تور مسافرتی: بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت همزمان با پنجمین سالگرد شهدای فاجعه منا و مسجدالحرام، اطلاعیه ای صادر كرد و یاد و خاطره بیش از ۴۶۴ تن از حجاج كشورمان را گرامی داشتند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، ایران در حادثه سقوط جرثقیل ۱۱ زائر خودرا از دست داد که بعد از پیگیری های فراوان، امسال موفق شد چک دیه جان باختگان و مصدومان آن حادثه را از عربستان دریافت کند و به بازماندگان تحویل دهد. عربستان در آن حادثه گروه سرمایه گذاری بن لادن، مسؤول پروژه توسعه مسجدالحرام را مقصر دانست و مسؤولان آنرا ممنوع الخروج کرد و به حادثه دیدگان قول داد دیه پرداخت کند. با این وجود عربستان درباره فاجعه منا، بعد از گذشت پنج سال هنوز هیچ مسؤولیتی را نپذیرفته و حقوق جان باختگان و بازماندگان آن حادثه نادیده گرفته شده است.
بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در پنجمین سالگرد فاجعه منا، اطلاعیه ای را صادر کردند که در متن آن آمده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«وَ مَن یَخرُج مِن بَیتِه مُهاجِراً اِلَی اللهِ وَ رَسولِه ثُمَّ یُدرِکهُ المَوتُ فَقَد وَقَعَ اَجرُه ُ عَلَی الله»
ایام حجّ ابراهیمی مظهر عزّت، معنویّت، وحدت و شکوه امت اسلامی و عید قربان فرا رسید، عید اضحی که نه فقط برای خانواده های شهدای منا بلکه برای مسلمانان و ملت بزرگ ایران فصلی فراموش ناشدنی و با خاطره ای تلخ شمرده می شود، روزی که در آن بیش از ۴۶۰ تن از حجاج کشورمان و هزاران تن ازضیوف الرحمان از دیگر کشورها در سال ۱۳۹۴ بر اثر فاجعه ای تلخ و تاسف بار، مظلومانه و عارفانه شهد شهادت را در سرزمین وحی نوشیدند.
فاجعه منا و حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام با وجود اینکه در مقابل دیدگان امت اسلامی رخ داد اما سکوت سازمان ها و رسانه های بین المللی بر درد خانواده شهدای این دو مصیبت و فاجعه عظیم افزود و در نهایت ندای مطالبه حقوق شهدای مظلوم آن جز از ایران اسلامی از جایی برنخاست.
بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بعد از وقوع فاجعه منا و حادثه مسجدالحرام با وجود قطع بودن روابط دیپلماتیک میان دو کشور، تلاش نموده اند از فرصت تماسها، دیدارها و مذاکرات با مسؤولان سعودی استفاده و پافشاری کنند تا کشور میزبان به مسؤولیت خود درباب مطالبات بر حق و جدی درباب فاجعه منا و حقوق شهدای منا و مسجدالحرام عمل کند.
ضرورت پیگیری و روشن شدن ابعاد فاجعه منا بوسیله تشکیل کمیته حقیقت یاب با حضور نمایندگان کشورهایی که حجاج خودرا در این حادثه از دست داده اند همیشه از اولویت های مسؤولان حوزه حج و زیارت کشورمان بوده است.
با وجود اینکه دولت عربستان بعنوان متولی اصلی برگزاری مراسم حج تا به امروز، گزارش رسمی از چگونگی وقوع این فاجعه منتشر نکرده ومسؤولیت آنرا بر عهده نگرفته است و همچنان شاهد کم کاری کمیته حقیقت یاب و برخی نهادهای بین المللی در پیگیری حقوقی این فاجعه هستیم، بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در پنجمین سالگرد شهدای فاجعه منا، یاد و خاطره این مهاجران الی الله را گرامی داشته و تاکید می کنند که در امتداد عمل به وظایف و مسؤولیت های خود تا رسیدن به نتیجه مطلوب مجدانه پیگیر حقوق شهدای منا و مسجدالحرام بوده و خواهند بود.
سلام خدا بر شهیدان راست قامتی که با لباس احرام و بندگی در حرم امن الهی به ضیافت واقعی خدای کریم راه یافتند.»

منبع: