سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
چشم یزد به زیبایی بادگیرهایش روشن می شود

چشم یزد به زیبایی بادگیرهایش روشن می شود

تور مسافرتی: در نودمین جلسه رسمی کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورای اسلامی یزد، بحث نورپردازی معابر و مسیر گردشگری بافت تاریخی یزد مطرح و مقرر شد پس از ارزیابی نهایی بادگیرها و ساباط بافت جهانی یزد توسط شهرداری نورپردازی شوند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، «سپنتا نیکنام» در نودمین جلسه رسمی کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورای اسلامی یزد، با بیان این که طرح نورپردازی برای مسیرهای گردشگری با تاکید بر خط آسمان همچون مواردی است که توسط کمیسیون در دستور کار حوزه خدمات شهری شهرداری قرار گرفته، اظهار نمود: نورپردازی معابر و بناهای بافت تاریخی نقش مهمی در معرفی بیشتر از پیش ظرفیت های بافت جهانی یزد ایفا می کند.
وی نورپردازی بناها و معابر بافت تاریخی یزد را همچون لزوم های اجرایی برای توسعه گردشگری شب دانست و بیان کرد: نورپردازی معابر بافت تاریخی علاوه بر زیبایی نقش مهمی در افزایش امنیت عمومی بافت ایفا می کند.
رئیس کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورا بافت تاریخی یزد را یکی از ظرفیت های اجتماعی شهر میراث جهانی عنوان نمود و اضافه کرد: شهرداری بطور ویژه حوزه خدمات شهری باید این مهم را بیشتر از پیش در دستور کار جدی خود قرار دهد.
«حسین صالحیان» معاون خدمات شهری شهرداری با بیان این که احصا بناهای تاریخی با مالکیت عمومی در بافت تاریخی را ضروری دانست و اضافه کرد: بعضی از اماکن تاریخی موجود در بافت جهانی یزد در تملک اداره کل اوقاف بوده و ستاندن مجوز لازم برای نورپردازی لازم است.
وی اظهار داشت: بادگیرهای ۳۴ نقطه در بافت تاریخی یزد شناسایی شده که پس از بررسی نهایی پروسه اجرایی در امتداد تأمین نورپردازی لازم انجام می شود.
معاونت خدمات شهری در ادامه با بیان این که تأمین انرژی برای نورپردازی معابر و بناهای تاریخی همچون لزوم های لازم در این حوزه می باشد، اشاره کرد: حوزه خدمان شهری نمی تواند در بناهایی که در تملک شهرداری نیست طرح نورپردازی را اجرایی کند.
«محمد صفدرپور» رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری نیز با بیان این که هم اکنون ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار برای نورپردازی بافت جهانی یزد در نظر گرفته شده است، بیان کرد: در بررسی های انجام شده پنج مسیر «حد فاصل مسجد جامع تا محوطه زندان اسکندر»، «محله کوشکنو»، «حد فاصل مسجد جامع تا محله شاه ابوالقاسم»، «بازار دروازه مهریز تا چارسوق شاهی» و «محله سهل بن علی» پایش شدند.
وی ادامه داد: در پایش انجام شده معابر گردشگری بافت جهانی یزد نورپردازی روز و شب بناهای تاریخی، مسیرها، بادگیرها، بازارچه، آب انبار، حسینیه و ساباط مورد بررسی و ارزیابی میدانی قرار گرفته است.
صفدرپور پیش بینی پروسه نگهداری و اجرای طرح نورپردازی را از جلمه اقدامات در دستور کار سازمان سیما و منظر برای نورپردازی معابر گرشگری بافت تاریخی یزد دانست و اشاره کرد: بخش اعظم فعالیت نورپردازی معابر گردشگری بافت تاریخی متوجه کابل کشی و مسیرسازی برای ورود تأسیسات لازم است.
گفتنی است؛ در هشتادو هفتمین جلسه این کمیسیون سوژه نورپردازی خط آسمان بافت تاریخی شهر یزد در شب با حضور، معاون فرماندار، معاون خدمات شهری و معاون شهرسازی شهرداری یزد و رئیس سازمان سیما و منظر مورد بحث و بررسی قرارگرفت و نور پردازی سیلوت شهری بافت تاریخی با محوریت بادگیرهای بلند و شاخص مصوب گردید.
در این مورد سابقاً مکاتباتی از جانب کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری و اداره کل میراث فرهنگی جهت انتخاب مسیر و بناهای شاخص صورت پذیرفته بود.
لازم به ذکر است، پیش تر با پیگیری این کمیسیون مبلغ یک میلیارد و صد میلیون تومان در اعتبارات شهرداری با محوریت سازمان سیما و منظر تخصیص داده شده است.

منبع: