سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
ترشی هفت بیجار کردستان خوشمزه تر است یا شمال؟

ترشی هفت بیجار کردستان خوشمزه تر است یا شمال؟

تور مسافرتی: مدیر جهاد دانشگاهی شهرستان بیجار اظهار داشت: نخستین جشنواره ترشی هفت بیجار آذر ماه در شهرستان بیجار برگزار می گردد.
اعظم شریفیان، دبیر نخستین جشنواره ترشی هفت بیجار در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به برگزاری این جشنواره برای نخستین بار در شهرستان بیجار اظهار نمود: از ۱۵ مهر فراخوان این جشنواره داده شده است و تا ۳۰ مهر ماه سال جاری فرصت ثبت نام در این جشنواره وجود دارد.
وی ادامه داد: ترشی هفت بیجار در ۲ نقطه از کشور تهیه می گردد که ترشی تهیه شده در بیجار کاملا متفاوت با ترشی تهیه شده در شمال کشور است چون که ترشی هفت بیجار تهیه شده در این شهرستان شامل هفت میوه، هفت سبزی معطر، هفت نوع ادویه محلی و سرکه هفت ساله محلی است که نشان از قدمت بالای این ترشی دارد.
دبیر نخستین جشنواره ترشی هفت بیجار با اشاره به اینکه چندین آیتم برای داوری این جشنواره و معرفی ترشی برتر مد نظر قرار می گیرد، اظهار داشت: همچون این آیتم ها می توان به عطر و بوی ترشی، رنگ مواد استفاده شده، طعم ترشی، قدمت و اصالت ترشی عرضه شده مد نظر داوران اشاره نمود.
وی با بیان اینکه ترشی هفت بیجار از قدمت و اصالت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: روند اداری ثبت ملی ترشی هفت بیجار توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان بیجار صورت گرفته است که بزودی این مهم تحقق می یاید.
شریفیان با اشاره به هدف از برگزاری این جشنواره، افزود: دو هدف اصلی برگزاری این جشنواره شامل حفظ اصالت و معرفی ترشی هفت بیجار و همچین تولید زمینه اشتغال برای نفرات برتر توسط صندوق کار آفرینی امید است.
وی با تاکید بر اینکه فراخوان این جشنواره در شبکه های استانی و ملی صورت گرفته است، تصریح کرد: برای پوشش هر چه بهتر این جشنواره و شناساندن مکان های تاریخی این شهرستان تور خبرنگاران استان در کنار این جشنواره در نظر گرفته شده است.در خلل برگزاری این جشنواره، دوره آموزشی تهیه ترشی هفت بیجار به متقاضیان آموزش داده می شود.
متقاضیان می توانند برای ثبت نام با شماره تلفن ۳۸۲۳۷۴۶۵ تماس حاصل کرده و حداکثر تا تاریخ ۲۰ آبان ماه محصولات خویش را به دبیر خانه این جشنواره ارسال کنند، این جشنواه از یکم تا هفتم آذر ماه در تیمچه حاج شهباز واقع در بازار سنتی بیجار بر پاست.