سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
نگاه نوگرایانه فرانسه به ایران به کشور کباب ها سفر کنید

نگاه نوگرایانه فرانسه به ایران به کشور کباب ها سفر کنید

تور مسافرتی: یک روزنامه فرانسوی با نگاهی نوگرایانه به معرفی کافه ها، هاستل ها و آثار مدرن تهران پرداخته و چهره ای روزآمد و پویا از ایران و مردم آنرا به تصویر کشیده و با اشاره ای به قیمت ها، سفری به نسبت ارزان را برای فرانسوی ها برآورد کرده است.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، شمار سفر گردشگران فرانسوی بعد از خروج آمریکا از برجام و به دنبال آن سیاست های محتاطانه فرانسه و توقف پروازهای مستقیم ایرفرانس به تهران کاهش یافته است. این را آمارهای در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بررسی های میدانی از آژانس های توریستی که از فرانسه به ایران تور می آورند، تأیید می کند. با وجود چنین شرایطی روزنامه چپ گرای «لیبراسیون» چاپ پاریس در گزارشی به جنبه های کمتر شناخته شده تهران، شهری که با رشد مکان هایی با معماری آوانگارد روبرو شده پرداخته است و با توصیف فضایی که در نظر فرانسوی ها کمتر شناخته شده، آنها را برای کسب تجربه ای متفاوت در ایران تشویق نموده است.
«لیبراسیون» که تیراژ روزانه آن میانگین به ۹۷ هزار و ۲۳۸ نسخه چاپی و ۹۹۰۰ نسخه دیجیتالی می رسد، به سراغ پاتوق کافه ها در مرکز شهر تهران رفته است، گذر دانشجوها و محل برگزاری محافل ادبی و هنری و با توصیف فضای داخلی کافه ها و اشخاصی که به آنجا آمد و شد دارند، آنها را با مکان های مشابهی که در کشورهای پیشرفته غربی وجود دارد هم ردیف و یا نزدیک دانسته، فضاهایی که کمی از شکل مرسوم غذاخوری های ایرانی و تزئینات شرقی آنها، فاصله گرفته اند و در کشور کباب ها، خوراک هایی برای «گیاهخواران» یا غذاهای غیر کبابی اما سنتی مثل «زرشک پلو» و انواع خورشت ها را سرو می کنند.
چند کافه نام دار در قلب پایتخت با شرح دکوراسیون آنها، غالب انسان هایی که به آنجا رفت وآمد دارند و خوراک های زبانزدشان به همراه قیمت ها پیشنهاد شده اند تا انتخاب را برای فرانسوی های دوستدار کافه، راحت تر کند. نویسنده فرانسوی لیبراسیون اشاره کرده که ده ها یا حتی صدها مکان شبیه این کافه ها در تهران وجود دارد.
این گزارش حتی برای معرفی محل خواب، سراغ هتل های لوکس و حتی ارزان تهران نرفته و «هاستل ها» (مهان پذیرها) را که پدیده ای نو در این شهر اما شناخته شده برای اروپایی ها است، معرفی کرده. قیمت یک تخت در یکی از این هاستل های واقع در مرکز تهران برای افرادی که می خواهند با بودجه کم سفر کنند، ۱۰ یورو و هزینه اتاق اختصاصی ۳۵ یورو است.
برای شهرگردی هم آنچه معرفی شده مثل همیشه کاخ گلستان، موزه ملی یا مجموعه سعدآباد و حتی موزه جواهرات سلطنتی نبوده، بلکه مجموعه پارک لاله با پیرمردهایی در حال شطرنج بازی و یا جوانان مشغول به بازی والیبال در کنار موزه ی هنرهای معاصر و موزه فرش، پل طبیعت که طراح آن یک بانوی جوان ایرانی بوده و دست آخر موزه دفاع مقدس که برای درک بهتر به نسخه مشابه آن در پاریس اشاره شده، معرفی شده اند.

منبع: