سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
سرنوشت سند ملی آمایش سرزمین چه می شود؟

سرنوشت سند ملی آمایش سرزمین چه می شود؟

تور مسافرتی: انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز در نامه ای سرگشاده نسبت به روند تهیه و تدوین «سند ملی آمایش سرزمین» اعتراض کردند.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، در این نامه سرگشاده با عنوان « آیا سازمان برنامه و بودجه متولی مناسبی برای تدوین سند ملی آمایش سرزمین است؟» که به امضای هشت نهاد حرفه ای مهندسان مشاور با تائید انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرسازی رسیده است و به صورت اختصاصی در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته، آمده است: «یکی از مهمترین اسنادی که در هر کشوری تهیه می­شود، سند ملی آمایش سرزمین آن کشور است، که با در نظر گرفتن منابع و ظرفیت­ های موجود سرزمینی اصول کلی استفاده از پهنه سرزمین در بخش­های مختلف اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و غیره را مشخص می­ سازد.

نوع نگاه دولت­های یازدهم و دوازدهم و اصولا جهت­گیری­های برنامه ششم توسعه کشور که با شعارهایی همچون تقویت فضای کسب و کار، رقابت پذیری در تولید ملی و عدالت منطقه­ای مشخص شده بود، ضرورت توجه به امر بسیار مهم تدوین سند ملی آمایش سرزمین را بیش از پیش یادآوری می­نماید. از همین رو است که سیاست­های ۸ گانه آمایش سرزمینی در سال ۱۳۹۰ از جانب مقام معظم رهبری به دولت و دستگاه های اجرایی ابلاغ گردید. همینطور در شهریورماه ۱۳۹۶ در دیدار معظم له با هیئات دولت بر ضرورت تهیه و ابلاغ سریعتر سند ملی آمایش سرزمین تاکید شده است(خبرگزاری فارس: تهیه سند ملی آمایش ۶ ساله شد)

به منظور تحقق این مطالبه ملی سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه سند ملی آمایش سرزمین را در دی ماه ۱۳۹۶ به مناقصه عمومی گذارد تا گروه­های مهندس مشاور داخلی و خارجی بهترین پیشنهادها را جهت پیشبرد اهداف آمایشی عرضه نمایند. بعد از ۹ ماه از برگزاری مناقصه فوق و انتخاب گروه برنده مناقصه مجددا صداهایی از سازمان برنامه و بودجه در خصوص ابطال مناقصه و تدوین این سند مهم ملی با استفاده از منابع داخلی سازمان برنامه و بودجه مطابق آن چه که در دهه ۶۰ و ۷۰ تجربه شده و نتیجه ای جز شکست مطلق نداشت به گوش می رسد.

به نظر می رسد که در سال هایی که جامعه حرفه ای مهندسان مشاور بخش خصوصی کشور در سخت ترین شرایط حیات خویش قراردارد و عملا توان حفظ نیروهای نخبه کارشناس خود در مقابل وسوسه بسیار قوی مهاجرت را ندارد و مطابق آمار رسمی کشور هر روز بر تعداد نخبگانی که از کشور مهاجرت می کنند افزوده میگردد، پیمودن مسیری که توسط سازمان در دهه های گذشته پیموده شده و نتیجه ای جز شکست نداشته احیانا محصولی جز دلسردتر شدن بخش خصوصی واقعی از شرایط آینده کشور عاید کل کشور نخواهد کرد.

از این روست که لازم است این سوال اساسی توسط مسئولان دولتی و نمایندگان محترم مجلس پاسخ داده شود که” آیا سازمان برنامه و بودجه متولی مناسبی برای تدوین سند ملی آمایش سرزمین است”. »