سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش مهر از فرسودگی کشتی یونانی حذف کشتی یونانی از جاذبه های کیش تا چند سال آینده

گزارش مهر از فرسودگی کشتی یونانی حذف کشتی یونانی از جاذبه های کیش تا چند سال آینده

تور مسافرتی: کشتی یونانی به گل نشسته در کیش که حالا یکی از جاذبه های گردشگری این جزیره است، به سبب فرسودگی و در اختیار نداشتن امکانات نگهداری از آن، تا چند سال دیگر حذف میگردد.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، تصاویر کشتی یونانی و غریبه که چهارم مرداد سال ۱۳۴۵ به ساحل ایران در نزدیکی روستای باغو در کیش آمد و به گل نشست و هیچ وقت نتوانست ایران را ترک کند، حالا پس از این همه سال به برند جزیره تبدیل گشته است همه هتلها و مراکز گردشگری وقتی می خواهند جزیره کیش را نشان دهند از این تصویر استفاده می نمایند.

کشتی یونانی از وقتی به گل نشست نه مالکانش و نه هیچ کسی دیگر نتوانست آنرا جابه جا کند بنا بر این در این بخش از جزیره ماند و مدتهاست که غروب آن برای گردشگران جذاب است. بعضی از افراد خواستند تا به درون آن بروند و اکوسیستم به وجود آمده درون آنرا ببینند اما نتوانست از حدی جلوتر بروند چون خطر ریزش آن به سبب فرسایش بیش از حد آب شور بر پیکره کشتی بسیار زیادی است و آهن های این کشتی را خورده است.
نه اجزای این کشتی قابل حمل و قابل فروش بود و نه جابه جایی آن بنا بر این است که سالها در کنار این کشتی زیرساخت برای حضور گردشگران به وجود آمده است از آلاچیق و شترسواری گرفته تا رستوران و سرویس.
هر چند سال یک بار هم پایداری این کشتی کمتر میگردد هر بار بخشی از آن فرو می ریزد. توریستهایی که خاطره زیادی با آن دارند وقتی کمر کشتی شکست گریه کردند.

چند سال بعد عقب کشتی فرو ریخت. حال پس از چند سال دیده میگردد که این بدنه در حال تکه تکه شدن و در نهایت فرو رفتن به داخل آب است اما کسی نمی داند تا چند سال دیگر گردشگران می توانند تصاویر آنرا ثبت و ضبط کنند و به دیدنش تا خلیج فارس بیایند.

چندی پیش علی اصغر مونسان که زمانی رئیس سازمان منطقه آزاد کیش بود به خبرنگار مهر گفته بود که با دانشگاه شریف روی سوژه نگهداری از کشتی صحبت شده اما برآورد هزینه مرمت آن به حدی زیاد بوده که نگهداری از کشتی را به صرفه نمی نماید.

از مذاکره منطقه آزاد کیش با دانشگاه شریف در این زمینه تنها به همین سوژه اکتفا شده است. این نشان داده است که کسی امیدی به ماندن این جاذبه گردشگری در کیش ندارد چون نگهداری این جاذبه دیگر به صرفه نیست.
در چند روز اخیر فیلم هایی از ورود افراد به زیر کشتی در فضای مجازی پخش شده است که نشان داده است بعضی از افراد ریسک کرده و خواسته اند که درون این کشتی را تا پیش از فروریختن کامل ببینند و یا تصاویری از آن ثبت کنند این افراد نتوانسته اند تا حدی جلوتر بروند چون آهن ها به شدت برنده و غیر قابل نفوذ است. شاید آنها خواسته اند که آخرین تصاویر را از کشتی یونانی داشته باشند.