تور مسافرتی: بگفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، برای مكالمه سیمكارت های ایرانی و برای اینترنت سیمكارت های عراقی نرخ مناسب تری برای زوار اربعین دارند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، با فعال كردن سرویس رومینگ، اینترنت رومینگ و اینترنت گوشی همراه، هنگام سفر می توان از اینترنت همراه استفاده نمود. البته بسته های اینترنتی اپراتورهای داخلی هنگام استفاده از سرویس رومینگ، غیرفعال می شود و در نتیجه هزینه اینترنت برمبنای حجم مصرفی و مطابق با تعرفه اعلام شده و هزینه استفاده از این خدمات برمبنای تعرفه رومینگ محاسبه می گردد.
با نزدیك شدن به ایام اربعین حسینی، اعلام شده كه برنامه ریزی های وزارت ارتباطات برای تسهیل ارتباطات در كربلا به زوار انجام شده است. یكی از این اقدامات، توافق برای كاهش تعرفه مكالمات است. در این راستا محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – با اشاره به كاهش تعرفه با عراق در صفحه اینستاگرامش نوشت: برای رفاه حال مردم در راهپیمایی اربعین، مذاكراتی را از قبل با طرف عراقی برای كاهش هزینه مكالمات شروع كردیم و توانستیم به توافق برسیم كه حدود ۶۰۰ تومان تعرفه مكالمات را در هر دقیقه كاهش دهیم.
چندی قبل آذری جهرمی با اشاره به نرخ بالای سرویس رومینگ برای زوار اربعین، اظهار كرده بود: رومینگ سرویس گرانی است و به سبب بالا بودن نرخ خدمات رومینگ در عراق سفارش می شود مردم از سیمكارت عراقی استفاده كنند. این در شرایطی است كه امروز وزیر ارتباطات با عنایت به نرخ های اعلام شده برای رومینگ اپراتورها، در اینستاگرامش نوشت: برای مكالمه سیمكارت های ایرانی نرخ مناسب تری دارند و برای اینترنت سیمكارت های عراقی.
او همینطور خاطرنشان كرده بود: زوار سیمكارت های عراقی را از داخل ایران تهیه نكنند برای اینكه این سیمكارت ها در داخل عراق با قیمت ارزان تر موجود است.
آذری جهرمی درباره اینترنت بلاعوض برای موكب ها و همین طور با اشاره به ظرفیت سازی در تمامی مسیرهای منتهی به مرز در داخل كشور هم بیان كرده بود: شركت های عراقی برای برخی موكب های بزرگ در راه راه كه اطلاع رسانی می شود، اینترنت بلاعوض در نظر گرفتند. ظرفیت شبكه ارتباطی عراق در راه نجف به كربلا با تلاش اپراتورهای عراقی دو برابر شده است. اینترنت بلاعوض در نقاط مرزی هم وجود دارد و مجموعه های ما موكب هایی در نقاط مرزی دایر كردند.

سال قبل وزیر ارتباطات اعلام نموده بود كه با عنایت به كاهش نرخ مكالمه از ایران به عراق، استفاده از سیمكارت عراقی به صرفه تر از رومینگ است. وی در این زمینه با اشاره به مشكلات افزایش هزینه دیتای سیمكارت های ایرانی در عراق، اظهار داشته بود: با افزایش نرخ ارز، استفاده از خدمات رومینگ و به ویژه رومینگ دیتا بسیار گران خواهد بود.

منبع: