سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گذشت ۳۰ ماه از امضاء تفاهم نامه احیاء بافت تاریخی گرگان مطالبه اجتماعی شود، افزایش مشارکت شهروندان

گذشت ۳۰ ماه از امضاء تفاهم نامه احیاء بافت تاریخی گرگان مطالبه اجتماعی شود، افزایش مشارکت شهروندان

تور مسافرتی: گرگان- سال ۹۵ تفاهم نامه ای برای احیاء بافت تاریخی گرگان به امضا رسید و در حالی ۳۰ ماه از عمر آن می گذرد که اخیرا شهرداری پای کار آمده و کارشناسان هم تاکید دارند نیاز به مشارکت شهروندان است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: بخش قابل توجهی از بافت تاریخی گرگان در سال های گذشته به دلیل کم توجهی و موازی کاری دستگاه های متولی تخریب شده و حالا بعد از گذشت ۳۰ ماه از امضاء تفاهم نامه برای احیاء این بافت عزم شهرداری هم مانند سایر متولیان و امضاءکننده تفاهم جزم شده است.
بافت قدیمی گرگان به مساحت ۱۵۰ هکتار در سال ۱۳۱۰ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و دارای ارزش فرهنگی و تاریخی است.
در سال های گذشته بخش هایی از این بافت تاریخی به علت کم توجهی و موازی کاری دشتگاه های متولی از بین رفت و پیگیری های مکرر برخی رسانه ها و انجمن حامیان بافت تاریخی گرگان متولیان را پای میز مذاکره و امضاء تفاهم نامه برای احیاء این بافت زنده کشاند.
این تفاهم نامه چندجانبه جهت احیاء گذرهای تاریخی- فرهنگی شهر گرگان در ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۵ به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی، بین اداره کل راه و شهرسازی و میراث فرهنگی گلستان و شهرداری گرگان به امضاء رسید اما حسین صادقلو، شهردار سابق گرگان هرچند پای این تفاهم نامه را امضاء کرد اما اعتقادی به اجرای آن نداشت.
حالا ۳۰ ماه از امضاء تفاهم نامه ای که قرار بود در یک بازه زمانی چند ساله پنج گذر تاریخی و فرهنگی گرگان را احیاء کند می گذرد و هنوز به غیر از مرمت چند بنای تاریخی و تکایا اتفاق خاص و قابل لمس دیگری نیفتاده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان که تنها مدیری است که پای این تفاهم نامه را امضاء کرده و همچنان بر پست سازمانی خود باقی است به خبرنگار مهر اظهار داشت: تفاهم نامه محاسن زیادی داشت؛ تا پیش از امضای تفاهم نامه هر یک از دستگاه ها به صورت انفرادی در بافت تاریخی گرگان کار می کردند بدون این که تفاهمی داشته باشند.

شهرداری حضور جدی نداشت
ابراهیم کریمی با اشاره به این که بعد از امضای تفاهم نامه هم شهرداری گرگان حضور جدی نداشت، اضافه کرد: این راه به صورت ناقص دنبال می شد اما بعد از گذشت بیشتر از دو سال به همگرایی کامل رسیده ایم.
وی افزود: مدیریت شهری جدید گرگان و شهردار هم اکنون نگاه ویژه ای به احیاء بافت تاریخی گرگان دارند و وارد فاز جدیدی در این حوزه شده ایم.
بافت تاریخی گرگان بافت زنده است و برای احیاء آن به مشارکت شهروندان نیاز داریم و باید به مردم و شرایط اقتصادی ساکنان بافت نگاه ویژه‎ ای داشته باشیممدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان افزود: ورود به فاز جدید احیاء بافت تاریخی گرگان با بازدید مشترک از بافت تاریخی یزد آغاز شد؛ شهرداری یزد یک بافت تاریخی را به بافت زنده تبدیل نموده است.
وی با اشاره به این که بعد از بازدید از بافت تاریخی یزد توافقات گذشته جدی تر دنبال شد، خاطرنشان کرد: هم اکنون کار احیاء بافت تاریخی گرگان را به صورت هماهنگ دنبال می نماییم و با مشخص کردن یک محور تلاش داریم در نیمه دوم سالجاری توافقات را به نتیجه برسانیم.
کریمی از انجام توافق برای رفع خطر ۳۰ بنا در بافت تاریخی گرگان با همکاری شهرداری و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گلستان اطلاع داد و بیان کرد: رسانه ها و جامعه در سال های گذشته نگرانی های بسیاری درمورد از بین رفتن خانه های تاریخی در گرگان داشتند و رفع خطر و ورود به مرمت این ۳۰ بنای تاریخی اتفاق مثبتی در این حوزه می باشد.
وی با تاکید بر این که با امضاء تفاهم نامه چندجانبه به دنبال ساختار و شکل بخشیدن به بافت تاریخی گرگان بودیم، اظهار داشت: نداشتن یک پایگاه رسمی برای پاسخ دادن به دغدغه ها و استعلام ها درمورد بافت یکی از چالش های جدی در این حوزه بود که این نگرانی هم با راه اندازی پایگاه ملی بافت تاریخی گرگان رفع شد.
چالش نداشتن ابزار تشویقی برای مرمت بناها
کریمی از نداشتن ابزار تشویقی برای مالکان جهت مرمت بناهای تاریخی بعنوان چالش جدی دیگر در این حوزه نام برد و اضافه کرد: ۴.۵ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای بهره برداری در حوزه مرمت و گردشگری بافت تاریخی گرگان جهت دادیم.
وی افزود: با همکاری دفتر بهسازی بافت و شهرداری گرگان سعی کردیم بتوانیم حمایت مدیران عالی از بافت تاریخی گرگان را بیشتر نماییم و استاندار و معاون عمرانی استاندار هم قول داده اند برنامه های احیاء بافت را مورد حمایت قرار دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با اشاره به این که بخش قابل توجهی از موفقیت ها در حوزه احیاء بافت تاریخی گرگان به اعتبارات پیوند خورده است، اظهار داشت: میراث به تنهایی قادر نیست کارهای بزرگ در بافت انجام دهد از این رو سعی کردیم با تجمیع اعتبارات هر سه مجموعه (شهرداری، میراث، دفتر بهسازی) و هدف گذاری در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را بگیریم.
وی تصریح کرد: امید داریم با تعامل انجام شده بین دستگاهی، شاهد اتفاقات خاص در بافت تاریخی گرگان باشیم و این تعامل به مردم، ساکنان و مالکان هم تسری یابد.
احیاء کالبد کافی نیست
هرچند حسین صادقلو شهردار سابق گرگان تفاهم نامه چندجانبه برای احیاء بافت تاریخی گرگان را امضاء کرده بود اما تا خداحافظی از شهرداری مرکز استان اعتقادی به احیاء بافت ندات نکته ای که کریمی هم بدان اشاره نمود و هماهنگی در احیاء بافت تاریخی گرگان را یکی از نتایج امضاء تفاهم نامه چندجانبه دانست. با حضور عبدالرضا دادبود در سمت شهرداری گرگان هرچند عزم شهرداری برای احیاء این بافت تاریخی و پرارزش جزم شده اما معاون شهرسازی و معماری شهرداری گرگان معتقد است؛ احیاء کالبد این بافت تاریخی به تنهایی کافی نیست.
مجید طاهری به خبرنگار مهر اظهار نمود: بخشی از نگاهی جدید مدیریت شهری گرگان که با جدیت بیشتری به مبحث بافت تاریخی گرگان ورود کرده حاصل حساسیت هایی بود که برخی رسانه های استان و تشکل های مردم نهاد به عملکرد دستگاه های اجرایی در مبحث بافت تاریخی گرگان داشته اند.

وی اضافه کرد: به اعتقاد من اصرار رسانه ها و تشکل های مردم نهاد بر احیاء بافت تاریخی گرگان بود که چند دستگاه اجرایی استان را پای میز مذاکره نشاند و دستگاه ها وادار به تفاهم کرد.
وی با تایید این که یکی دو سال بعد از امضاء تفاهم نامه اتفاق خاصی نیفتاد، افزود: در این مدت از ظرفیت میراث فرهنگی در بافت فقط درمورد اظهار نظر در صدور پروانه و نقشه و نما استفاده می شد. اصرار رسانه ها و تشکل های مردم نهاد بر احیاء بافت تاریخی گرگان بود که چند دستگاه اجرایی استان را پای میز مذاکره نشاند و دستگاه ها وادار به تفاهم کرد
معاون شهرسازی و معماری شهرداری گرگان افزود: در این دوره، مدیریت شهری (شورا و شهرداری) در کنار احیاء و توجه به کالبد به عملکرد بافت تاریخی گرگان هم ورود کرده است.
وی خاطرنشان کرد: ابتدا مطالعات سال های گذشته (۸۶ و ۸۷) را مورد بازنگری قراردادیم و با کمک مشاوران مختلف و بررسی جوانب موضوعی، پروژه تعریف و عملیات را آغاز کردیم.
وی از آغاز طرح مرمت خانه دارویی که حدود هشت سال قبل توسط شهرداری تملک شده بود، اطلاع داد و تصریح کرد: بحث بافت تاریخی گرگان تک بناها نیست و تا این بافت جاذب نباشد (چه برای گرگانی ها و چه مسافران) نمی تواند به برند مرکز استان تبدیل گردد.
طاهری متذکر شد: احیاء خالی بافت فایده ای ندارد و این که صرفا تلاش داشته باشیم کالبد را احیاء نماییم کافی نیست و مردم و توریسم باید اولویت اول باشند.
وی با یادآوری این که می توان برای بافت تاریخی گرگان رویکردهای مختلفی تعریف کرد، اظهار داشت: احیاء یکی از پنج محور اصلی بافت تاریخی گرگان با رویکرد گردشگری در دستور کار مدیریت شهری گرگان در این دوره قرار گرفته و احیاء خیابان غذا با همین هدف است.
وی توضیح داد: بافت تاریخی گرگان بافت زنده است و برای احیاء آن و تعریف رویکردها به مشارکت شهروندان نیاز داریم و در این راستا باید به مردم و شرایط اقتصادی ساکنان بافت نگاه ویژه‎ ای داشته باشیم.
نیازمند مطالبه گری اجتماعی هستیم
اما نگاه مدیر دفتر بهسازی و احیاء بافت تاریخی گرگان کمی با نگاه مدیرکل میراث فرهنگی و معاون شهرسازی شهرداری گرگان متفاوت می باشد، حسین کتولی به خبرنگار مهر اظهار داشت: امضاء تفاهم نامه برای همسو شدن دستگاه های دولتی خواسته مردم بود.
وی با بیان این که یکسال بعد از امضاء تفاهم نامه اتفاق خاصی نیفتاد، اضافه کرد: نقشه گذرها و بند بند تفاهم نامه با کمک تشکل های مردم نهاد فعال در این حوزه و مردم تهیه شد و دولتی ها اعتماد کرده و پای آن ر امضاء کردند.
در حوزه آگاهی بخشی به شهروندان باید با قوت ورود نماییم تا همه به این باور برسیم توسعه پایدار و بلندمدت شهر گرگان تنها از بافت تاریخی آن میسّر می شودکتولی از امضاء تفاهم نامه برای احیاء بافت تاریخی گرگان توسط دولتی ها بعنوان ظرفیت بی نظیر نام برد و افزود: هم اکنون دستگاه های دولتی برای احیاء این بافت تاریخی همگام شده اند اما در مرحله گزارش عملکرد نیستیم.
وی با تاکید بر این که در ابتدای کار در بافت تاریخی گرگان هستیم، افزود: بافت تاریخی گرگان مانند واگن از ریل خارج شده بود که با امضاء تفاهم نامه روی ریل قرار گرفته است.
مدیر دفتر بهسازی و احیاء بافت تاریخی گرگان خاطرنشان کرد: هم اکنون شهرداری ردیف اعتباری ویژه برای بافت گرگان درنظر گرفته در شرایطی که میزان درآمد شهرداری مانند هفت یا هشت سال قبل نیست و این مهم یک نقطه قوت در عملکرد مدیریت شهری جدید گرگان به حساب می آید.
وی بیان کرد: در این شرایط که شهرداری ردیف اعتباری اختصاص داده و دیگر با چالش این که مدیرکل استانی نداند بافت تاریخی گرگان تک بنا نیست، مواجه نیستیم، مردم و رسانه ها باید تلاش کند که شهرداری بتواند در حوزه بافت کار کند.

کتولی متذکر شد: در این شرایط به یک مطالبه گری اجتماعی و رسانه ای نیاز داریم تا دست شهرداری برای اجرای پروژه ها و برنامه احیاء با رویکردهای جدید باز شود.
وی تصریح کرد: در حوزه آگاهی بخشی به شهروندان باید با قوت ورود نماییم تا همه به این باور برسیم توسعه پایدار و بلندمدت شهر گرگان تنها از بافت تاریخی آن میسّر می گردد.
کتولی خاطرنشان کرد: تنها از مسیر مطالبه گری و مشارکت مردم و همکاری و همگرایی همه دستگاه هاست می توان بستر اقتصادی بافت تاریخی گرگان را پویا کرد و امید داشت بافت زنده گرگان مانند بافت کاشان توریست پذیر شود.
حال بعد از گذشت ۳۰ ماه از امضاء تفاهم نامه عزم شهرداری گرگان برای احیاء جزم شده و متولیان اجرای تفاهم نامه امید دارند با تبدیل شدن مبحث احیاء به مطالبه اجتماعی بزودی شاهد پویایی اقتصادی در این بافت تاریخی زنده در مرکز استان باشیم.