سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
پمپ بنزین دروازه دولت موزه شد

پمپ بنزین دروازه دولت موزه شد

تور مسافرتی: سومین پمپ بنزین تهران بعنوان موزه با حضور شهردار تهران و مسئولان سازمان میراث فرهنگی در دروازه دولت راه اندازی شد.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، در مراسم افتتاحیه این موزه که عصر شنبه در محل این ساختمان در دروازه دولت، کوچه فیات انجام شد اکبر نعمت اللهی مدیر موزه های شرکت نفت اظهار داشت: موزه ها و مرکز صنعت نفت از سال ۹۳ تشکیل شدند. ما به فکر افتادیم پس از ۱۱۰ سال موزه های صنعت نفت را احیا نماییم و جلوی از بین رفتن بیشتر این ابنیه گرفته شود.
وی اضافه کرد: امروز ۲۸ موزه در لیست برنامه های ما قرار دارد و توانسته ایم دو موزه در آبادان و این موزه بعنوان سومین موزه را به جمع موزه های صنعت نفت اضافه نماییم.
رئیس موزه های صنعت نفت اظهار داشت: دو موزه سبزوار و کرمان نیز بزودی افتتاح خواهند شد. اختتام امسال در نظر داریم ۵ موزه در حوزه صنعت نفت داشته باشیم. امروزه ۱۲۴ ابنیه باکمک سازمان میراث فرهنگی در لیست ملی ثبت شده اند. ۱۰ ابنیه دیگر نیز مقرر است به ثبت برسند. تیمی برای این منظور در نظر گرفته شده و ۲۰ میلیون برگ سند جمع آوری شده است که بیشتر از مکان های فراموش شده بدست آمده اند.
وی افزود: ۱۰ هزار شیئی در رابطه با صنعت نفت شناسایی شده و در گنجینه در حال مرمت هستند. قسمتی از این آثار در موزه پمپ بنزین دروازه دولت قرار گرفته است. این اشیا شامل اتومبیل، اتوبوس، پمپ، برق قدیمی و … است.
رئیس موزه های صنعت نفت اشاره کرد: کار اجرایی این موزه از سال ۹۶ شروع شد. این مکان در واقع سومین پمپ بنزین و جایگاه شماره ۶ بوده است که از سال ۱۳۱۷ زمین آن خریداری شد و در سالهای ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ تقریباً این مجموعه به سبب ساخت مترو تعطیل شد و در اختیار شهرداری قرار دارد. این ساختمان به فراموشی سپرده شد و حتی هواکش آن نیز جابجا کردیم تا نمای بهتری داشته باشد و الان بعنوان موزه از آن دیدن خواهید کرد.
نعمت اللهی اضافه کرد: اتومبیل هایی که در فضای باز این موزه قرار گرفته اند همگی قدیمی هستند از تاکسی دوره پهلوی تا اتومبیل شهید تندگویان که مرمت و به معرض نمایش گذاشته شده است.
وی اظهار داشت: از شهردار تهران می خواهیم فکری به حال کوچه فیات کند. موزه عروسک ها نیز در این کوچه قرار گرفته. این مکان در واقع قسمتی از تاریخ تهران است. امیدواریم شهردار دستور دهد تا کارهای ساختمانی دروازه دولت زودتر صورت گیرد. در موزه پمپ بنزین زمانی که هنوز افتتاح نشده بود گردشگران زیادی از آن دیدن کردند.
در ادامه این برنامه وکیل زاده مدیرعامل شرکت فراورده های نفت ایران بیان کرد: ما دائم بدنبال تغییر هستیم. آرامش از بشر گرفته شده است اما در این موزه می توان آن آرامش را باردیگر پیدا کرد. وقتی که تمام اجزا حال و آینده و گذشته را کنار هم می بینیم متوجه می شویم که چقدر سال ها قبل آرامش وجود داشته است.
در ادامه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: حالا تنوع آثار ثبت شده در لیست میراث ملی زیاد است. تعداد زیادی از آثار مدرن نیز ثبت شده اند. همگی تاریخ این کشور به حساب می آیند. حتی ما به فکر این هستیم که پالایشگاه آبادان را نیز بعنوان میراث جهانی معرفی نماییم.
وی اظهار داشت: امیدواریم از کاری که شرکت نفت در حوزه ایجاد موزه ها انجام داده دستگاه های دیگر نیز یاد بگیرند و حتی بعنوان مثال وزارت راه پل های تاریخی و کاروانسراه را نگهداری و حفاظت کند. از وزارت نیرو نیز چنین انتظاری وجود دارد.
طالبیان بیان کرد: امروزه ۷۰ درصد شهرداری ها همراه شده اند تا میراث فرهنگی را حفظ کنند. همین طور سوژه میراث ناملموس امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما دستورالعملی را به دولت فرستاده ایم تا نسبت ما با دستگاه های دیگر و همکاری بین شهرداری و دستگاه های مرتبط مشخص شود.
وی اظهار داشت: این پمپ بنزین نشان داده است دوره صنعت و تحولات اجتماعی چگونه بوده است. وجود پمپ بنزین ها در واقع نخستین نشانه های وجود خودرو در شهر بوده است و یک حس نوستالژی برای مردم دارد. اگر این بنا موزه نمی شد حتما تخریب می شد اما الان بعنوان قسمتی از حافظه شهر بشمار می رود. امیدواریم دری که شرکت نفت برای حفظ قسمتی از حافظه کشور باز کرده، پنجره ای را به روی دستگاه های دیگر نیز باز کند.

منبع: