سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
صدای ایران را از رادیو چین می شنوید

صدای ایران را از رادیو چین می شنوید

تور مسافرتی: ۵ خبرنگار از رادیو و تلویزیون دولتی چین ماموریت گرفتند تا صدای سرزمین ایران را به گوش مردم کشورشان برسانند؛ مردمی که هنوز فکر می کنند ایران یک کشور عرب و سراسر بیابان است، مردمش به زبان عربی سخن می گویند و زنانش بُرقع به صورت می زنند.
چینی ها در ایران کم پروژه اقتصادی ندارند اما این خبرنگاران در سفری پنج روزه ترجیح دادند دنبال جاذبه های گردشگری بروند، صدای زورخانه، ترافیک، مردم کوچه و بازار و رودخانه ها را ضبط کردند که مقرر است بزودی در یکی از پرشنونده ترین برنامه های رادیویی چین پخش شود.
رامین ذبیح مند ـ عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایران و راهنماهای چینی زبانی ـ که این خبرنگاران را در سفر به ایران همراهی کرده است، به ایسنا گفت: این خبرنگاران از سوی رادیو و تلویزیون دولت چین که پایگاه آن در پکن است به ایران آمدند. مدت زمان سفر آنها پنج روز بود که با عنایت به محدودیت زمانی، به دیدن تهران و اصفهان خلاصه شد. انگیزه سفرشان تهیه گزارش هایی از جاذبه های گردشگری ایران بود. با معاون گردشگری کشور هم دیداری داشتند که درباره چشم انداز گردشگری ایران و برنامه جذب توریست از چین و لغو روادید برای اتباع این کشور در آینده ای نزدیک سخن گفته شد.
او افزود: این گروه خبرنگار ضمن دیدار با تعدادی از فیلم سازان ایرانی، از صدا و سیما هم درخواست نمودند برنامه رادیویی مشترکی در مدت زمان حضورشان در ایران داشته باشند که این خواسته پذیرفته نشد.
این راهنمای گردشگری اظهار داشت: هدف اصلی آنها ضبط نواها و صداهایی از سرزمین ایران بود، برای همین به سراغ زورخانه، رودخانه ها، ترافیک و بازار رفتند و در جریان گپ و گفت با مردم کوچه و خیابان خواستند به زبان چینی سلام گرمشان را به مردم آن کشور برسانند. در ادامه این سفر هم با عنایت به حجم زیاد خودورهای چینی در خیان های ایران گزارش ویژه ای هم از فروش خودروهای چینی در کشورمان تهیه کردند.

ذبیح مند سپس به دیدگاه این خبرنگاران درباره سفر ایران اشاره نمود و اظهار داشت: از نظر این جمع چگونگی حفظ آثار تاریخی ایران و تجربه های کشورمان در حفاظت از بناهای تاریخی که به زعمشان می تواند دستورالعمل خوبی برای چین باشد، مبحث بسیار جذاب و قابل توجهی بود. برای آنها جالب بود که ایران با چه نگاهی ظرفیت بازدید از بناهای تاریخی را تعیین می کند. البته از این نظر این مورد برای چینی ها جذاب آمد که جمعیت کشور خودشان بسیار زیاد است و حفاظت از آثار تاریخی در عین انجام بازدیدهای سنگین و پرجمعیت به چالش تبدیل گشته است.
او درباره واکنش آنها در انتها سفر هم اظهار نمود: به لحاظ تعداد جاذبه های تاریخی و طبیعی، ایران کشور جالبی برای این خبرنگاران بود و این پرسش بین آنها عنوان شد که با این حال تعداد جاذبه چرا این کشور کمتر معرفی و تبلیغ شده است. به اعتقادشان ایران لیاقت بیشتری برای جذب گردشگران چینی دارد.
ذبیح مند بیان کرد: نتیجه این سفر خیلی خوب بود. مقرر است گزارش های آنها که در واقع صدای سرزمین ایران است از شبکه رادیویی که به قول خودشان ده ها میلیون مخاطب چینی دارد، پخش شود. این خبرنگاران تصمیم دارند دوباره به ایران برگردند اما این دفعه خارج از ماموریت کاری، همراه با خانواده و برای لذت بردن از کشوری که آنرا متفاوت، یافته اند.
ایران بیشتر از یک دهه است که قصد کرده یک درصد از سهم بازار گردشگری چین را جذب نماید، اما تا کنون برنامه منضبطی برای آن نداشته است. هرچند که اخیرا در معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میزی به نام کشور چین بوجود آمده تا در این باره منسجم تر برنامه ریزی کند. علی اصغر مونسان، رییس این سازمان هم به تازگی از برنامه دولت ایران در خصوص لغو روادید یک طرفه برای گردشگران چینی اطلاع داده است.