تور مسافرتی: تفاهم نامه همكاری میان سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد قشم با هدف ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی (پارك موضوعی فضا پایه) در جزیره قشم به امضا رسید.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، این تفاهم نامه با رویكرد ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی و بعنوان اولین پارك فضایی كشور در قشم با حضور مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران و حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در تهران به امضا رسید.
بر طبق این تفاهم نامه، از ظرفیت های گردشگری منطقه آزاد قشم شامل ظرفیت های طبیعی موجود در دره ستارگان و آسمان مناسب این جزیره در هنگام شب برای مقصد گردشگری داخلی و خارجی و منطقه گردشگری فضایی، در سه فاز، تعریف، جانمایی و برنامه ریزی می شود.
طبق این تفاهم نامه، دو طرف در زمینه طراحی كلان و راهبردی تدوین برنامه گردشگری فضایی، مطالعات پیش امكان سنجی و ارائه تجربیات كشورهای دیگر به متقاضیان سرمایه گذاری این طرح در جزیره قشم كمك خواهند كرد.
برگزاری برنامه های كارشناسی و تعیین محتوای علمی با عنایت به جذابیت حوزه فضا برای توریست و تورهای تخصصی و همین طور حضور كارشناسان علمی و استقرار تلسكوپ در مكان هایی مانند دره ستارگان خصوصاً در موقعیت های زمانی خاص هم از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
جزیره قشم ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه های مختلف دارد و موقعیت مكانی این منطقه در كشور باعث شده تا یكی از مراكز فضایی كشور در این جزیره استراتژیك خلیج فارس ایجاد شود.
جزیره قشم دارای پتانسیل های بسیاری است كه می توان با استفاده از همین ظرفیت ها به رشد و شكوفایی هرچه بیشتر آن كمك كرد و سازمان فضایی ایران نیز برمبنای قابلیت های جغرافیایی این منطقه، این جزیره زیبا در جنوب كشور را برای ایجاد یكی از مراكز فضایی خود انتخاب نموده است.
مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار نمود: پارك های فضاپایه فرصتی است برای رونق گردشگری در حوزه توریسم و بستری را برای تحقیقات علمی پژوهشگران فراهم خواهدنمود كه پیشرفت در هر دو ظرفیت بالقوه پارك های فضاپایه، سبب پیشرفت اقتصادی كشور خواهد شد.

براری اضافه كرد: به سبب جذابیت هایی كه در فضا وجود دارد، همواره مورد توجه جامعه و مردم است، بطوریكه چند دهه گذشته مردم تلاش می كنند با اسرار خلقت و جذابیت های آسمان آشنا گردند. امروزه گردشگری با تم فضایی مورد توجه بیشتر كشورهای در حال توسعه قرار گرفته و كشور ما به واسطه آسمان پاك و جذابش و به سبب برخی زیرساخت های موجود مانند دره ستارگان قشم، ظرفیت این را دارد كه بعنوان منطقه ای برای جذب توریست و گردشگر های خاص نجوم انتخاب گردد. امیدواریم با همكاری یكدیگر بتوانیم این بسترسازی را برای جذب گردشگر و علاقه مندان به آسمان و نجوم فراهم كنید تا فرصتی برای رونق اقتصادی و گردشگری ایجاد شود.

رئیس سازمان فضایی ایران اضافه كرد: ذكر بیشتر از ۲۲۰ آیه در قرآن كریم درباب اهمیت شناخت اسرار و عظمت آفرینش نشان دهنده اهمیت این مساله است و در بند اول از فصل پنجم سند جامع توسعه هوافضای ایران نیز بر شناخت عظمت و نظم حاكم بر جهان و آسمان و پی بردن به حكمت و قدرت خالق جهانیان بوسیله گسترش و ترویج علوم و فناوری های فضایی تاكید گردیده است.

وی افزود: بر همین مبنا و در امتداد ارتقای ترویج و آموزش این مبانی، در سری برنامه های هفته جهانی فضا، تفاهم نامه همكاری با سازمان منطقه آزاد قشم به امضا رسید تا با ارائه مشاوره های علمی و تخصصی و بهره مندی از مناطق بكر و منحصر به فرد این جزیره بتوانیم گامی اجرایی در این راه برداریم.

براری اظهار داشت: پارك های موضوعی و گردشگاه های فضایی از یك طرف می تواند فرصت و بستر مناسبی برای آشنایی هر چه بیشتر با عظمت و اسرار خلقت و معرفی فناوری فضایی و از سویی دیگر ایجاد رونق اقتصادی منطقه باشد، این پارك ها با ارائه مشاوره تخصصی و كارشناسی سازمان فضایی و همكاری منطقه آزاد قشم و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد.

حمیدرضا مومنی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز اظهار نمود: از طرف سازمان فضایی به ما پیشنهاد شد تا در قشم اقداماتی در حوزه گردشگری فضاپایه صورت گیرد. كارهای اجرایی و توافقات اولیه انجام شده است و امروز برای نهایی كردن این تفاهم نامه دور هم جمع شده ایم.

وی ادامه داد: ژئوپارك های ما گردشگر های قابل توجهی دارند و در سبد ما این تكامل اتفاق می افتد و می توانیم ادعا نماییم در حوزه گردشگری علمی و تحقیقاتی بتواند برای كشورهای اطراف منشاء اثر شود.

مومنی اشاره كرد: پیش بینی كردیم طی یك سال به نتیجه برسیم. فاز اول كارهای عمرانی است و بخش دوم به تجهیزات و امكانات مورد نیاز بر می گردد. سرمایه گذاری اولیه با بودجه ۱۰ میلیارد تومانی از طرف منطقه آزاد قشم تامین شده و برای فاز بعدی به بودجه تا سقف ۸۰ میلیارد تومان نیاز است كه از توان بخش خصوصی استفاده خواهیم كرد. مذاكرات اولیه انجام شده و به نتیجه خواهد رسید.

منبع: