سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
خط قرمزها و شایع ترین بیماری هایی که حجاج را تهدید می کند

خط قرمزها و شایع ترین بیماری هایی که حجاج را تهدید می کند

تور مسافرتی: رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تمهیدات و تدابیر این سازمان برای زائران ایرانی حج تمتع امسال را تشریح نمود.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، دکتر محمدتقی حلی ساز در نشست خبری قبل از ظهر امروز خود که در محل ساختمان صلح جمعیت هلال احمر برگزار شد، اظهار داشت: ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر امسال به سفر حج مشرف خواهند شد که مباحث مربوط به سلامت و درمان آنان به جمعیت هلال احمر کشورمان واگذار شده است.
وی با اشاره به اینکه بعد از برنامه ریزی در این خصوص، مراحل عملیاتی از چندماه پیش از عید نوروز و با فراخوان پزشکان آغاز شد، اظهارکرد: حدود ۷۰ درصد پزشکان انتخاب شده، افراد با تجربه ای هستند که قبلاً اعمال حج را انجام داده اند تا در زمان بیشتری بتوانند به زائران خدمت کنند.
حلی ساز با اشاره به اینکه بطور میانگین به ازای هر ۳۰۰ زائر یک پزشک داریم، ذرباره تأمین داروهای مورد نیاز اظهار داشت: ۸۰ درصد این داروها تهیه شده و ان شاالله تا ۱۵ شوال که زمان ارسال داروهاست صددرصد آن تهیه شده و به کشور عربستان ارسال خواهد شد.
اتمام معاینات پزشکی ۹۵ درصد زائران حج تمتع
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از تأیید استطاعت زائران حج تمتع آگاهی داد و اظهار داشت: معاینات پزشکی و آزمایش های بیشتر از ۹۵ درصد زائران انجام شده و مابقی نیز طی روزهای آتی صورت خواهد گرفت.
وی افزود: سه مرکز درمانی در مدینه و چهار مرکز در مکه وجود دارد که مبادرت به نمایش خدمات پزشکی به زائران ایرانی خواهد کرد، علاوه برآن چندین مطب نیز در این شهرها در خدمت زائران خواهد بود و تلاش خواهیم کرد که از امکانات طرف سعودی برای درمان و در صورت نیاز برای جراحی استفاده نمائیم.

شایع ترین بیماری هایی که حجاج را تهدید کند

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد شایع ترین بیماری هایی که می تواند حجاج را تهدید کند، اظهار داشت: بیماری های ریوی، قلبی و اسکلتی و عضلانی جزو بیماری های شایع شمرده می شود وبا توجه به گرمای هوا احتمال گرمازدگی زائران نیز وجود دارد.

حلی ساز در مورد پایش انجام شده از بیماری های زائران در آزمایش های اولیه نیز اظهار داشت: برابر آزمایش های ما ۲۲ درصد زائران مبتلا به فشار خون، ۱۴ درصد مبتلا به دیابت و پنج درصد مبتلا به بیماری های قلبی کنترل شده هستند.

خط قرمزهایی برای حجاج
وی با اشاره به اینکه با هماهنگی وزارت بهداشت نسبت به شناسایی و پیش گیری از ابتلاء به بیماری های واگیردار اقدام نموده ایم، اظهار داشت: اما یکسری بیماری ها مانند سرماخوردگی و … به راحتی قابل پیشگیری است، مثلاً زائران نباید از سجاده مشترک استفاده کنند، غذاهای متفرقه نخورند و حتما دست های خودرا بشویند.
وی با اشاره به اینکه یکسری خط قرمزها برای سفر حجاج وجود دارد، اظهار داشت: افراد معتاد به هیچ عنوان اجازه سفر ندارند و از سفرشان جلوگیری خواهد شد. همین طور افراد مبتلا به بیماری های روانی حاد به صورتی که نتوانند شرایط را تشخیص دهند، اجازه سفر ندارند و در باقی موارد نیز با نظر پزشکان امکان دارد افرادی اجازه سفر پیدا نکنند.

اقدامات برای پیش گیری از گرمازدگی زائران
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره اقدامات برای پیش گیری از گرمازدگی زائران نیز اظهار داشت: امسال هم با عنایت به تجربه موفق تونل هوای سرد در سال قبل این تونل را اجرا خواهیم کرد و شاید آنرا گسترش هم بدهیم.
حلی ساز در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد تعداد مطب ها اظهار داشت: هر دو کاروان یک پزشک دارد. در مجموع می توان اظهار داشت که ۱۳۱ مطب و ۸۷ مجموعه درمانی در هتل ها و مراکز اقامتی پر جمعیت داریم و علاوه بر آن سه مرکز درمانی در مدینه وچهار مرکز در مکه داریم که ۵۵۰ نفر از پزشکان و کادر درمانی اعزامی از ایران در آنها فعالند.

تدابیر هلال احمر برای تأمین داروهای حجاج
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت در مورد نیاز برخی حجاج به داروها نیز به ایسنا اظهار داشت: اول اینکه هیچ زائری به داروهای مخدر و ممنوعه نیاز ندارد و اگر یک صدم درصد چنین نیازی ایجاد شود، با هماهنگی دولت سعودی آنرا تأمین خواهیم کرد.
وی افزود: اما اگر زائران به یکسری داروها نیاز داشته باشند که ممنوع نباشد، لازم است حتما سوژه را به پزشک کاروان اطلاع دهند، ما هم برای پیش گیری از مشکلات احتمالی یک نسخه عربی برای همان دارو تهیه خواهیم کرد و به زائر می دهیم.

حلی ساز افزود: ما نیز مبادرت به تأمین داروهای مورد نیاز خواهیم کرد اما لازم است زائرانی که وابستگی به دارویی خاص دارند، حتما آنرا به همراه خود بیاورند.
وی در پاسخ به خبرنگاری که معتقد بود باید محلی برای بازپروری و استعمال برای زائران معتاد فراهم گردد، اظهار داشت: اگر حج موجب ترک اعتیاد شود، خوب است، اما آبروی جمهوری اسلامی بسیار مهم می باشد و نباید اجازه دهیم که این آبرو خدشه دار شود. از طرفی قوانین کشور عربستان هم در مورد مواد مخدر سختگیرانه است و به این هم توجه کنید که فرد معتاد امکان انجام اعمال حج را ندارد و بنا بر این از سفر آنان جلوگیری خواهد شد.

امسال استفاده از دستبندهای الکترونیک در دستور کار نیست
ثبت اطلاعات پزشکی حجاج در پرونده الکترونیک

حلی ساز درباره دستبندهای الکترونیک نیز اظهار داشت: امسال این دستبندها در دستور کار نیست.
وی در مورد پرونده های الکترونیک نیز اظهار داشت: زمانی که اطلاعات پزشکی هر زائر توسط پزشکان معاینه می شود، این اطلاعات در یک پرونده الکترونیک ثبت می شود و به وسیله یک بارکد قابل تشخیص می باشد زمانی که زائر ما به مراکز پزشکی برود با اسکن همان بارکد تمام اطلاعات و سابقه پزشکی قابل رؤیت است.

ادامه دارد

منبع: