سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مدیریت شهری همدان نورمهال را ندید؟ آنها زیر قول شان زدند

مدیریت شهری همدان نورمهال را ندید؟ آنها زیر قول شان زدند

به گزارش تور مسافرتی در شرایطی که شهرداری و شورای شهر همدان، دادن زمین معوض را به کمیته امداد برای پیشگیری از ساخت برج های دوطبقه در عرصه عمارت نورمهال را رد می کند، احتمال حرکت دوباره ی لودرهای کمیته امداد در چند قدمی این بنای تاریخی وجود دارد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، شش ماه از مطرح شدن اولین هشدارها درباره ی وضعیت عمارت تاریخی «نورمهال» و صحبت ها، جلسات و قول و قرارها از کمیته امداد بعنوان مالک و شهرداری و میراث فرهنگی همدان می گذرد و حالا پس از گذشتِ این مدت و خاموش شدن آتشی که قصد داشت از ساخت برج های دوقلو در چند متری عمارت نورمهال که با گودبرداری بزرگی همراه بود، جلوگیری کند، حالا شهرداری و شورای شهر همدان، اختصاص زمین معوض به کمیته امداد را رد می کنند.

حسین زندی، فعال میراث فرهنگی استان همدا، ن به ایسنا می گوید: در جلسه ی هفته ی قبل، شهرداری و شورای شهر همدان قول و قرارهای خویش را فراموش کرده اند و به نظر می آید قصدی برای دادن زمین معوض در عوض فضای خالی پشت پارک پرواز و در عرصه عمارت تاریخی نورمهال (آرمریکایی ها) ندارند.

او با اشاره به تهیه ی طرح جدیدی برای ساخت ساختمان های دو قلوی مورد نظر کمیته امداد، اظهار می کند: برپایه طرحی که داده اند، مقرر است در فاصله ی چند متری عمارت نورمهال، ساختمان های دو با قدری عقب نشینی و به صورت پلکانی و در ارتفاع پایین ساخته شود.

وی با اشاره به قول و قرارهای پرویز فتاح – رئیس کمیته امداد امام (ره) – در خصوص منتظر ماندن این نهاد برای اختصاص رمین معوض، می گوید: حالا شورای شهر و شهرداری دادن زمین را رد کرده اند و به نظر می آید بار دیگر باید منتظر حضور لودرها در این محوطه ی تاریخی باشیم.

این فعال میراث فرهنگی با بیان این که اگر پروژه ی مورد نظر در این محوطه اجرائی شود، هیچ کدام از مردم شهر همدان، مدیران فعلی دولتی و شهری را نمی بخشند، ادامه می دهد: میراث فرهنگی همدان هم تا کنون فقط توانسته است اعلام نماید که نتیجه گیری نهایی برای این محوطه ی تاریخی باید توسط سازمان میراث فرهنگی صورت گیرد و میراث فرهنگی همدان امکان تصمیم گیری در این زمینه را ندارد.

وی تاکید می کند: هم اکنون خواست فعالان مدنی این است که نخست منافع مردم و آیندگان را در نظر بگیرند، بحث بعدی هم متوجه منافع مالک است که باید تأمین شود. فعالان مدنی بعنوان وجدان های بیدار جامعه، راضی به صدمه وارد شدن به مالک نیستند بلکه می خواهند منافع مالک در نظر گرفته شده و زمین جایگزینی به او داده شود. ضمن اینکه اگر ساخت این برج ها در عمارت نورمهال انجام شده و در نتیجه این عمارت تخریب شود، اعتماد عموم مردم به دستگاه های اجرایی همچون شهرداری و شورای شهر، استانداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از بین می رود.
نهم آبان ماه علی مالمیر، مدیر کل میراث فرهنگی همدان، دو پیشنهاد جدید برای نورمهال به کمیته امداد داده و در توضیح آنها به ایسنا اظهار داشته بود: «گزینه یک و اولویت سازمان میراث فرهنگی دادن زمین معوض بود که خوشبختانه رئیس کمیته امداد کشور با آن موافقت کرده است. گزینه ی بعدی مطرح شده اصلاح نقشه برج ها است که تصمیم گیری در این زمینه با ما نیست و تهران باید با آن موافقت کند.اما ترجیح و اولویت سازمان میراث فرهنگی کماکان دادن زمین معوض است چون که این مورد هم به صلاح شهر، هم میراث فرهنگی و هم کمیته امداد است.»

براساس آن چه که در پرونده ثبتی عمارت آمریکایی ها که ۲۷ آبان۱۳۸۵ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، «خانه امریکایی ها در زمان جنگ جهانی دوم محل استقرار امریکایی ها بوده و به دست آنها بنا شده است. به همین لیل این بنا به نام خانه آمریکایی ها معروف است. این بنا در سال ۱۳۸۰ مورد بررسی و مستندسازی قرار گرفت و و مالک آن حالا شهردرای همدان است.

این بنا که دراوایل دوره پهلوی راه اندازی شده، در دو طبقه و با سقفی شیروانی و دارای ستون هایی در چهار طرف، نمای هر طبقه است و یکی از خانه باغ های زیبای همدان به حساب می آید. سر در ورودی آن با سنگ های گرانیت و آجرهایی با رنگ قرمزِ پوشیده شده، تزئین شده است و پوشش آن تیرچوبی و در داخل قسمت ساختمان لمبه کوبی است.»