تور مسافرتی: سیمرغ بهترینهای جشنواره فیلم فجر در ایران؛ عربی است این سیمرغ را اماراتی ها درحالی برای ایران می سازند كه هنرمندان صنایع دستی می گویند هنر ساختنش را داریم اما گویا سیمرغ همسایه غاز بود!
به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، جشنواره امسال فیلم فجر با یك حواشی دیگر غیر از حواشی افتتاحیه و اكران فیلمهایش شروع شد این حواشی درباره سیمرغ معروف فجر بود. سیمرغ بهترین های جشنواره فیلم فجر را به اماراتی ها می دهند تا تندیسش را برای مهمترین رویداد فرهنگی و هنری ایران بسازند. چند سال پیش هم این تندیس را به كشور چك كه به صنعت شیشه سازی اش معروف است سپردند اما آنقدر سنگین بود كه از آن استقبال نشد. چندین سال است كه این سیمرغ را به كشورهای دیگر می سپارند اما امسال خیلی ها یادشان افتاد كه نسبت به آن موضع بگیرند.علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی باز نسبت به این مساله واكنش نشان داد و اظهار داشت كه از این بابت متاسف است آن هم در صورتیكه می توان این تندیس را در ایران و توسط هنرمندان صنایع دستی ساخت.سیمرغی كه ابراهیم حقیقی طراح آن بوده است با تكنیك شیشه گری ریخته گری یكپارچه در امارات ایجاد می شود. حقیقی به خبرنگار مهر گفته است كه هیچگاه امكان تولید و ساخت تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر در ایران وجود نداشت، در سال های ابتدایی، سیمرغ روی شیشه حكاكی می شد و پایه برنز و فلزی به صورت جدا برای آن ساخته می شد، از همان سال ها این تكنولوژی كه بتواند سیمرغ را یكپارچه بریزد در ایران وجود نداشت و تا امروز باز وجود ندارد. البته این نوع از هنر شیشه گری، ریخته گری یكپارچه را در ایران نداریم.مفهوم فجر با ساخت تندیس در دوبی همخوان نیستدر واكنش به این مساله حسین بختیاری، رئیس هیئت مدیره مجمع هنرمندان صنایع دستی گفته كه متولیان برنامه ساخت تندیس های جشنواره فجر در دُبی اصلاً مفهوم فجر و انقلاب را درك نكردند و حساسیت های این حوزه را آگاه نیستند. این اظهار نظر كه گفته شده امكان ساخت سیمرغ های جشنواره با كیفیت در كشور وجود ندارد، غیرقابل قبول است چون چندی پیش از آستان قدس رضوی به ما اعلام گردید كه نوعی لوستر در بارگاه امام رضا (ع) نصب است كه شیشه های سبز رنگ آن ساخت فرانسه است و درخواست ساخت این لوستر را داشتند كه ما توانستیم در مدت ۴۵ روز لاله های این لوستر شیشه ای را به مانند كیفیت سازنده اروپایی بسازیم. حتی در زمان اوایل انقلاب باز وقتی مستشاران آمریكایی از ایران رفته بودند وزارت دفاع به صورتی وسیله نیاز داشتند كه ما برای این كار حتی یك كوره طراحی كردیم تا همان یك وسیله ساخته شود. چطور توانستیم این اقدامات را در ایران انجام دهیم اما نمی توانیم یك تندیس در خور جشنواره بسازیم؟
محمدعلی قنبری، مسئول اتحادیه شیشه و آینه تهران گفته است كه برای ساخت این سیمرغ ها دستگاه های مخصوصی لازم است كه باید وارد كرد، اما برای تولیدكننده مقرون به صرفه نیست كه برای ساخت ۱۰۰ یا حتی ۲۰۰ نمونه از آن در طول یك سال این دستگاه ها را وارد كند.در پاسخ به این مساله محمدعلی فلاحی هنرمند شیشه گر در تهران به خبرنگار مهر اظهار داشت: انتقادها از چند جهت نسبت به ساخت سیمرغ در خارج از كشور وارد است. یكی اینكه آیا كشورهای دیگر باز تندیس مهمترین جشنواره خودرا به كشورهای دیگر می سپارند تا بسازند و یا از هنرمندان خودشان استفاده می كنند؟ من تصور می كنم حتی اگر دانش و یا امكانات لازم را برای ساخت این سیمرغ در ایران نداشته باشیم باز هم می توان سیمرغی شكیل طراحی كرد كه در شان فیلم فجر باشد و بتوان آنرا نماد و سمبل بهترین ها دانست. چه اصراری وجود دارد كه حتما آنرا خارج از كشور بسازیم آن هم با تكنولوژی خاصی كه می گویند در ایران نیست؟وی اضافه كرد: نكته دوم اینكه آیا در طول این سی و چند سال تنها یك مدل سیمرغ داده شده است و یا هراز گاهی شمایل آن فرق كرده است؟ پس حالا هم می توان حتی شكل آنرا تغییر داد. نكته سوم هم این كه شیشه گری سابقه ای طولانی در تهران و ایران دارد. چطور است كه سلجوقی ها در ایران توانسته اند در داشتن هنر شیشه گری زبانزد باشند اما امروز ما نمی توانیم یك تندیس از سیمرغ بسازیم و آنرا به كشورهای دیگر می سپاریم؟ آیا بهتر نبود بیشتر در این باره بین هنرمندان خودمان جستجو می كردیم؟ اصلا مگر با سازمان متولی صنایع دستی در این باره گفتگو كرده ایم كه حالا با اطمینان می گوییم چنین هنری در ایران نیست؟اهدای تندیس صنایع دستی به فیلم منتخبفلاحی اضافه كرد: خارج از بحثهای احساسی باید اظهار داشت كه همیشه مرغ همسایه غاز بوده این دفعه باز سیمرغ همسایه غاز است. هر آنچه كه در خارج از كشور ساخته شود از نظر ما بهترین است و آنچه كه توسط هنرمندان خودمان در داخل تولید شود دارای اشكال است. این سیاست بر خلاف شعار پشتیبانی از تولید ایرانی و صنایع دستی داخلی نیست؟

سیمرغی كه تولید كشور چك بود حالا پس از چند روز از آغاز این حواشی و در ایام پایانی جشنواره سی و هفتم فیلم فجر، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، از اهدای تندیس صنایع دستی كشور به فیلم منتخب مخاطبان جشنواره فجر آگاهی داد و اظهار داشت: با اهدای تندیس صنایع دستی ایران به فیلم منتخب مخاطبان جشنواره فجر بر نفیس و فاخر بودن هنر دست هنرمندان زبردست كشورمان تاكید داریم. تندیس های صنایع دستی كه به دست هنرمندان این مرز و بوم تهیه می شود، از زیبایی و ظرافت خاصی برخوردار می باشد و اهدای آنها به فیلم منتخب مخاطبان در جشنواره فجر، بازگو كننده ارزش ها و ظرفیت های صنایع دستی ایران است و می تواند سرآغاز یك فصل جدید در استفاده از ظرفیت های صنایع دستی كشورمان در جشنواره ها و رویدادهای مختلف ملی و بین المللی باشد.سازمان میراث فرهنگی می خواهد تا به بهترین فیلم بعنوان نمونه یك تندیس اهدا كند اما شاید این اقدام در بخش تجلی اراده ملی ممكن باشد. با این وجود باید دید تندیس مورد نظر رئیس سازمان میراث فرهنگی به اختتامیه جشنواره خواهد رسید یا خیر؟ همین طور آیا در این مدت كوتاه امكان تولید یك تندیس فاخر كه بتواند روی دست سیمرغ عربی بزند وجود دارد یا این اقدام بهتر است به سال آینده موكول شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *