سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
راه عمره باز می شود؟

راه عمره باز می شود؟

تور مسافرتی: با گذشت بیشتر از سه سال از تعلیق عمره، ایران تصمیم گرفته این پرونده را دوباره باز کند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، ۲۴ فروردین ماه سال ۹۴ وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور تعلیق عمره را اعلام نمود. انگیزه حادثه فرودگاه جده بود. ایران شرط گذاشت عربستان دو مامور خاطی سعودی را به اشد مجازات برساند تا زائرانش در امنیت به این کشور سفر کنند. روزنامه «الوطن» چاپ عربستان در خرداد ۹۴ از صدور حکم «چهار سال حبس و هزار ضربه شلاق» برای دو مامور متهم به تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده اطلاع داد. این حکم خواسته دولت ایران نبود اما در سال ۹۶ درست زمانی که تنش های سیاسی دو کشور رو به فزونی رفته بود و ایران در چنین شرایطی برای برقراری حج سپس یک سال توقف تلاش می کرد، رییس سازمان حج کشورمان اطلاع داد: «صالح بن طاهر بنتن ـ وزیر حج عربستان ـ به ما اطمینان داد که الان هر دو مامور فرودگاه در حال گذراندن دوران حبسشان هستند. »
با این حال اجرای چنین حکمی و جلب رضایت نسبی ایران موجب نشد راه عمره برای ایرانیان دوباره باز شود. قاضی عسکر ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ قبل از حج ۹۶ که سپس یک سال تعطیلی اجرا شد، دلایل اجرا نشدن عمره و حتی مذاکره نکردن درباره آنرا این گونه توضیح داد: دو دلیل داشت؛ نخست آن که مثل حج توافق پایدار و محکمی برای عمره نداشتیم که تا چنین چیزی نباشد نمی توان عمره را با عنایت به زمان طولانی آن اجرا کرد. دیگر آن که پارینه در وقت عمره، تعمیراتی در ناحیه زمزم درحال انجام بود که افراد بدون لباس را به صحن راه نمی دادند و یقینا اگر ایرانیان می رفتند و نمی توانستند وارد شود، شاکی می شدند.
او اظهار داشته بود: امیدواریم به شرط توافق اگر حج بهتر از گذشته صورت گیرد و عربستان به الزامات عمل کند بستر برای عمره در سال آینده فراهم گردد.
نماینده ولی فقیه در امور حج اما امسال درحالی که برای اجرای مناسک حج ایرانیان در عربستان حضور داشت، ازتحویل پیش نویس با عنوان«از سرگیری اعزام زائران ایرانی به عمره مفرده» به مسؤولان حج عربستان اطلاع داده و اظهار داشته بود: در صورت پذیرش شرایط ما به خصوص حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی همانند حج تمتع از جانب مسؤولان کشور میزبان، سپس مشورت با برخی مسئولان مربوطه در کشور امیدواریم بتوانیم این مهم را باز به انجام برسانیم.
حمید محمدی که تازگی از ریاست سازمان حج و زیارت کنار رفته است، اواخر شهریورماه امسال، سپس اختتام حج ۹۷ درباره سرنوشت عمره با عنایت به پیش نویسی که ایران به مقامات سعودی داده بود، اظهار داشت: رابطه دوجانبه ای بین ایران و عربستان وجود ندارد که این مسئله به نتیجه رساندن عمره را سخت می کند هر چند که هنوز نمی توان با قطعیت درباره سرانجام عمره سخن گفت اما شرایط حال عربستان برای اعزام زائران ایرانی به عمره مهیا نیست.
او تاکید کرده بود: ایران برای اطمینان پیدا کردن از تحقق مطالبات خود بخصوص در حوزه کنسولی و تامین امنیت زائران در عربستان، امسال همزمان با حج پیش نویس عمره را به سعودی ها تحویل داد اما اگر این کشور ساز و کاری را مشخص نکند، نمی توان عمره را اجرا کرد.
قاضی عسکر باز یک ماه بعد همان سخنان رییس وقت سازمان حج و زیارت را تایید کرده و اظهار داشته بود: حالا نمی توان در این باره تصمیم گرفت. ما مذاکراتی با عربستان در این باره داشته ایم، اینک منتظر نظر مسؤولان کشور هستیم.
حالا دو ماه از آن اظهارنظرها گذشته و سرپرست حجاج ایرانی اینک می گوید: ۶ میلیون مطالبه گر وجود دارد که حق دارند به این سفر بروند، آنها سال ها انتظار کشیده اند. باید به هر شکل شده زمینه عمره را فراهم نماییم، چون کمک می نماید حج هم بهتر برگزار گردد.
هرچند که او روابط ایران و عربستان را بسیار تیره و تلخ در تاریخ این دو کشور توصیف می کند.
علیرضا رشیدیان ـ رییس تازه نفس سازمان حج و زیارت ـ در همین راستا اظهار نظر کرده و در حاشیه مراسم معارفه اش برقرای عمره را یکی از دغدغه های اصلی این سازمان برشمرده و در این باره اظهار نظر کرده است که «حج ظرفیتی در حوزه دیپلماسی عمومی برای گسترش تعاملات میان کشورهای اسلامی است و فراتر از مسائل جناحی و سیاسی و حتی جغرافیایی قرار دارد و ما امیدواریم که ان شاالله بتوانیم ظرفیت تعاملی را در حج بیشتر نماییم اما در مسئله عمره با عنایت به دغدغه های ارزی که در کشور داریم باید راهکارهای جدیدی را برای تامین ارز دنبال نماییم تا عمره بدون احداث مشکل برای زائران و خروج ارز که کشور برقرار شود. »
او درباره امیدواری برای برقراری دوباره عمره باز گفته است: «اجازه دهید در مذاکره با طرف سعودی به نتایجی برسیم، چون لازم است درباره نحوه تامین هزینه های اقامت، حمل و نقل و تغذیه در موعد عمره به توافق هایی دست یابیم تا که هزینه عمره بالا نبرود
رشیدیان تایید کرده که عمره یکی از محورهای مذاکره امسال عربستان و ایران است.