سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی ایران در گفتگو با مهر: ۳ اثر تاریخی و طبیعی ایران جهانی می شوند

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی ایران در گفتگو با مهر: ۳ اثر تاریخی و طبیعی ایران جهانی می شوند

به گزارش تور مسافرتی پرونده جنگل های هیرکانی، شیوه و هنر ساختن و نواختن دوتار و خط راه آهن شمال به جنوب در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به یونسکو عرضه می گردد.
فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی ایران به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای سال ۲۰۱۹ پرونده جنگل های هیرکانی در اجلاس میراث طبیعی یونسکو که در شهر باکوی اذربایجان برپا می شود، عرضه خواهد شد تا بعد از ارزیابی کارشناسان در لیست جهانی ثبت گردد. مسئولیت این پرونده را دکتر حسینی به عهده دارد.
نظری اظهار داشت: پرونده شیوه و هنر ساختن و نواختن دو تار هم در کمیته میراث ناملموس یونسکو که آذرماه در کلمبیا برپا خواهد شد، مورد بررسی قرار می گیرد تا بعنوان میراث ناملموس ایران به ثبت جهانی برسد. این پرونده هم در اختیار بهروز وجدانی از پژوهشگران موسیقی قرار گرفته است.
وی در ادامه با بیان اینکه آذربایجان هم اگر بخواهد درآینده به پرونده دوتار ملحق شود ما خوشحال خواهیم شد اظهار داشت: هر دو این پرونده ها به صورت مستقل به نام ایران ثبت خواهد شد منتها ما همیشه به کشورهای دیگر اعلام نموده ایم که آماده ایم تا اگر کشوری مدارکی دارد به آن اضافه کند.
نظری همینطور درباره پرونده هایی که مقرر است در سال ۲۰۲۰ به یونسکو ارسال شود هم بیان کرد: پرونده راه آهن شمال به جنوب برای سال بعد عرضه خواهد شد. برای حوزه میراث ناملموس هم چند پرونده را در دست بررسی داریم. البته در این حوزه سهمیه نداریم چون یک سال در بین باید پرونده میراث ناملموس ارسال شود، ولی می خواهیم از فرصت پرونده مشترک استفاده نماییم.

وی اضافه کرد: پرونده یلدا را در دستور کار هم داریم و امیدواریم تا آخر سال بتوانیم این پرونده را مشترک با کشورهای دیگر به یونسکو ارسال نماییم. با چند کشور در این ارتباط وارد مذاکره شده ایم ولی هنوز نهایی نشده است.

نظری اضافه کرد: از سال ۲۰۱۸ یونسکو با عنایت به محدودیت هایی که دارد اعلام نمود هر کشوری می تواند سالی یک پرونده ثبت کند، یا طبیعی و یا تاریخی. بنابراین نمی توانیم مانند سالهای گذشته در کنار یک پرونده طبیعی، امسال یک پرونده تاریخی هم عرضه نماییم. یونسکو در واقع سالی ۳۵ پرونده را بررسی می کند.
مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی ایران افزود: هر سال شرایط ثبت پرونده های میراث جهانی سخت تر می گردد. یونسکو با محدودیت های بیشتری رو به رو شده است به خصوص با خروج آمریکا از یونسکو در تامین بودجه ها به مشکل برخورد کرده است بنابراین از تعداد پرونده های ثبتی کاسته است.

نظری درباره پرونده نوروز هم خاطرنشان کرد: برای پرونده نوروز هنوز کشور جدیدی درخواست الحاق نداده است اما همچنان چین و مغولستان علاقه مند برای الحاق هستند ولی هنوز مدارکشان را ارسال نکرده اند. الحاق شدن کشور جدید به ۱۲ کشور عضو پرونده نوروز اتفاق زمان بری است چون باید دوباره هر یک از کشورها مدارک خودشان را ارسال نمایند و موافق الحاق کشورهای دیگر هم باشند تا دوباره برای نوروز یک پرونده جدید با شماره ثبت جدید تعلق بگیرد. این اتفاقی است که برای پرونده های میراث طبیعی و یا تاریخی نمی افتد و در نهایت هر پرونده ای می تواند ۲۵ درصد الحاق بگیرد ولی برای حوزه میراث ناملموس پرونده از اول نوشته می گردد.