سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
خسارت به بناهای تاریخی سه شهر در خراسان رضوی به دنبال بارندگی های اخیر

خسارت به بناهای تاریخی سه شهر در خراسان رضوی به دنبال بارندگی های اخیر

به گزارش تور مسافرتی بارندگی های اخیر باعث وارد شدن خسارت های جدی به برخی بناهای تاریخی سه شهرستان کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در خراسان رضوی شده است.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، محمد جواد بلبلی -رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل آباد – اظهار داشت: متأسفانه در چند روز اخیر خسارت های جدی به برخی ابنیه تاریخی شهرستان به علت بارندگی وارد شده است.

وی ادامه داد: قلعه تاریخی بزنجرد، دیوار پیرامونی یخدان گلی و امامزاده قاسم ارغا جز مکان هایی بوده اند که به آنها خسارت وارد شده است.

وی اظهار نمود: در گذشته قلعه تاریخی بزنجرد شکافی داشته اما در بارندگی های اخیر به علت این که این شکاف بسیار بیشتر شده مجبور به تخلیه دو خانه مجاور این اثر شده ایم تا در صورت ریزش خسارت جانی به دنبال نداشته باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل آباد همینطور اظهار داشت: دیوار پیرامونی یخدان گلی شب گذشته ریزش کرده و همینطور سقف امامزاده قاسم ارغا هم ترک برداشته است.

وی عنوان کرد: با عنایت به این که قلعه بزنجرد بالغ بر هزار سال قدمت دارد برآورد خسارت باید توسط کارشناسان صورت گیرد اما در بازسازی و مرمت دو اثر دیگر نیازمند ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار هستیم.

بلبلی قدمت یخدان گلی و امامزاده قاسم ارغا را مربوط به اواخر دوره قاجاریه و قلعه بزنجرد را مربوط به هزار سال قبل ذکر کرد و اضافه کرد: هم اکنون ۵۳ اثر تاریخی در شهرستان شناسایی شده که ۱۱ اثر به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت: همه آثار به شکلی نیازمند مرمت و بازسازی هستند اما برخی بناها به صورت اضطراری نیازمند مرمت هستند که یخدان گلی و خانه تاریخی در روستای جعفرآباد از آن جمله است. حداقل ۵ اثر نیازمند بازسازی اضطراری هستند.

خسارت ۱ میلیارد ریالی به دو اثر تاریخی

در ادامه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بردسکن اظهار داشت: متأسفانه براثر شدت بارندگی در منطقه به دو اثر تاریخی برج کشمر و رباط کبودان خسارت هایی وارد شده است.

احمد صابری زارع عنوان کرد: به هرکدام از این بناها حدود ده تا پانزده درصد خسارت وارد شده است. به علت پیشگیری از خطرات احتمالی درخواست مرمت اضطراری شده و برای هرکدام نیازمند ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم.

وی با بیان این که ۸۰ درصد بناهای تاریخی شهرستان بردسکن نیاز به مرمت هستند، اضافه کرد: از مجموع ۲۲۰ جاذبه گردشگری شهرستان بردسکن ۱۲۰ اثر آن جز بناهای تاریخی است که بیشتر از ۳۰ اثر آن در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آثار تاریخی نیازمند مرمت

در ادامه رضا یوسفی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل آباد اضافه کرد: با عنایت به بارش های فراوانی که داشتیم اما در بررسی های میدانی خوشبختانه جز در یک اثر خسارت خاص دیگری نداشته ایم.

او اظهار نمود: تنها اثر مقبره سید اسماعیل نبوی گرفتار نم زدگی شده و به نمای اثر خسارتی وارد نشده است؛ تابحال در سطح شهرستان حدود ۸۰ اثر شناسایی شده و ۲۶ اثر ثبت ملی شده است.

وی عنوان کرد: خیلی از آثار تاریخی شهرستان نیازمند مرمت هستند که مدرسه تاریخی سلطان العلما، مسجد جامع و سرای امین التجار از آن جمله است.