به گزارش تور مسافرتی رئیس سازمان فضایی ایران از طراحی و ساخت دو ماهواره و سامانه انتقال مداری در پژوهشگاه فضایی ایران تا آخر سال آگاهی داد و اظهار داشت: بلوك انتقال مداری توانمندی كشور را برای قراردادن ماهواره تا مدار ۷ هزار كیلومتری فراهم می آورد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، دكتر مرتضی براری در رویداد تخصصی صنایع خلاق فرهنگی در حوزه پارك های گردشگری فضا پایه تعیین مرزهای زمین، هوا و فضا را جزو بحث های جدی در سازمان ملل دانست و اضافه كرد: این كه فضا از ۸۲ كیلومتری به بالا و یا ۸۹ كیلومتری به بالا است، بحث های زیادی مطرح گردیده است.
وی فضا را همچون اولویت های استراتژیك در دنیا دانست و اظهار نمود: بر مبنای سند جامع كشور دستیابی به فضا بعنوان عالی ترین جایگاه قابل توجه ذكر شده است، ضمن آن كه در این سند بر توسعه زیر ساخت های بومی فضایی هم تاكید شد.
براری افزود: زیر ساختهای فضایی همچون اقتصادهای فضا پایه است و بر این اساس یكی از دغدغه های ما است و این امر هم در پژوهشگاه فضایی ایران در حال پیگیری است.
رئیس سازمان فضایی با اشاره به پروژه های در دستور كار پژوهشگاه فضایی، افزود: این پژوهشگاه علاوه بر طراحی و ساخت دو ماهواره، سامانه بلوك انتقال مداری را هم در دستور كار قرار دارد. این بلوك توانمندی كشور را برای قراردادن ماهواره در مدار ۲۵۰ كیلومتر و ۷ هزار كیلومتر فراهم می آورد.
وی با تاكید بر لزوم توجه توسعه همزمان زیر ساختها و فناوری های فضایی، تصریح كرد: زمانی كه زیر ساختهای بردباند به وجود آمد، بعضی از جوانان كشور در حوزه عرضه سرویس ها و اپلیكشن ها وارد شدند و توانستند با عرضه سرویس حمل و نقل اینترنتی رقبای خارجی خویش را كنار بزنند.
وی با اشاره به تلاش های آمازون برای توسعه بازارهای خود در كشور، اظهار نمود: با روی كار آمدن شركت های ایرانی، آمازون قادر به توسعه بازار خود در ایران نبود كه این دو نمونه نشان داده است جوانان توانمند كشور بموقع وارد اپلیكیشن ها و سرویس ها شدند.
براری با انتقاد از وضعیت توسعه شبكه های اجتماعی، دلیل استقبال جامعه به شبكه های خارجی را دیر حركت كردن در این عرصه دانست و افزود: بر این اساس لازم است كه همان گونه كه مبادرت به توسعه فناوری های فضایی می شود، زیر ساختهای آن ایجاد شود تا متخصصان داخلی در چارچوب استارتاپ ها فعالیت خویش را آغاز كنند.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه ایران یك دهه است كه رتبه اول خود در منطقه را در حوزه فضایی حفظ نموده است، یاد آور شد: بهترین راهبرد ما برای توسعه فناوری های فضایی آن است كه حوزه فضایی را به اقتدار اقتصاد فضایی تبدیل نماییم.
براری با اشاره به زیبایی های نهفته در حوزه فضا، یاد آور شد: اولویت ما این است كه به اسرار نهفته در حوزه فضا آشنایی و معرفت پیدا نماییم و این یكی از مهمترین محورهای نقشه جامعه كشور در حوزه فضا به حساب می آید. در این راستا مهم آن است كه ظرفیت هایی را در كشور ایجاد نماییم تا حوزه فضا را به حوزه اقتصادی تبدیل نماییم.
رئیس سازمان فضایی با اشاره به برگزاری رویداد تخصصی در حوزه پارك ها و گردشگاه های فضا پایه از جانب پژوهشگاه فضایی، تصریح كرد: بر مبنای آمارهای انتشار یافته از ۶ منطقه برتر گردشگری دنیا سه مورد از آنها در رابطه با گردشگری فضایی می شود و با عنایت به ظرفیت های گردشگری فضایی در كشور باید نسبت به توسعه این حوزه اقدام نماییم.
براری، وجود تپه های شبیه سیاره مریخ و دره ستارگان در كشور را همچون جاذبه های گردشگری فضایی در كشور نام برد و افزود: بر این اساس تلاش داریم تا با همكاری سازمان میراث فرهنگی و بخش خصوصی این مناطق را به فرصت های علمی و تحقیقاتی در كشور تبدیل نماییم.
وی وجود آسمان پاك در كشور را از دیگر جاذبه های فضایی در كشور نام برد و افزود: از آنجایی كه محتوای نجومی علاقه مندان زیادی دارد، به تازگی تفاهم نامه همكاری میان ناسا و گوگل به امضاء رسیده است تا بتواند با دریافت رویدادهای فضایی آنرا برای دنیا پخش كند و از جانب دیگر از آنجائیكه كشور دارای آسمان جذابی است، با استاندارها در حال مذاكره هستیم تا با پیشگیری از آلودگی نوری باعث خدشه وارد شدن به آسمان پاك كشور نشوند.
وی همینطور با اشاره به لزوم توجه به پیاده سازی ظرفیت فضا بر روی زمین، اظهار داشت: بر این اساس تلاش داریم تا در بعضی از نقاط كشور كه قابلیت پیاده سازی ظرفیت های فضایی را دارند، نسبت به شبیه سازی های فضایی در این مناطق اقدام نماییم.

منبع: