به گزارش تور مسافرتی دبیر كمیسیون ملی یونسكو ایران از برگزاری همایش ˮپاسداری از مراكز فرهنگی؛ میراث مشترك بشریˮ با همكاری سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران و با حضور وزیر امور خارجه و مسؤولان و كارشناسان فرهنگی اطلاع داد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی كمیسیون ملی یونسكو- ایران، حجت الله ایوبی اظهار داشت: یونسكو بر اساس این اندیشه شكل گرفت كه ریشه های خشونت و جنگ را در ذهن ها بخشكاند. شاید بنابراین در این سازمان بر شناسایی و برجسته كردن هر آنچه كه میراث مشترك بشری است، تاكید فراوانی وجود دارد.
وی با بیان این كه شناسایی و ثبت میراث ملموس و ناملموس یكی از طریق های نزدیك ترشدن ملت ها به یكدیگر است، اضافه كرد: زمانی كه اعلام می شود، در ایران ۱۵ آیین و ۲۴ اثر ثبت جهانی شده اند، به این معناست كه همه جهان خویش را بگونه ای متعلق به این سرزمین می دانند.
دبیر كمیسیون ملی یونسكو- ایران به اشتراك گذاشتن تجربه ها و دستاوردهای فرهنگی و تمدنی نقاط مختلف جهان با یكدیگر را بهترین راه برای ایجاد فرهنگ گفتگو و صلح پایدار در جهان دانست و اضافه كرد: رویدادهای دلخراش و آزاردهنده این سال ها در تخریب میراث مشترك فرهنگی جهان، سبب اندوه و تاثر همه جهان شد، ازاین رو تلاش جمعی نخبگان و فرهیختگان برای پاسداری از میراث جهانی مشترك، قابل ستایش و راهی مطمئن برای حركت به سمت صلحی پایدار می باشد.
وی با تاكید بر این كه سهم ایران در میراث جهانی مشترك بی بدیل و مورد احترام همه جهان است، اظهار نمود: ایران نهمین كشور از نظر تعداد ثبت های جهانی است. هر دو سال یك مرتبه، دو شخصیت فرهنگی و علمی ایرانی در لیست بزرگداشت های یونسكو قرار می گیرند. ازاین رو پاسداری از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس ایران یك مطالبه جهانی است.
او تهدید این میراث بشری را تهدید تاریخ مشترك و تهدید هویتِ نه تنها یك ملت كه تهدید بخشی از هویت تاریخی همه جهان دانست و افزود: در مقابل رفتارهای ناهنجار گذشته و رفتارهای ناهنجار احتمالیِ آینده بهترینِ كار، آگاهی بخشی است.
ایوبی با اشاره به جزئیات همایش پاسداری از مراكز فرهنگی؛ میراث مشترك بشری اظهار داشت: در این همایش در حقیقت در تلاش هستیم با حضور اساتید و شخصیت های برجسته و سازمان های مردم نهاد ملی و بین المللی، نقش و جایگاه آثار تاریخی و فرهنگی را در ایجاد هویت مشترك، صلح پایدار، گفتگو و روابط پایدار بین كشورها بررسی نماییم.
او با بیان این كه این همایش دوشنبه هفتم بهمن از ساعت ۹ بامداد در كتابخانه ملی برگزار می شود، اضافه كرد: در این همایش رئیس فدارسیون باشگاه های ایران و روسای دیگر باشگاه ها نقش فعال و برجسته ای دارند.
دبیر كمیسیون ملی یونسكو- ایران تصریح كرد: این باشگاه ها می توانند با استفاده از ظرفیت باشگاه های یونسكو در جهان، افكار عمومی را نسبت به اهمیت و جایگاه فرهنگ و میراث مشترك جهانی آگاه كنند.
به قول ایوبی، این همایش با همراهی دستگاه ها و شخصیت هایی مانند محمدجواد ظریف – وزیر امور خارجه -، منصور غلامی – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری – بعنوان رئیس كمیسیون ملی یونسكو و با همكاری ویژه رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران و افرادی كه دغدغه ای مشترك با نخبگان دارند برگزار می گردد.
او با تاكید بر این كه این نشست مقدمه ای برای همفكری و هم اندیشی با نمایندگان كشورهای دارنده تمدن های كهن و یافتن راه های مطمئن برای پاسداری از میراث مشترك جهانی بعنوان یكی از مأموریت های مهم یونسكو است، افزود: عكس العمل بموقع و سریع مدیركل یونسكو «اودری آزوله» و صدور بیانیه بعد از تهدیدهای اخیر قابل ستایش است. كنوانسیون های گوناگونی در یونسكو به تصویب رسیده است كه بر این مساله تاكید دارد.