سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مهر گزارش می دهد داستان جدید خانه پدری فروغ

مهر گزارش می دهد داستان جدید خانه پدری فروغ

تور مسافرتی: اداره کل میراث فرهنگی استان تهران می خواهد تا ارزش نگهداری و ثبت خانه پدری فروغ فرخزاد را بررسی کند.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، فروغ فرخزاد ۱۳ سالی را در خانه پدری خود زندگی کرده است خانه ای که بعد از خانواده فرخزاد به یک مالک دیگر به نام نوروزی به فروش رسید و بعد از آن هم اکنون یکی از این افراد خانواده ورثه خانه ای است که زمانی فروغ در آن زندگی می کرده است.
این خانه با قدمتی حدود ۸۰ تا ۹۰ ساله یکی از خانه های قدیمی شهر تهران است که بعضی از علاقه مندان به شعرهای او هر از چندگاهی در این خانه را می زندند تا اتاق فروغ را که شکل و شمایلش دست نخورده باقی مانده را ببینند و مالک هم این اجازه را به آنها می داد.
حالا با گذشته چند سال مالک دوم خانه قصد کرده است که این ساختمان را تخریب کرده و به جای آن آپارتمان بسازد آنطور که حتی وسایل داخل اتاق فروغ در طبقه سوم خانه را هم جمع آوری کرده و می خواهد اتاق های دیگر را هم خالی کند.
اکنون بعضی از فعالان میراث فرهنگی دست روی این خانه گذاشته اند که چون فروغ چند سالی در آن زندگی کرده نباید تخریب شود بلکه باید از آن نگهداری نماییم. استدلال آنها هم این است که در کشورهای دیگر هر کجا نویسنده ای شاعری و یا بازیگری یک خاطره ای ولو ثابت نشده به جای گذاشته را به یک جاذبه گردشگری و فرهنگی و تاریخی تبدیل نموده و به ارزش های شهری شان افزوده اند حالا ما که از این نوع خانه ها و بناهای پرارزش داریم چرا باید اجازه تخریب این بنا را بدهیم؟ و چرا نباید این خانه را بعنوان خانه ای که روزی یکی از شاعران مشهور ایرانی در آن زندگی می کرده را نگه داریم؟

در این باره افراد مختلفی اظهار نظر کرده اند. همچون شهرام نوروزی یکی از ورثه این خانه که گفته است این خانه میراثی نیست. اگر بود که دستور نقشه برای آن صادر نمی شد. با این وجود اگر بخواهند این بنا که خانه پدری ما هم است، حفظ شود، مشکلی نداریم. برای دریافت مجوزها هزینه کرده ایم و آماده تخریب بنا هستیم. اگر نهادی یا فردی قصد حفظ این بنا را داشته باشد، آماده واگذاری بنا به آنها هستیم.
موسسه مردم نهاد سرزمین سبز هم در نامه ای به مدیرکل میراث فرهنگی تهران خواهان ثبت خانه فروغ فرخزاد شده بود. در بخشی از این نامه آمده استت: خانه فروغ فرخزاد، طبق تصمیم مالکین فعلی، ظرف چند روز آینده تخریب خواهد شد و پروانه ساخت آن هم توسط شهرداری منطقه ۱۱ ناحیه ۴ صادر گردیده است. به رغم پیگیری های فراوان دوستداران ادب و فرهنگ ایران در سال های گذشته، متاسفانه تابحال این خانه، ثبت ملی نشده است. خواهشمند است با عنایت به فرصت بسیار کوتاه چند روزه ای که در پیش است، به صورت اضطراری، دستور ثبت این خانه را جهت جلوگیری از تخریب و اقدامات لازم آتی صادر فرمایید.

محمد شهر آبادی معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۱۱ تهران هم در واکنش به اخباری درباره صدور جواز ساخت و تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد اظهار داشت که هیچ گونه پروانه تخریب و نوسازی برای این خانه صادر نشده است. منتظر اظهار نظر قطعی سازمان میراث فرهنگی در مورد ارزش تاریخی و فرهنگی ملک هستیم و صرفا برای این درخواست مالک در شهرسازی منطقه تشکیل پرونده انجام شده است.

در این میان اما اداره کل میراث فرهنگی استان تهران که مسئولیت ثبت این خانه را بعنوان اثر ملی بر عهده دارد و باید بتواند تصمیم بگیرد که این خانه چقدر ارزش نگهداری دارد، ورود کرده و در حال بررسی آن هستند. در این باره، دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی تهران به خبرنگار مهر اظهار داشت: از وقتی به ما درباره خانه پدری فروغ اطلاعاتی داده اند ما یک تیم را برای بررسی ارزش ثبت این خانه مامور کرده ایم چون به اطلاعات جزئی تری نیاز داریم. اینکه آیا اینجا خانه ای بوده که در آن فروغ زندگی کرده باشد یا خیر چون بلاخره می دانیم که فرخزاد جزو شاعران ممتاز ما بوده است. و البته این مهم می باشد که بدانیم این اثر چقدر واجد ارزش تاریخی، فرهنگی است. ما همه حرف ها را شنیده ایم اما زمانی می توان نظر کارشناسی داد که تمام اطلاعات مربوط به این خانه و زندگی فروغ در آن بررسی شود.