سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
در اجلاس باکو چه خبر بود؟

در اجلاس باکو چه خبر بود؟

به گزارش تور مسافرتی معاون گردشگری با تشریح مذاکرات و رایزنی های ایران با جمهوری آذربایجان، روسیه، ژاپن، کره جنوبی، فرانسه و ایتالیا در حاشیه اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی، از پیگیری طرح «لغو روادید گروهی ایران و روسیه» و برگزاری اجلاس جهانی «گردشگری روستایی» در سال ۲۰۲۰ میلادی در ایران، اطلاع داد.
ولی تیموری از علاقه این کشورها برای توسعه همکاریهای دو جانبه گردشگری سخن گفت و در شرح جزئیات این دیدارها که در شهر باکو انجام شد، به ایسنا اظهار داشت: با دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی درباره قراردادهای همکاری با ایران، مذاکراتی صورت گرفت تا نماینده این سازمان برای نهایی شدن «برنامه ملی توسعه گردشگری» بزودی عازم ایران شود. قرار شد سازمان جهانی جهانگردی در اینباره سریع تر اقدام نماید.

«برنامه ملی توسعه گردشگری ایران» آماده شد
وی ادامه داد: برنامه ملی توسعه گردشگری ایران آماده است اما در مسافرت نماینده قبلی سازمان جهانی جهانگردی، پیشنهادها و چارچوب هایی عنوان شد که با دیدگاه و پیشنهادهای ما اختلاف هایی داشت. این برنامه حالا اصلاح شده و یک ماه پیش طرح نهایی آن به سازمان جهانی جهانگردی فرستاده شده که در دیدار با دبیرکل این سازمان در شهر باکو، برای نهایی شدن قرارداد اجرایی برنامه ملی توسعه گردشگری ایران اعلام آمادگی شد. باید طرفین قراردادی را درباره زمان اجرا و برنامه ریزی ها، امضاء کنند تا کار آغاز شود.
این مقام مسؤول در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: استفاده از مشاوران سازمان جهانی جهانگردی برای تهیه حساب اقماری هم در این دیدار مورد پیگیری قرار|گرفت. این مورد در مسافرت قبلی دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی به ایران جهت شرکت در اجلاس همدان، مطرح شده بود اما حالا با عنایت به آخرین اقدامات انجام شده و آغاز همکاری هایی با مرکز آمار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، درخواست ما اعزام مشاوران سازمان جهانی جهانگردی برای همکاری با ایران در زمینه ایجاد حساب اقماری گردشگری می باشد.

آذربایجان می گوید سفر ایرانیان به این کشور کم شده
او به دیدار با مقام گردشگری و معاون رئیس جمهور آذربایجان و مدیران آژانس های این کشور برای تبیین فرآیند همکاریهای دو جانبه در بخش گردشگری و صدمه شناسی سفر اتباع دو کشور در مرزهای زمینی و هوایی، اشاره نمود و اضافه کرد: مقامات جمهوری آذربایجان نسبت به کاهش سفر ایرانیان به این کشور نظراتی داشتند که به استناد آخرین آمارها اعلام گردید روند سفر گردشگران ایرانی به جمهوری آذربایجان درحال افزایش است.

وی بیان کرد: جمهوری آذربایجان یکی از بازارهای اصلی و هدف گردشگری ایران است که توسعه همکاری با آن اهمیت زیادی دارد، به خصوص آن که روابط گردشگری دو کشور یکطرفه نیست. برای ما مهم می باشد که این توازن حفظ شود تا در بلند مدت به ناپایداری منجر نشود.
تیموری همینطور خبر داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مقامات، فعالان و رسانه های گردشگری جمهوری آذربایجان برای سفر به ایران دعوت کرده است.

چرا ویزای گروهی روسیه و ایران هنوز لغو نشده؟
معاون گردشگری به دیدار با هیات روس اشاره نمود و اضافه کرد: روس ها برای همکاری دوجانبه علاقه زیادی نشان می دهند و پی گیر لغو روادید گروهی هستند. برنامه عملیاتی این طرح آماده شده اما هنوز به امضای مقامات عالی دو کشور نرسیده، برای همین اجرایی نشده است.
وی با اشاره به افزایش سفر روس ها به ایران در سال ها اخیر، بیان کرد: روس ها برای سفر به ایران علاقمندتر شده اند اما جذب بیشتر آنها به معرفی بهتر کشورمان در روسیه منوط است. در همین راستا ایران در مورد اجرای تورهای آشناسازی برای فعالان گردشگری و رسانه های روسیه اعلام آمادگی کرد.

از رایزنی با ژاپن و کره جنوبی تا مشتری های قدیمی
معاون گردشگری به دیدارهای دیگری که با هیات های ژاپن، کره جنوبی، فرانسه و ایتالیا با هدف توسعه همکاریهای دوجانبه گردشگری انجام شد، اشاره نمود و اضافه کرد: از این کشورها که بازارهای هدف قدیم و جدید گردشگری ایران محسوب می شوند برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران که هر سال در اواسط زمستان برگزار می شود، دعوت شد. روحیه همکاری در این کشورها به خصوص در میان ژاپنی ها و کره جنوبی وجود دارد.
تیموری درباره اتفاقات رخ داده در جریان یکصد و دهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی که با حضور ۳۴ عضو رسمی این شورا از بین ۱۵۴ کشور عضو این سازمان برگزار شد، به ایسنا توضیح داد: سازمان جهانی جهانگردی نشست هایی را در حد کمیسیون های منطقه ای برگزار می نماید که در مقایسه با اجلاس شورای اجرایی، در سطح پایین تر قرار دارد. این کمیسیون امسال در کشور بوتان تشکیل جلسه داد که با عنایت به شرایط پرواز و هزینه ها ترجیح ایران بر این شد در نشست شورای اجرایی که به مراتب اهمیت بیشتری دارد، شرکت نماید. این اجلاس هفته گذشته در شهر باکو برگزار گردید. مجمع عمومی سازمان جهانی جهانگردی هم بعد از شورای اجرایی درجه اهمیت بالاتری دارد که سه ماه دیگر در سن پترزبورگ روسیه برگزار می گردد و ایران هم بعنوان عضو رسمی در آن حضور خواهد داشت.

وی اهمیت حضور ایران در شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی را برای عضویت های آینده و تداوم همکاری ها لازم و با اهمیت برشمرد و اضافه کرد: شورای اجرایی بالاترین مرجع تصمیم گیرنده پیش از مجمع عمومی است، ازاین رو پیشنهادهای اعضا برای تعیین برنامه کاریِ دو سال آینده در شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی مطرح و بررسی می شود تا در مجمع عمومی به تایید برسد. علاوه بر این، نشست شورای اجرایی فرصتی برای عرضه گزارش سالانه کمیته های مختلفی همچون برنامه ریزی و بودجه و حساب های اقماری است.
معاون گردشگری اضافه کرد: همچون پیشنهادهای مطرح شده برای سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ تاکید بر «آنلاین شدن آموزش ها برای ذی نفعان و جوامع محلی» و «دسترسی بیشتر خدمات برای افراد کم توان جسمی» بود. برنامه ای که محور کاری سازمان جهانی جهانگردی در دو سال قبل هم بوده است. در شورای اجرایی تصمیم گرفته شد برنامه ها همچنان با تاکید بر چنین موضوعاتی پیش برود.
تیموری افزود: اعضای شورا با بررسی وضعیت گردشگری کشورها بعد از عرضه گزارش ها به این نتیجه رسیدند که پیشرفت گردشگری قاره آفریقا متناسب با سایر قاره ها نبوده و رشد قابل توجهی نداشته است، برای همین تاکید ویژه ای بر تمرکز روی قاره آفریقا شد تا همراه با سایر قاره ها توسعه پیدا کند.

شعار گردشگری ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ انتخاب شد
وی اظهار داشت: به دنبال مرور اجلاس ها و همایش های مهم سال آینده در یکصد و دهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی، شعارهای گردشگری برای دو سال آینده هم مشخص شد. شعار سال ۲۰۱۹ که حدودا نهایی شده و در مجمع عمومی تایید آن اعلام خواهد شد؛ «آموزش، مهارت و اشتغال» است که بر این اساس محور فعالیت های سال ۲۰۱۹ هم تعیین شد. میزبان جشن روز جهانی جهانگردی در سال ۲۰۱۹ هم تایید شورا را دریافت کرد که در منطقه آسیا و کشور هندوستان است.
نماینده ایران در سازمان جهانی جهانگردی افزود: شعار گردشگری سال ۲۰۲۰ هم متمرکز بر «گردشگری روستایی» است که هم اکنون تایید شورای اجرایی را دریافت کرده است. همسو با این شعار در همان سال استان های کردستان و کرمانشاه در ایران، به صورت مشترک با سازمان جهانی جهانگردی میزبان نشستی با مبحث گردشگری روستایی هستند.
تیموری اظهار داشت: سازمان جهانی جهانگردی با روسیه، میزبان نشست مجمع عمومی سالیانه سازمان جهانی جهانگردی قراردادی را امضا کرد که این برنامه در شهریورماه و در شهر سن پترزبورگ برگزار گردد. همینطور تقاضای عضویت اعضای غیروابسته و وابسته سازمان جهانی جهانگردی عنوان شد که از ایران منطقه آزاد ارس و مجتمع گردشگری فرهنگی عباس آباد تایید گرفتند و در شهریور ماه عضویت آنها در مجمع عمومی نهایی خواهد شد و به ۱۶ عضو قبلی اضافه می شوند.