كم رونق سفر با استقبال رو برو شده است، اما با انتقادهایی هم همراه بوده. اسماعیل قادری، پژوهشگر و استاد دانشگاه علامه طباطبایی، پرداخت وام و قسطی كردن سفر را پروژه ای از پیش شكست خورده دانسته و اظهار داشته بود: نمی توان مردم را بدهكار كرد كه سفر بروند تا اقتصاد یك عده دیگر بچرخد.
محمود ضیایی، دانشیار گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی طرح مساله كرده بود كه آیا منابع مالی به قدر كافی برای این طرح وجود دارد؟ چون كه هم اكنون پرداخت حقوق كارمندان دولت با مشكلاتی روبرو شده و در بخش هایی چندین ماه است كه حقوق كارمندان و كارگران پرداخت نشده است. با تنظیم چنین طرحی حتماً پاسخی برای این سوال ها و ابهام ها وجود دارد.
امیر پویان رفیعی شاد، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران هم تاكید كرده بود: مادامی كه از تسهیلات و حمایت دولت خبری نباشد، درباره ارزان شدن هزینه ی سفر فقط حرف های تكراری می زنیم و اتفاقات تكراری رقم خواهد خورد.
حرمت الله رفیعی، رئیس هیات مدیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران كه یك طرف قضیه این طرح است، هم نتیجه رسیدن طرح سفر قسطی را به پای كار آمدن شركت های هواپیمایی و هتل ها منوط دانسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *