تور مسافرتی: عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اصرار كرد كه شهرداری می تواند عمارت اقدسیه را بعنوان مقصد گردشگری در شمال تهران حفظ كند.
حجت نظری در گفت و گو با ایسنا، در حاشیه بازدید بامداد امروزش از عمارت موسوم به اقدسیه كه این روزها واگذاریش خبرساز شده است، اظهار داشت: بامداد امروز به همراه برخی از مسئولان شهرداری ایران از عمارت موسوم به اقدسیه بازدید كردیم.
وی با بیان این كه هنوز اطلاعات دقیقی در مورد اینكه این خانه توسط چه معماری ساخته شده، در دسترس نیست، اظهار نمود: بین كارشناسانی كه امروز با ما در این بازدید حضور داشتند در مورد این كه این ملك واجد فاكتورهای ثبت ملی است یا نه اختلاف نظر وجود دارد و برخی ها معتقدند كه این ملك می بایست ثبت گردد و برخی دیگر می گویند كه املاك مهم تر از این ملك در تهران وجود دارد اما من از خانه های زیادی بازدید كرده ام و می توانم بگویم كه این خانه از لحاظ آئینه كاری و گچ بری ها بسیار خاص است و به غیر از كاخ های سلطنتی، كمتر خانه ای را می توان در این شهر پیدا كرد كه چنین آئینه كاری های داشته باشد و قابل مقایسه با كاخ های سلطنتی است.
این عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان این كه معتقدم فارغ از این مساله كه این ملك در زمره فاكتورهای سازمان میراث فرهنگی برای ثبت ملی قرار دارد یا نه، شهرداری تهران می تواند این ملك را بعنوان یك مقصد گردشگری در شمال تهران حفظ كند، اظهار داشت: فضاهای این چنینی فارغ از ثبت بودن یا نبودن در فهرست آثار میراثی و ملی می توانند در اختیار مردم قرار گیرند.
نظری با تاكید بر این كه این خانه در سال های ابتدایی پس از انقلاب میزبان شهرداران تهران بوده است و بنا بر این نیز باید با تامل بیشتر در مورد واگذاری یا عدم واگذاری آن تصمیم گیری نماییم، افزود: باتوجه به اختلاف نظری كه میان كارشناسان در مورد ارزش این خانه وجود دارد حتما می بایست نظر كارشناسان دیگر را نیز در این خصوص جویا شویم تا بتوانیم تصمیم درستی در مورد این خانه ستاندن نماییم.
وی افزود: شورای شهر پنجم همواره تلاش خودرا برای حفظ بافت های هویتی تهران به كار بسته و بنظر می رسد حفظ بناهای این چنینی می تواند ما را به هدفمان كه همان حفظ تاریخ تهران است برساند.
عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان این كه این ملك جذابیت لازم برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری تهران را دارد و شاید بجای فروش این ملك بهتر است شهرداری تهران با تدوین برنامه هایی، این ملك را حفظ كند، افزود: این ملك به لحاظ نوع و حجم آئینه كاری منحصربه فرد است به شكلی كه بسیار شبیه موزه تیمورتاش است و لازم است كه این ملك حفظ شود.
نظری در واكنش به سخنان شهرداری در خصوص این كه درآمد حاصل از فروش این ملك صرف تكمیل دو پروژه فرهنگی دیگر خواهد شد، اظهار نمود: برای ساخت پروژه ردیف بودجه در نظر گرفته می شود و نمی توانیم تكمیل یا ساخت یك پروژه را منوط به فروش یك ملك دیگر نماییم و شهرداری می تواند از املاكی كه واجد ارزش نیستند منابع را تامین كند.

منبع: