سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مرمت باردیگر پل صفوی که به نادرستی در سال ۸۴ بازسازی شده

مرمت باردیگر پل صفوی که به نادرستی در سال ۸۴ بازسازی شده

تور مسافرتی: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تکاب اظهار داشت: عملیات احیا و مرمت پل تاریخی ساروق این شهرستان که هفته گذشته بر اثر بارندگی تخریب شده بود، شروع شد.
امیر مطلوبی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه هفته گذشته قسمتی از جداره مرمتی شمالی پل به سبب بارش های شدید و طغیان رودخانه تخریب شد اضافه کرد: استفاده غیر اصولی پیمانکار از خاک رس و به کار نبردن مصالح فنی در پر کردن عرشه پل در عملیات مرمت سال ۱۳۸۴، سبب افزایش حجم و فشار به پل ساروق در بارندگی های اخیر شد که تخریب دیواره های شمالی و جنوبی و لطمه دیدن جداره مرمتی شمالی این پل تاریخی را به دنبال داشت.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تکاب اظهار نمود: عملیات احیا و استواری بخشی پل تاریخی ساروق این شهرستان برای جلوگیری از لطمه دیدن بیشتر و مرمت اساسی بلافاصله بعد از تخریب شروع شد و برای اجرای آن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار تخصیص یافت.
مطلوبی افزود: سبک سازی و حذف مصالح نامرغوب از روی طاق ها، برچیده شدن جداره های مرمتی از شاغول خارج شده و مرمت مجدد همچون اقداماتی است که در عملیات احیا و استواری بخشی این بنای تاریخی انجام می شود.
وی افزود: همین طور طاق ها و کانال های سبک ساز داخلی پل تاریخی ساروق با مصالح سبک و به صورت اصولی و فنی مرمت و احیا می شود.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، پل ساروق مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان تکاب، نزدیک بند رودخانه ساروق واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۱۵۶ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این پل به دوره صفوی می رسد.
این پل به طول ۶۲/۵ متر (با احتساب دو انتهای آن) و عرض آن ۶/۴۰ متر است و دارای سه دهانه یا چشمه طاق بزرگ و ۲ عدد چشمه طاق کوچک بر روی پایه ها با قوس جناغی است. جهت پل شمالی جنوبی است.
بستر این پل به سبب رسوبی بودن کف رودخانه و سست بودن خاک توسط سنگ های لاشه صاف و تخته سنگ های تراشیده سنگ فرش شده است.
اندازه پایه های پل ۴/۵ * ۶/۵ متر است که دیوارهای خارجی آنها با سنگ های مکعب تراشیده شده چهارگوش در اندازه های متفاوت ساخته شده است و داخل دیوارهای پایه ها یعنی قسمت های وسطی پایه را با سنگ های لاشه و قلوه سنگ پرکرده اند.
چشمه طاق ها با طاق جناغی در روی پایه های سنگی با آجر ساخته شده اند. سطح گذرگاه به گونه منظمی با سنگ های کف رودخانه ای فرش شده است و در کنار آن جان پناه هایی به ارتفاع ۷۵ سانتیمتر ساخته شده است. سطح گذرگاه پل به سبب نامساوی بودن اندازه چشمه ها دارای شیب ملایم به طرف جنوب است.
پل ساروق دارای سه چشمه یا دهانه است که در هنگام بهار و فصل پرآبی رودخانه آب از هر سه طاق آن عبور می کند و در تابستان فقط از چشمه وسطی آن عبور می کند. این پل در راه کاروان رو قدیم تبریز همدان برگزار شده بوده است. مسیری که پل مزبور روی آن ساخته شده در طول تاریخ یکی از مسیرهای مهم ارتباطی بوده و ساخت پل از همان ابتدا ضروری بوده است.

منبع: