سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
در آیین جهانی نوروز ظریف نشان نوروز را به محمد میرشکرایی اهدا کرد، تشویق چند باره ظریف توسط حاضران

در آیین جهانی نوروز ظریف نشان نوروز را به محمد میرشکرایی اهدا کرد، تشویق چند باره ظریف توسط حاضران

به گزارش تور مسافرتی «نشان نوروز» برای اولین بار، به «محمد میرشکرایی»، تهیه کننده پرونده ثبت جهانی نوروز اهدا شد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، آئین جهانی نوروز پنج شنبه ۹ اسفند در سالن همایش های برج میلاد و با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و شهیندخت ملاوردی، با همراهی تعدادی از سفرهای کشورهای خارجی مقیم ایران برگزار گردید. در این مراسم وزیر امور خارجه نشان نوروز را به محمد میرشکرایی اهدا کرد.
میرشکرایی پس از گرفتن این نشان در سخنانی کوتاه بیان کرد: افتخار می کنم پژوهنده فرهنگ نوروز هستم و سال های جوانی ام را در این راه گذاشته ام. من وهمه همکارانم برای این ثبت جهانی سعی کردیم.
وی افزود: نوروز جشنی است که امروز همه به آن مفتخرند و فکر می کنند برای جهانی پر از نوروز دو واژه «مردمان نوروز» و «جهان نوروز» اصطلاحاتی است که در اثر تلاش همه همکارانم بوجود آمد.
حجت الله ایوبی، رئیس کمیسیون فرهنگی یونسکو که سخنرانی خویش را به اشعار شاعران کشورهای مختلف از نوروز مزین کرد، اظهار داشت: ما افتخار می نماییم که از سرزمین نوروز و گرما، روشنایی و آفتابیم. مردمان سرزمین نوروز مردم لبخندند. آئینی که در فرهنگ این مردمان جایی دیرینه دارد. ما منتظران نسیم و نور هستیم. ما مردمانی هستیم که می بخشیم با اینکه فراموش نکنیم.

او با اشاره به اینکه نوروز سفره رنگین الهی است، اظهار نمود: جهان نوروز مختصاتی دارد که عاشق گرما و نور و خورشید است. مختصاتی که در ادبیات ما هم موج می زند. ما سرزمینی هستیم که هر سوی آن، مردمان بزرگی مانند شمس تبریزی، فروسی و اقبال لاهوری ایستادند و از مرزهای فرهنگی این سرزمین حمایت می کنند.

ایوبی اظهار داشت: مردان سیاست همیشه از زبان سیاست استفاده می نمایند اما مردان حوزه فرهنگ مجازند افزون بر زبان عقل، از زبان فرهنگ هم استفاده کنند. اگر قرار بود زبان ما فقط زبان سیاست باشد باید پنج سال نوروز را تعطیل می کردیم اما می توانیم از سال آینده و توسط کمیسیون ملی یونسکو هر سال نوروز را باشکوه تر برگزار نماییم و حتی سال آینده همه کشورهایی که امسال نتوانستند در این مراسم باشند را به صحنه بیاوریم.
رئیس کمیسیون فرهنگی نوروز با اشاره به این که در جهان نوروز حرف ها یکی است و آن حرف دل است، حضور ظریف وزیر امور خارجه در این آئین فرهنگی را نشان از احترام او به نوروز دانست و از حضور سفرای کشورهای دارنده آئین نوروز و همکاری هایشان برای برگزاری این آئین تشکر کرد.

علی درویش پور، مدیرعامل برج میلاد هم در سخنانی برای خیرمقدم اظهار داشت: نوروز در سه هزار سال گدشته نه کمرنگ شده و نه از بین رفته است، این یعنی قدم مبارک آن پس از سال ها هنوز می تواند خیلی از کشورها را در کنار یکدیگر بنشاند.
او با اشاره به خصوصیت های هر کدام از کشورهای همسایه ایران که این فرهنگ را هنوز در خود دارد، اظهار نمود: همه ما فراتر از جغرافیای محدود کشورهایمان این آئین را پاس می داریم. آئینی که می تواند بهانه ای برای همدلی ها باشد.

در حاشیه؛
*در زمان حضور ظریف در سالن و همینطور در زمان سخنرانی وی، او بارها توسط حاضران تشویق شد. تشویق ها به اندازه ای بودند که ایوبی رئیس کمیسیون یونسکو در زمان سخنرانی خود و وقتی بیتی از مولانا درباره ی نوروز خواند که «ظریف» یکی از کلمات این بیت بود، و با تشویق حاضران مواجه گردید، با خنده تصریح کرد این کلمه از ابتدا در داخل شعر قرار داشته و وی آنرا در شعر قرار نداده است.
*در فهرست سخنرانان “نوروز جهان” نام منصور غلامی هم ثبت شده بود اما حجت الله ایوبی رئیس کمیسیون یونسکو ابتدای سخنرانی خود اعلام نمود که به خاطر ایجاد فرصت بیشتر برای هنرمندان و به احترام این عزیزان سخنرانی نمی کند.

*در میانه ی برگزاری این آئین، تکتم گردانی و نمایشی از سفره هفت سین توسط دو گروه، دقایقی بر روی سن اجرا شد. علاوه بر آن گروه های مختلف هنرمندان از کشورهای همسایه مانند آذربایجان و افغانستان قطعاتی از آئین نوروز را اجرا کردند.
با آخر اجرای عارف جعفری یکی از هنرمندان کشور افغانستان، حجت الله ایوبی رئیس کمیسیون یونسکو در تهران، با حضور روی سن و تشکر از آنها برای اجرایشان، خطاب به جعفری و گروه اش گفت؛ به زبان شعر دعایتان می کنم:
«خدایا مطربان را انگبین ده / برای ضرب دست آهنین ده
چو دست و پای وقف عشق کردند / تو همشان دست و پای راستین ده»
*تمبر «نوروز جهان» هم توسط ظریف و مونسان و وزیر علوم و تحقیقات و فناوری رونمایی و به امضا رسید.
*همچنین رونمایی از ربات نقاش توسط ظریف و وزیر علوم انجام شد، این ربات را چند دانشجوی دانشگاه خواجه نصیر اختراع کرده بودند که برای نمونه تصویر ظریف و مونسان که قبل از آن، توسط ربات کشیده شده بود، به آنها اهدا شد. برپایه توضیح این ربات تصاویر را برپایه برنامه ریزی انجام شده، می گیرد و به سرعت می کشد.
*در حاشیه ی مراسم هم در فضای بیرونی سالن همایش ها چند میز به منظر نمایش صنایع دستی برگزار شده بود، اما صنایع دستی خاصی در معرض نمایش قرار نگرفته بود.
*حضور برخی مدعوین با فرزندان کوچکشان، به علت تولید سرو صدای بلندی که خوانندگان در زمان اجرای آئین های سنتی خود داشتند، سبب به وجود آمدن صداهای ناهمگونی از گریه نوزادان در این میان شده بود.