به گزارش تور مسافرتی نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این كه آثار تاریخی و كتیبه ها و سنگ نگاره های با قدمت بیشتر از ۶ تا ۷ هزار ساله با آب گیری كامل سد كوچ ری به آب خواهند رفت بیان كرد: متأسفانه وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در حفظ و نگهداری این آثار باوجود پیگیری های انجام شده كوتاهی و تعلل كرده است.
علی بختیار در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت روستای كوچ ری بعد از آب گیری سد كوچ ری بیان كرد: حدود ۱۵ سال پیش برنامه ساخت سد كوچ ری اجرای شد و داخل مخزن این سد روستایی به نام كوچ ری وجود دارد كه این روستا با آب گیری كامل این سد به زیر آب خواهد رفت. اراضی این روستا با پرداخت مبالغی به مالكین آن خریداری شد اما برخی از افرادی كه سال ها بر روی زمین ها كار می كردند اما سندی نداشتند پولی بابت اراضی كشاورزی دریافت نكردند.
ایشان در ادامه اظهار نمود: قرار بود یك روستای جایگزین برای این روستا ساخته شود و منطقه ای با ۶۰۰ هزار هكتار اراضی و ۲.۵ میلیون متر مكعب آب تخصیص داده شد. برای ساخت این روستا در گام اول مردم باید موافقت كنند تا یك شركت سهامی یا تعاونی شكل بگیرد كه تابحال چند جلسه برای وفاق بین مردم روستای كوچ ری تشكیل شده است.
نماینده مردم گلپایگان در مجلس خاطرنشان كرد: در اراضی كه برای ساخت این روستا اختصاص داده شده حدود ۱۰ دامدار قرار گرفته اند كه باید موافقت و رضایت آنها هم گرفته شود و در هفته جاری هم بنده جلسه ای با مدیر كل تعاونی استان اصفهان داشتم و بر لزوم تسریع در شكل گیری شركت و اساسنامه برای احیای روستای كوچ ری تاكید كردم.
ایشان در ادامه تصریح كرد: با آب گیری كامل مخزن سد كوچ ری علاوه بر این روستا تعداد زیادی آثار تاریخی هم به زیر آب می رود. آثار تاریخی كه بعضاً ۶ تا ۷ هزار سال قدمت دارند. یكی از كتیبه هایی كه به زیر آب رفته نشان می داد كه ایرانی ها پیش از تاریخ به دنبال نجوم بودند و یا كتیبه ای دیگر هم كه به زیر آب رفته نشان می داد ایرانی ها حدود ۵۰۰۰ سال قبل به دنبال مكانیزه كردن كشاورزی بودند.
ایشان در ادامه تصریح كرد: این كتیبه ها و سنگ نگاره ها ارزش زیادی داشته و وزارت نیرو قرار بود كه نسبت به حفظ و نگهداری آنها اقدام نماید حتی در سال های اخیر با پیگیری بنده یك پژوهشگاه میراث فرهنگی در منطقه كوچ ری بوجود آمده بود اما متأسفانه هر دو دستگاه یعنی وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی در زمینه حفظ این آثار تعلل و كوتاهی كردند.
ایشان در ادامه بیان كرد: امسال كه به علت وضعیت ترسالی در حال آب گیری كامل سد كوچ ری هستیم تا یك ماه آینده تقریباً تمام این آثار تاریخی به زیر آب می رود و ما از تعلل مسؤولان گله مند هستیم كه چرا در حوزه وظایف خود توجه كافی ندارند. حتی در زمینه احیای روستای كوچ ری اگر همان ۱۵ سال قبل كه چنین تصمیمی گرفته شد نسبت به اسكان و ساخت روستا اقدام می كردند مردم پول هایی را كه گرفته بودند در دست داشتند و الان مشكلی در زمینه بودجه وجود نداشت. بی تدبیری از سالیان گذشته آثارش حالا نشان داده شده است.
او در آخر بیان كرد: ما به دنبال این هستیم كه بتوانیم با همكاری مردم و مسؤولان هر چه سریع تر نسبت به احیای این روستا اقدام نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *