به گزارش تور مسافرتی ۱۱۰ اثر از دو محوطه باستانی ˮچشمه علیˮ در دشت و ˮقیطریهˮ در كوهپایه های استان تهران در نمایشگاهی با عنوان ˮتهران باستان: از دشت تا كوهپایه؛ نمایشگاهی از یافته های چشمه علی و قیطریهˮ در سكوت خبری در موزه ملی ایران رونمایی گردید، تا مانند سال قبل دِینِ خودرا به هفته ی تهران ادا كند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، جبرییل نوكنده – مدیركل موزه ملی ایران – درباره ی این نمایشگاه اظهار نمود: این نمایشگاه ۱۱۰ اثر از دو محوطه باستانی “چشمه علی” در دشت و “قیطریه” از كوهپایه های استان تهران را شامل می شود كه شاخص ترین اثر آنرا می توان سفال های منقوش ظریف قرمز رنگی دانست كه با نام سفال چشمه علی در ادبیات دیرینه شناسی شناخته شده و مربوط به ۴۸۰۰-۵۲۰۰ قبل از میلاد هستند.
او در توضیح جستجوهای انجام شده در چشمه علی اظهار داشت: این محوطه برای اولین بار بین سال های ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ توسط اریك اشمیت آمریكایی كاوش شد و پس از انقلاب اسلامی نیز جستجوهای این محوطه به سرپرستی “محمدرحیم صراف” و “حسن فاضلی نشلی” از دانشگاه تهران ادامه پیدا كرد. آثار چشمه علی ۳۷ سفال با نقوش جانوری و گیاهی از دوره های نوسنگی و مس وسنگ است.
وی همین طور درباره ی سابقه فلزكاری در تهران اظهار داشت: از چشمه علی بوته سفالی همراه با سرباره مس به معرض نمایش گذاشته شده كه سند مهمی از صنعت فلزكاری بیشتر از ۵۵۰۰ ساله تهران است. از طرف دیگر كاسه های لبه واریخته كه همزمان با آغاز نگارش ساخته شده اند، از دیگر یافته های چشمه علی است كه به نمایش درامده است.
نوكنده درباره گورستان قیطریه نیز بیان كرد: این محوطه گورستانی از دوره آهن است كه در محل كنونی پارك قیطریه در سال های ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ به سرپرستی زنده یاد سیف الله كامبخش فرد كاوش شده و ۷۳ اثر از جنس سفال خاكستری، اشیا فلز و سنگی با قدمت ۱۲۰۰ تا ۱۰۰۰ پیش ازمیلاد به معرض نمایش گذاشته شده است. در جستجوهای این عتیقه شناس فقید در محوطه مذكور حدود ۳۵۰ گور باستانی كاوش شد و آثار گوناگون سفالی و فلزی مورد شناسایی قرار گرفت كه الان در موزه ملی ایران از آنها نگهداری می شود.

دعوت مدیر كل استان تهران برای بازدید از نمایشگاه آثار تاریخی “از دشت تا كوهپایه
پرهام جانفشان – مدیر كل میراث فرهنگی استان تهران – نیز از خانواده های تهرانی درخواست نمود تا با دیدار از نمایشگاه “از دشت تا كوهپایه ” در موزه ملی ایران، هویت شهری را بعنوان مهمترین داشته فرهنگی و اجتماعی یك ملت و جامعه به فرزندان خود هدیه دهند.
وی با بیان این كه این نمایشگاه به همت موزه ملی بعنوان موزه مادر به مناسبت هفته تهران گشایش یافته است، اضافه كرد: شناخت هویت توسعه پایدار شهری را به همراه دارد و اگر امروز می خواهیم از گفتمان پیشرفت تهران در راه توسعه ی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی صحبت نماییم باید هویت و داشته های تاریخی خودرا به درستی در جامعه معرفی نماییم.
وی با اشاره به این كه حس تعلق مكانی به شهروندان موجب افزایش مشاركت های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در جامعه خواهد شد، اضافه كرد: در همین راستا اهتمام می نماییم با برگزاری تورهای تهران قدیم برای شهروندان در كنار برگزاری نمایشگاه های موضوعی در موزه ها هویت و تاریخ تهران را معرفی نماییم.
جانفشان با بیان این كه آثار بدست آمده از جستجوهای دیرینه شناسی نشان داده است تهران بعنوان پایتخت یك كشور دارای تمدن چند هزارساله بر خلاف بعضی از كلانشهرهای مطرح جهان نیازی به هویت و تاریخ ساختگی و جعلی ندارد، از مدیران مدارس شهر تهران خواست تا اردوی بازدید دانش آموزان و حتی دبیران تاریخ از این نمایشگاه بسیار غنی را در برنامه های آینده خود قرار دهند.
نمایشگاه “تهران باستان: از دشت تا كوهپایه؛ نمایشگاهی از یافته های چشمه علی و قیطریه” كه از ۱۵ مهر در طبقه اول بخش ایران باستان در موزه ملی ایران افتتاح شده، تا اختتام مهرماه برای بازدید پژوهشگران، تهران پژوهان و سایر علاقمندان فعال خواهد بود.

منبع: