سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
شهر زیرزمینی در تبریز وجود ندارد

شهر زیرزمینی در تبریز وجود ندارد

به گزارش تور مسافرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به یافته‎های باستان شناسان در مورد ابنیه کشف شده طی هفته گذشته در منطقه والمان تبریز اظهار نمود: طبق مستندات تاریخی، این منطقه در دوره صفویه بیابان بوده و دروازه های تبریز تا ارک ادامه داشته اند، این ابنیه هم محل عبور فاضلاب بوده است.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، مرتضی آبدار در حاشیه بازدید میدانی خبرنگاران از پروژه والمان و ابنیه کشف شده طی حفاری های این پروژه اظهار نمود: ۹۵ درصد از ابنیه ای که به هنگام حفاری پروژه والمان کشف شده، از بین رفته است و بررسی ها نشان داده است که این بنا ارزش نگهداری ندارد، اما حساسیت مردمی موجب شد تا با چشم پوشی از ابراز نظر مدیریتی، از نظر کارشناسان دیرینه شناسی و معماری نیز در این خصوص استفاده گردد.
وی متذکر شد: بعد از گذشت حدود یک هفته تیمی متشکل از این کارشناسان کاوش ها را آغاز و نقشه های قدیمی را بررسی کردند و برمبنای اطلاعات سازمان میراث فرهنگی به این نتیجه رسیدیم که تکلیف این پروژه باید روشن شود.
آبدار اشاره کرد: برخی با انتشار مطالبی در خصوص کشف شهرک زیر زمینی به هنگام حفاری پروژه والمان، جو را ملتهب و ادعا می کنند که میراث فرهنگی متعصب نیست، در صورتیکه ما نسبت به مسائل میراث فرهنگی، تاریخ و تمدن خودمان متعصب هستیم.
وی افزود: پروانه این پروژه مشارکتی از سال ۹۲ توسط شهرداری منطقه چهار صادر شده و این پروژه از شروع چهار راه شریعتی شروع شده و تا محله برق لامع ادامه دارد.
وی اظهار داشت: عملیات عمرانی پروژه والمان در محل کشف ابنیه تاریخی به سبب عدم نیاز به حفظ این ابنیه ادامه می یابد ولی ادامه عملیات در مابقی مناطق این پروژه متوقف شده و به پس از بررسی ها، باستان سنجی‎ مسیر پروژه، صدور مجوز توسط اداره کل میراث فرهنگی استان و حضور ناظر این اداره کل در محل موکول می شود.

یک عتیقه شناس نیز در حاشیه بازدید میدانی خبرنگاران از ابنیه کشف شده به هنگام حفاری های پروژه والمان تبریز اظهار داشت: قدمت ابنیه کشف شده در محل پروژه والمان احتمالاً با قدمت محله بارون آواک تبریز بوده و مربوط به اواسط و اواخر دوران قاجار است.

بهرام آجرلو با اشاره به وجود برخی آثار تاریخی مدفون اظهار نمود: آثار تاریخی هر دوره از جایگاه و ارزش ویژه ای برخوردار بوده و نمی توان آثار تاریخی دوران مختلف را بر هم ارجحیت داد.
وی با اشاره به اینکه آثار تاریخی تبریز تا دوره متقدم قاجار (دوره عباس میرزا) از حد بیرونی و جنوبی ارک علیشاه فراتر نرفته است، اظهار نمود: با عنایت به توسعه تبریز و مهاجرت برخی از ارامنه به این شهر و شکل گیری محله بارون آواک در دوره میانه قاجار، قدمت آثار تاریخی این محل نیز به همین دوره برمی‎گردد.
وی متذکر شد: بررسی آثار معماری و طاق و قوس این ابنیه نشان داده است که احتمال اینکه این آثار به دوره قاجار و پیش از عهد ناصری مربوط باشند، خیلی کم است.
علیرضا قوچی، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در ادامه اظهار نمود: بافت هسته مرکزی تاریخ تبریز که در سنوات گذشته به دفعات توسط میراث فرهنگی مطالعه و نقشه های آن اصلاح شده شامل محدوده شهرداری منطقه هشت، بازار تبریز و متلقات آن، مسجد کبود و ارگ علیشاه است.
وی افزود: بافت تاریخی اصلی تبریز ۱۷۰ هکتار بوده و وسعت بافت تاریخی منطقه هشت نیز به صورت منفصل و متصل شامل ۱۲۰ هکتار است.
وی اشاره کرد: دستگاه های خدمات رسان در صورت انجام عملیات های عمرانی موظف به کسب مجوز اداره کل میراث فرهنگی استان هستند، در غیر این صورت عملیات متوقف می شود.
سرمایه گذار پروژه والمان نیز درانتها این بازدید اظهار داشت: مقررات مشابه مقررات ملی ساختمان در این پروژه نیز قابل اجرا بوده و مطالعات زمین شناسی و استواری تراشه نیز انجام شده است.
کاظمی با اشاره به ستون های این پروژه و تصاویر انتشار یافته در این خصوص و گمانه زنی ها در خصوص قدیمی بودن این ستون ها اشاره کرد: این ستون ها همان شمع های پروژه هستند که بتن آرمه ها روی آن نصب می شوند.

بر اساس این گزارش، هفته گذشته تصاویری از نشست زمین به دنبال یک پروژه عمرانی در محله والمان تبریز منتشر گردید که نشان می داد ابنیه تاریخی در این محوطه وجود دارند، این تصاویر سبب گمانه زنی ها درباب وجود شهر زمینی در تبریز شده بود.

 

منبع: