سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مهر از جاذبه های دزفول گزارش می دهد؛ از شکوه همنشینی رود و صخره در چال کندی تا فرار از گرما در کت

مهر از جاذبه های دزفول گزارش می دهد؛ از شکوه همنشینی رود و صخره در چال کندی تا فرار از گرما در کت

تور مسافرتی: دزفول- شهرستان دزفول به برکت وجود رودخانه دز، از جاذبه های گردشگری طبیعی متعددی برخوردار می باشد تا در فصل تابستان پذیرای گردشگران برای تجربه یک سفر هیجان انگیز باشد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها – رویا رجبی: خوزستان یکی از گرم ترین استان های کشور است و هر سال فصل تابستان که فرا می رسد، گرما به کابوسی برای مردم این استان تبدیل می گردد. بخصوص اینکه بنا بر وضعیت جوی، گرمای هوا در هرتابستان نسبت به تابستان قبلی افزایش می یابد به گونه ای که این گرما از ابتدای بهار خویش را نشان داده است و الان هم که این استان در ماه نخست فصل تابستان به سر می برد هر روز گرمای هوای شهرهایش، به تیتر یک رسانه های کشور تبدیل می گردد و شرجی های مدام و گرمای خرماپزان مردم را کلافه کرده است.
در این میان اما در شمال این استان یعنی در شهرستان دزفول، عبور رودخانه دز از وسط این شهر، تفریحگاه های متنوعی برای فصول گرم سال فراهم نموده که آن را از سایر شهرهای این استان متمایز می کند به گونه ای که دراین شرایط، وجودتفریحگاه های آبی و تابستانی دزفول به یک دلگرمی برای مردم تبدیل گشته است. جاذبه های تابستانه گردشگری دزفول همینطور سبب شده که با وجود امتناع مسافران و گردشگران برای حضور در مناطق گرمسیردر فصل تابستان، بهانه و امتیاز خوبی برای حضور گردشگران نسبت به سایر شهرهای استان باشد که این امر به جهت عبور رودخانه دز از وسط این شهر بوده که فرصت تولید تفریحگاه های متنوعی برای روزهای گرم سال فراهم نموده و دزفول را به یکی از مقاصد گردشگری مهم ایرانی تبدیل نموده و سبب جذب علاقمندان به طبیعت و تفریحات تابستانه به سمت دزفول شده است.
به طور کلی شهرستان دزفول جاذبه های متنوع گردشگری زیادی برای چرخش صنعت گردشگری در چهار فصل سال دارد اما در فصل تابستان که هوای خوزستان به صورت خاصی گرم می شود، جاذبه های این فصل در دزفول جذاب تر از سایر فصول سال است.
دراین گزارش تلاش شده تا چندجاذبه گردشگری دزفول ویژه فصل گرما معرفی شوند.
لذت شنا در آبی زلال و مطبوع
منطقه گردشگری چال کندی یکی از مناطق طبیعی دیدنی زیبا و بکر شهرستان دزفول است که در ۱۸ کیلومتری شمال شهر دزفول در محور دزفول- شهیون و هفت کیلومتر پس از پادگان قدس واقع شده است.
ساختار زمین شناسی منطقه چال کندی از سازند کنگلومرا (کَمَر) است که خصوصیت رسوبات آبرفتی و کوهپایه ای زاگرسی حاصل از فرسایش ارتفاعات را دارد ضمن اینکه چال کندی از مناطق نسبتا بکر و کمتر دست خورده رود زلال دز است.

برای رفتن به منطقه چال کندی دو مسیر وجود دارد، یک مسیر زمینی با استفاده از ماشین و پیاده روی و مسیردوم هم با استفاده از رودخانه (قایق سواری) است.
برای رفتن به چال کندی زمان پیاده روی پس از آخرین مسیر ماشین رو، حدود ۴۵ دقیقه است. برای رسیدن تا کنار رود باید از دیواره ها و صخره ها عبور کرد تابه این مکان زیبا رسید.
بعد از ۱۰ دقیقه پیاده روی، مسیر حرکت حالت کوهپیمایی به خود می گیرد و آمادگی بدنی در حد متوسط را طلب می کند که پیشنهاد کارساز این است که به جای استفاده از ماشین و پیمودن مسیر با پای پیاده و عبور از صخره های پر پیچ و خم، گردشگران برای رسیدن به چال کندی و تجربه لذت قایق رانی از پارک دولت دزفول و استفاده از قایق این مسیر را طی کنند.
چال کندی در همه ماه های سال دیدنی است اما به علت امکان استفاده از تفریحاتی چون شنا، قایق سواری و ماهی گیری یکی از تفریحگاه های مهم و اصلی در ماه های گرم دزفول به حساب می آید و بهترین زمان استفاده از طبیعت چال کندی که نمای زیبایی از رودخانه دز را به نمایش می گذارد، ابتدای خرداد تا اواسط مهرماه است.

منطقه ای که نیزارها، علف زارها، بیشه زارها، صخره ها و آب عمیق و زلال آن روح هر گردشگری را جلا می دهد. در چال کندی گونه های گیاهی و جانوری زیادی وجود دارد که علاوه بر جنبه های گردشگری، از نظر محیط زیستی هم دارای ارزش زیادی هستند. ضمن اینکه جنس خاص زمین و دیواره های منطقه، امکان سنگ نوردی را هم برای گروه های کوهنوردی و علاقه مندان فراهم می کند.
دره ارواح جاذبه ای شگفت انگیز
دره کول خرسون دزفول ملقب به دره ارواح یکی از جاذبه های طبیعی پرطرفدار در شهرستان دزفول است. این دره شگفت انگیز در ۲۵ کیلومتری شمال شهردزفول و در بخش شهیون قرار دارد. برای رفتن به این دره دو مسیر وجود دارد. مسیر اول در جاده شهیون نرسیده به روستای بیشه بزان است که باید مسیری در حدود یک و نیم ساعت را پیاده از جاده اصلی طی کرد تا به بخش اصلی دره رسید و مسیر دوم هم در جاده شهیون نرسیده به دریاچه است که باید از روستای اسلام آباد و منطقه کنارستان عبور کرد و چیزی حدود یک ساعت را پیمود.

کول خرسون یکی از جاذبه های شگفت انگیز ماه های گرم سال است و در فصل گرم تابستان که دمای دزفول تا ۵۰ درجه می رسد، درون این دره می توانید دمای زیر ۲۰ درجه را تجربه کنید.
جوشیدن چشمه های دیواره ای این دره آن را به یک دره شگرف تبدیل نموده است. این دره دارای آب دائمی است که در کف آن روان بوده همینطور وجود آبچکان، بیشه زار، نیزار و انواع روییدنی های خاص منطقه، گردش در آن را لذت بخش می کند.
کول در زبان محلی به مفهوم دره است. در راه این دره درختان متنوعی از انار گرفته تا کنار (سدر) و حتی نخل مشاهده می گردد که محل رویش و تنوع این درختان بر جذابیت و خاص بودن کول خرسون می افزاید. با گذر از پستی و بلندی های ملایمی وارد تنگه زیبای کول خرسون می شوید.
دهانه تنگه مملو از برگ های زیبای پرسیاوشان است. با برداشتن هر قدم جلوه های زیبا و متفاوتی روبرویتان نمایان می گردد و می توان ساعت ها در طول مسیر روی شن های کف دره پیاده روی کرد. گاه تنگه آنقدر باریک می گردد که فقط امکان عبور یک نفر را دارد و در بعضی قسمت ها محوطه وسیعی پیش روی شما باز می گردد. دیواره های دو طرف گاهی در بالای سر به هم می رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می گردد.

کول خرسون برای برنامه یک روزه و در فصل تابستان مناسب می باشد اما در صورت برنامه ریزی و اطلاع از شرایط در سایر ماه های سال هم می توان به آن سفر کرد. باید به این نکته هم دقت کرد به دلیل طبیعت بکر منطقه و مسیر خاص آن برای رفتن و لذت از فضای کول خرسون بهتر است با گروه های طبیعت گردی محلی و یا حداقل با همراهی یکی از راهنمایان هیئت کوهنوردی شهرستان دزفول وارد آن شد.
طبیعتی بکر و زیبا
دره توبیرون دزفول هم یکی از دیدنی های طبیعی بکر و شگفت انگیز شهرستان دزفول در فصل های گرم سال است. دره توبیرون در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری از شهر در مسیری چند کیلومتری در بخش سردشت پیش از رسیدن به منطقه تنگه سرا در شمال دزفول واقع است.
دیواره های رفیع آن با ارتفاع بلند که گاه تا بیش از یکصد متر می رسد و انبوه درختان انگور، انجیر وحشی، برگ های سیاوشان، آبشارها و آب چکان ها جلوه بسیار زیبایی به این دره ها داده است که چشم هر بیننده ای را محو تماشای خود می سازد.

این دره حاصل هزاران سال فرسایش آبی حاصل از بارندگی های فصلی درحوزه های بالاتر و سرازیر شدن تند آبها در کوه و تپه هستند به نحوی که در فصول خشک عمق زیاد دره مانند یک زهکش عمل کرده و آب سفره های زیر زمینی را جمع کرده و آب در کف دره جاری می شود، به گونه ای که در بعضی قسمت ها از دیواره و کف دره آب زلال تراوش می کند.
با وجود گرمای بالای ۵۰ درجه دزفول در این دره باد خنک آرامش خاصی را به مهمانان داده و دمای آن تا ۲۵ درجه و کمتر هم می رسد. دره توبیرون دزفول یکی از جاذبه های ماه های گرم سال در استان خوزستان است که در کنار جاذبه های ساحلی، مکمل دیدنی های شهرستان دزفول است. وجود چنین دره هایی بهانه ای برای رونق صنعت گردشگری در همه سال در شهرستان دزفول است. بهترین زمان برای رفتن به این دره از اردیبهشت ماه تا شهریور ماه بوده و به علت بکر بودن و مسیر خاص آن بهتر است به همراه تورهای طبیعت گردی و یا گروه های کوهنوردی محلی از آن دیدن کرد.
حفره هایی غارمانند و دست کند
از جاذبه های گردشگری بی نظیر ایران، کت های دزفول هستند که در شمال استان خوزستان و شهر دزفول در کنار رود دز قرار دارند. کت ها حفره های غار مانندی هستند که در کنار ساحل رود دز حفر شده اند و در میان مردم دزفول به کت (kat) مشهور هستند.
کت های دزفول در دل صخره های کنار رودخانه که از جنس سنگ کانگرومرا تشکیل شده اند، حفر می شوند. دیواره کت ها ارتفاعی بین دو تا چهار متر داشته و سقف آن ها به وسیله سنگ های ریز و درشت که به شکل طبیعی زمین می باشند، تزئین شده اند.

مساحت کت ها بسته به امکان توسعه و کاربرد آنها از پنج مترمربع شروع شده و تا بیش از۱۰۰ مترمربع هم حفر می شوند. در گذشته که وسایل خنک کننده مانند امروز وجود نداشت مردم دزفول برای فرار از گرمای هوا در تابستان و هم چنین استفاده از آب رودخانه دز، شنا کردن در آن و لذت بردن از محیط، این فضاها را در صخره های مجاور رودخانه دز بوجود آورده و به آن ها پناه می بردند.
امروزه هم کت ها همچنان محبوبیت خویش را حفظ نموده و به محلی تفریحی با کارکرد گردشگری تبدیل گشته اند. گردشگران خیلی از شهرهای مختلف در ایام گرم سال به شهر دزفول آمده و ساعاتی از شبانه روز را درون این کت ها ودر کنار ساحل زیبای رود دز می گذرانند.
شبیه بودن فضای درون کت ها به غار و نزدیکی به رود باعث می شود، اقامت در این کت ها در طول گرمای روز برای مردم بدون استفاده از هیچ گونه وسایل برقی و خنک کننده و برای فرار از زندگی ماشینی، دلپذیر و لذت بخش باشد.
علاوه بر آن در محل هایی که عمق رود مناسب می باشد با رعایت نکات ایمنی ( استفاده از جلیقه و یا آشنایی مناسب با فنون شنا و قسمت های با شدت جریان مناسب آب) شنا در رودخانه تفریحی بسیار لذت بخش است. همینطور مجاورت با رود دز فرصت استفاده از قایق سواری و انواع ورزش های آبی دیگر نظیر جت اسکی، ماهی گیری و … را فراهم می آورد.

در طول مسیر رودخانه دز کت های زیادی وجود به صورت دست کند وجود دارد که تعداد کت ها به بیش از ۸۰۰ کت می رسد که به تدریج در دل حاشیه ی رود دز حفر شده اند. با عنایت به آب و هوای شهرستان دزفول، کت ها از اردیبهشت ماه تا مهرماه می تواند پذیرای گردشگران و علاقمندان باشند. با این همه در سایر ماه های سال هم می توان از این جاذبه ی خاص و پرارزش بهره برد.
محبوب ترین بوستان ساحلی خوزستان
رود دز از میان شهر دزفول عبور می کند و این امر سبب شده در ساحل آن پارک های ساحلی متنوع و جذابی در شهر دزفول احداث شود که یکی از محبوب ترین آن ها، تفریحگاه ساحلی دز معروف به «علی کله» است.
تفریحگاه ساحلی دز در پائین دست سد تنظیمی دز و شمال شهر دزفول واقع شده و مساحت این پارک ۱۵۵ هزار مترمربع بوده که از این مساحت ۴۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع آن به فضای سبز اختصاص یافته است. در محدوده این تفریحگاه ساحل سازی مناسبی صورت گرفته و کانالی به طول کل پارک در کنار محل های نشیمن بوجود آمده که ضمن متبوع تر کردن فضای آن، فرصت شنا برای افراد نا آشنا با فن شنا را هم فراهم نموده است.

برای آسایش و راحتی گردشگران در این مجموعه، شهرداری دزفول صفه هایی سر پوشیده احداث کرده است. آب زلال و فضای فرح بخش علی کله به خصوص در فصول گرم سال فرصتی مغتنم برای شنا و استفاده از فضای آرامش بخش ساحل دز را فراهم آورده است.
در فصول بهار و تابستان گردشگران خیلی از شهرهای مختلف خوزستان به علی کله می آیند تا از فضای خنک و زیبای آن استفاده کنند به گونه ای که این بوستان ساحلی در تمام خوزستان از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد و شب های تابستان همواره میزبان شمار بسیار زیاد گردشگران از شهر و استان های مجاور است.
برای امنیت بیشتر گردشگران از این مجموعه پایگاه امداد ساحلی و غریق نجات هم در سال ۱۳۹۲ احداث شده و گروه های امداد و نجات در این پارک مستقر هستند.
از دیگر جذابیت های این پارک ساحلی، منظره زیبای سد تنظیمی دز است که به صورت زیبایی نورپردازی شده و نسیم خنکی از سر ریز دریچه های آن، هوای علی کله را مطبوع تر می کند. فضای سبز وسیع کنار ساحل به همراه وسایل بازی و تفریحی متنوعی که دارد مکمل زیبایی برای رود دز شده و سبب شده علاوه بر ماه های گرم سال، در سایر ایام هم محلی برای تفریح مردم باشد. به خاطر مسیر مناسب ساحل، خیلی از مردم دزفول در بامداد به ورزش عمومی در این محل می پردازند.

علاوه بر علی کله، پارک زیبا و ساحلی رعنا واقع در ساحل غربی رودخانه دز بین پل باستانی و پل جدید، بوستان ساحلی دولت واقع در شمال شهر و بالاتر از سد تنظیمی، پارک ساحلی دووه واقع در جاده ساحلی و کنار پل جدید، پارک ساحلی ولیعصر پایین تر از پل قدیم، پارک جنگلی لاله واقع در شمال شهر و بالاتر از کوی زیباشهر و پارک و شهربازی بعثت جنب بیمارستان بزرگ دزفول همچون بوستان های ساحلی و مکان های تفریحی و محبوب دزفول به شمار می روند که در فصل گرما بهترین پیشنهاد برای شنا و آب تنی، قایق سواری و گذران اوقات هستند.
تابستانی هیجان انگیز در دزفول
به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، عبور رود دز از شهر دزفول، مجموعه کم نظیری از جاذبه ها را به وجود آورده است که برای سلایق مختلف جذاب بوده و گردشگران را شگفت زده می کند. درسال های اخیر سعی شده تا صنعت گردشگری دزفول به یک صنعت پایدار تبدیل گردد. در همین راستا توجه آژانس های مسافرتی دزفول به برگزاری تورهای مختلف گردشگری در مناطق طبیعی و هیجان انگیز دزفول به خصوص مناطق ذکر شده در گزارش در چندسال اخیر رشدچشمگیری داشته است.
در راستای تحقق گردشگری سبز و استفاده بهینه از منابع گردشگری خدادادی در این شهرستان با همکاری انجمن های مردم نهاد و حمایت های فرمانداری، شهرداری و اداره محیط زیست دزفول برای دومین سال متوالی جشنواره فرهنگی – محیط زیستی و گردشگری «۱۰۰ روز با رود دز» برقرار شده تا با همفکری و اجرای برنامه های مختلف صدمه های صنعت گردشگری دزفول به خصوص در فصل تابستان به حداقل برسد و ظرفیت های اجتماعی و فرهنگ شهروندی در این شهرستان ارتقا یابد تا گردشگران با حضور در دزفول یک تابستان پرهیجان، سالم و پرشور را تجربه کنند.