سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
زمان اجرای سفر قسطی اعلام گردید

زمان اجرای سفر قسطی اعلام گردید

به گزارش تور مسافرتی معاون گردشگری با این توضیح که طرح «سفر ارزان» همان سفر اقساطی است که با هدف آسان سازی مسافرت در داخل کشور مقرر است اجرا شود، اظهار داشت: این طرح بعد از تعطیلات نوروز ۹۸، رسماً اجرا می شود.
ولی تیموری با بیان این که بسته های «سفر قسطی» در حال آماده سازی است، به ایسنا اظهار داشت: سیاست توسعه گردشگری، توزیع سفر در کشور است. صدمه شناسی ها هم نشان داده است یکی از عوامل توزیع نادرست سفر، اجرای برنامه های شخصی و انفرادی است، برای همین سایر سیاست گذاری ها در پیشگیری از ازدحام جمعیت در یک مسیر و منطقه مشخص، نمی تواند چندان اثرگذار باشد.
او درباره روش اجرای این طرح که مسؤلیت آن به آژانس های مسافرتی واگذار شده است، توضیح داد: در توافقی که با تشکل صنفی آژانس های مسافرتی صورت گرفته مقرر است آنها بسته های سفر را تهیه کنند و از سوی بانک هم برای عرضه خدمات سفر به صورت اقساط، حمایت شوند. مردم برای سفر به مقصد دلخواه خود هزینه ای را به صورت پیش پرداخت بدهند و مابقی هزینه سفر را هم تقسیط کنند.
این مقام مسؤول در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: این بسته های سفر که همچنان درحال طراحی است به مناطقی انجام می شود که چندان مقصد سفر نیست. علاوه بر این تلاش شده با کیفیت ترین خدمات برای این بسته ها در نظر گرفته شود. این میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم موظف بود با بانک ها رایزنی و توافق کند تا تسهیلاتی را در اختیار آژانس ها و دیگر تأسیسات گردشگری قرار دهند. دو بانک برای این طرح انتخاب گردید. با صدا و سیما هم مذاکره شده است که به محض آغاز اجرای طرح، تبلیغ سفرهای آنرا مجانی پخش کند.
تیموری اظهار داشت: در طرح های قبلی این تسهیلات مستقیم در اختیار مردم قرار می گرفت که هم فرایند سختی داشت و هم اجرای آنرا در ادامه با پیچیدگی هایی روبرو می کرد، اما حالا آن رویکرد اصلاح شده است.
او اظهار داشت: هدف اصلی ما تنوع بخشی به بسته های سفر، توزیع آن در نقاط مختلف ایران و درگیر کردن تأسیسات گردشگری و حفظ و تداوم اشتغال در این بخش ها است. در این طرح ما سراغ مقاصد کمتر شناخته شده رفته ایم، نقاطی که حتی در تعطیلات بلندی مثل نوروز کمتر مورد توجه قرار می گیرند. می خواهیم بسته های متنوعی را برای سفر آماده نماییم تا همه اقشار از آن استفاده کنند.
معاون گردشگری درباره این که ارزان سازی سفر، شائبه ای را در سطح کیفیت خدمات تولید می کند، اظهار داشت: اجازه بدهید اصل طرح آغاز شود بعد درباره کیفیت آن صحبت نماییم. پرداختن به این مورد در این مرحله مکانیزمی برای انحراف از ادامه و اجرای کار است.
او درباره اینکه از توضیحات برمی آید این طرح مشابه سفرهای قسطی است که همین حالا برخی آژانس های مسافرتی اجرا می کنند و نمونه خاص و متفاوتی در قیاس با سایر طرح ها نیست و معلوم نیست اجرای تقسیط آن چقدر به کاهش هزینه منجر خواهد شد، اظهار داشت: به هر حال گروهی هستند که در هر صورتی برای سفر برنامه ریزی می کنند اما در انتخاب مقصد مشکل دارند و عادت کرده اند فقط یک مسیر را بروند که جمعیت آنها هم کم نیست. از طرفی با عنایت به شرایط ارز، امسال افراد زیادی از سفر خارجی به داخلی روی می آورند، در واقع ما این گروها را هدف قرار داده ایم، افرادی که سفر می روند ولی نمی دانند کجا باید بروند. ازاین رو سفر را با در نظر گرفتن تسهیلاتی خاص برای این گروه ها آسان می نماییم.
وی اظهار نمود: سفرهای داخلی اصولاً بی حساب و کتاب انجام می شود و صدمه اجتماعی زیادی دارد. در نوروز هم بعنوان یک بحران با آن برخورد می شود، به گونه ای که از استاندار تا شهردار همه را درگیر می کنند. گاهی هم اعمال برخی محدودیت ها در مناطقی خاص، سفر را به کام مسافر تلخ می کند. با عنایت به چنین وضعیتی می خواهیم با آسان کردن سفر تا حدی از این فضا خارج شویم تا علاوه بر این که سفر هدفمند و متنوع می شود، از ظرفیت خالی تأسیسات گردشگری هم بهره گرفته شود.
تیموری خاطرنشان کرد: شرایط اقتصادی کنونی طوری است که اگر همین سفرها، که بسته آنها در حال آماده سازی است انفرادی صورت گیرد، هزینه سنگینی را تحمیل خواهد نمود.
«سفر ارزان» از حدود دو هفته پیش بر سر زبان افتاد، وقتی ولی تیموری در یک گفت وگوی رادیویی از تهیه آن اطلاع داد و سربسته درباره آن توضیح داد: «پکیج های سفر ارزان آماده شده که پیش پرداختی برای سفر در نظر گرفته شده و مابقی هزینه ها هم در چارچوب اقساط پرداخت می شود.» او بعداً در یک مصاحبه مطبوعاتی بیشتر توضیح داد که این سفرها مقرر است به صورت اقساطی اجرا شود.
معاون گردشگری در تشریح این طرح اظهار داشته بود: «ببینید بحث «سفر ارزان» نیست. بحث ما این است که سفرهای زیادی در داخل کشور انجام می شود. یعنی حجم بالایی از هموطنان ۸۵ میلیونی ما در طول سال حتماً یک یا دو بار سفر داخلی می روند اما این سفر طوری نیست که تأسیسات گردشگری و همکاران ما در بخش خصوصی را درگیر کند. گاهی اوقات هم احساس می نماییم که هزینه تمام شده اش برای مردم بالاست! چرا؟ چون سفر این افراد بیشتر به شکل انفرادی و مستقل انجام می شود. یعنی هرکس با ماشین خودش به سمت شهری راه می افتد این در شرایطی است که از تمام جاذبه های آن شهر خبر ندارد. در نهایت یک یا دو تا جاذبه را می بیند اما اگر این سفر در چارچوب یک برنامه طراحی شود شما در آن زمانی که گذاشتید می توانید بیشترین استفاده را ببرید، یعنی به جای دو تا جاذبه، امکان دارد ۱۰ جاذبه را ببینید. در اصل آژانس های گردشگری _که مشاوران گردشگری شناخته می شوند_ می توانند با عنایت به اطلاعاتی که دارند بسته سفر شما را به لحاظ محتوا و کیفیت متنوع کنند. ازاین رو یکی از شاخص های این بسته سفر، جذابیت است، از طرفی چون اجزای بسته سفر یکجا تدارک دیده می شود، می تواند هزینه کلی بسته سفر را هم کم کند. به جهت اینکه هزینه کلی سفر باز هم پایین تر بیاید ما آمدیم با همکاران دیگر مثل هتل ها، راهنمایان و مراکز اقامتی و جاذبه ای و سایت ها صحبت کردیم تا اینها بخصوص در زمان های هایی که فصل کم رونق سفر (لو سیزن) است تخفیف هایی هم بدهند. بسته را آماده و فرآیندش را هم تعریف کرده ایم. یعنی دفاتر مسافرتی با یکی دو بانک صحبت کرده اند تا مسافر مجبور نباشد تمام هزینه را یکجا پرداخت کند. مثلاً یک خانواده سه نفره این بسته سفر را از یک آژانس می گیرد، پیش پرداختی را می پردازد و برای پرداخت بقیه هزینه، به صورت قسطی به توافق می رسند. این خصوصیت بسته سفر ما است».
سفر ارزان که بعداً عنوان آن به سفر قسطی اصلاح گردید هرچند از جانب تأسیسات گردشگری در ایام کم رونق سفر با استقبال رو برو شده است، اما با انتقادهایی هم همراه بوده. اسماعیل قادری، پژوهشگر و استاد دانشگاه علامه طباطبایی، پرداخت وام و قسطی کردن سفر را پروژه ای از پیش شکست خورده دانسته و اظهار داشته بود: نمی توان مردم را بدهکار کرد که سفر بروند تا اقتصاد یک عده دیگر بچرخد.
محمود ضیایی، دانشیار گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی طرح مساله کرده بود که آیا منابع مالی به قدر کافی برای این طرح وجود دارد؟ چون که هم اکنون پرداخت حقوق کارمندان دولت با مشکلاتی روبرو شده و در بخش هایی چندین ماه است که حقوق کارمندان و کارگران پرداخت نشده است. با تنظیم چنین طرحی حتماً پاسخی برای این سوال ها و ابهام ها وجود دارد.
امیر پویان رفیعی شاد، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران هم تاکید کرده بود: مادامی که از تسهیلات و حمایت دولت خبری نباشد، درباره ارزان شدن هزینه ی سفر فقط حرف های تکراری می زنیم و اتفاقات تکراری رقم خواهد خورد.
حرمت الله رفیعی، رئیس هیات مدیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران که یک طرف قضیه این طرح است، هم نتیجه رسیدن طرح سفر قسطی را به پای کار آمدن شرکت های هواپیمایی و هتل ها منوط دانسته است.