تور مسافرتی: بعد از صدور ویزای توریستی توسط عربستان، حالا نوبت به سفرهای رایگان اینفلوئنسرهای خارجی به این كشور رسیده است تا چهره خودرا در جهان اصلاح كند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از گاردین، یك سال بعد از قتل «جمال خاشقچی»، عربستان سعودی از شخصیت های تاثیرگزار شبكه های مجازی برای تصحیح چهره لطمه دیده اش در اذهان عمومی استفاده می نماید.
تصویری از زن جوانی با چهره اروپایی كه در در مقابل یكی از مكان های دیدنی عربستان ایستاده است، یكی از چند تصویر جدیدی است كه میلیون ها مخاطب اینستاگرام را به تجدید نظر درباره دیدگاهشان نسبت به عربستان وادار می كند.
این روزها تصاویر خیلی از اینفلوئنسرهای خارجی در شبكه های مجازی حین اقامت در هتل های مجلل، بازدید از مناطق باستانی و یا رانندگی كردن در كویرهای عربستان به چشم می خورد.
در این پست های مدبرانه كه به منظور انعكاس چهره مثبت عربستان به جهانیان منتشر می شوند، هیچ اثری از نقض حقوق بشر توسط این كشور دیده نمی گردد.
دكتر «ریحان اسماعیل» استاد مطالعات عرب و اسلامی دانشگاه ملی استرالیا می گوید: «عربستان سعودی میلیاردها دلار برای اصلاح تصویری كه سال هاست در جهان از خود بجای گذاشته، هزینه كرده است.»
بگفته این استاد دانشگاه، «اینفلوئنسرهایی كه طبق یك برنامه و تحت حمایت مالی دولت به عربستان سفر می كنند، تصویر كاملی از این كشور را منتشر نمی كنند.»
«اسماعیل» اضافه كرد: «اگر شخصی به عربستان سفر كند و تمام تغییراتی كه در این كشور رخ می دهد را از نزدیك ببیند یا مشاهده كند كه جوانان سعودی چطور خوشگذارانی می كنند مسلما با خود می گوید روند ایجاد تغییرات و بیشتر كردن آزادی ها در عربستان عالی است، اما از طرفی دیگر ما با یك حكومت سركوب گر طرف می باشیم.»
«گب اسكنیو» و «تارا وایت من» اینفلوئنسرهای استرالیایی هستند كه هر كدام به ترتیب در صفحه اینستاگرام خود ۳۶۳، ۰۰۰ و ۱.۳ میلیون دنبال كننده دارند و در جذب گردشگران جوان استرالیایی به عربستان موفق بوده اند.

نشریه گاردین استرالیا قصد داشت با بیشتر از ۵۰ اینفلوئنسری كه بنظر می رسد یا از سفرهایی با بودجه دولت عربستان بهره برده اند یا برای تبلیغ كردن از این كشور پول گرفته اند، مصاحبه كند، اما برخی از آنها، كمی پیش از زمان معین شده برای مصاحبه با این نشریه، از این ملاقات صرف نظر كردند، چونكه پیام هایی از دولت عربستان در خصوص خودداری از هرگونه گفت و گو با رسانه های مختلف دریافت كرده بودند.

عربستان سعودی اوایل ماه جاری از صدور ویزای توریستی برای اتباع ۴۹ كشور و كاهش محدودیت های پوششی برای گردشگران زن آگاهی داده بود. كمیسیون گردشگری و میراث ملی عربستان نیز بتازگی اعلام نمود: توریستهای خارجی زن و مردی كه با یكدیگر نسبتی ندارند، از این پس می توانند در هتل های عربستان اتاق مشترك رزرو كنند. بر طبق این قوانین جدید، زنان خارجی و حتی شهروندان زن عربستانی می توانند به تنهایی اتاق های هتل های عربستان را رزرو كنند.
حالا بنظر می رسد استفاده از اینفلوئنسرهای خارجی برای انعكاس چهره مثبت عربستان، دیگر پروژه مقامات این كشور برای جذب توریست بیشتر و سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر در این كشور باشد.

منبع: