سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گوشت های قربانی حج به ایران برگردانده نمی گردد

گوشت های قربانی حج به ایران برگردانده نمی گردد

تور مسافرتی: درحالی که حدود سه ماه قبل از رایزنی با عربستان برای بازگرداندن گوشت های قربانی حجاج ایرانی به کشور حرف در بین بود، اما حالا رئیس سازمان حج و زیارت آگاهی داده است که این گوشت ها به ایران برگردانده نمی گردد و مقرر است به ۲۷ کشور محروم ارسال شود.
به گزارش ایسنا، قبل از آن که حج آغاز شود، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر ـ نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ از رایزنی با عربستان برای بازگرداندن گوشت های قربانی حج ایرانیان به کشور سخن گفته و اظهار کرده بود: «دولت عربستان چند سال پیش آماده بود که ما گوشت های قربانی را به کشور بازگردانیم اما برخی در کشورمان اما و اگرهایی در مورد این گوشت ها آوردند و گفتند امکان دارد سالم نباشد ولی ما تصمیم گرفته ایم امسال مذاکراتی را در مورد برگرداندن ۸۱ هزار لاشه گوسفند به کشور آغاز نماییم تا این ۸۱ هزار لاشه در کشور و در مراکزی مانند بهزیستی و کمیته امداد توزیع شود.»
این سخنان در شرایطی عنوان شد که قیمت گوشت در ایران روند صعودی پیدا کرده بود و توزیع آن به قیمت دولتی با سهیمه بندی انجام می شد. با این وجود دیگر مقامات حج بعد از کناره گیری حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر از نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، درباره سرنوشت گوشت های قربانی حج ۹۸ اظهارنظری نکردند.
گوشت های قربانی حج هر سال زیرنظر بانک توسعه اسلامی به کشورهای عموما محروم اهدا می شود. بانک توسعه اسلامی چهار سال پیش، نحوه توزیع گوشت های قربانی حجاج را این طور شرح داده بود: «توزیع گوشت های قربانی شده بعد از معاینه از همان روز عید (قربان) آغاز می شود. بخشی از گوشت های قربانی شده به حاجی ها و فقیران حاضر در منا داده می شود و باقی گوشت ها هم از طریق های دریایی و زمینی به کشورهایی فرستاده می شود.»
رییس این بانک همان چهار سال پیش اعلام نمود: «طبق توافق با کمیته امداد ایران، هر سال بخشی از گوشت قربانی ها به کشور ایران فرستاده می شود»، اما رئیس وقت سازمان حج و زیارت ایران در واکنش به آن اظهارات اظهار داشته بود: «ایران سال هاست که پیشنهاد داده گوشت های مربوط به قربانی زائران ایرانی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) توزیع شود، اما هنوز موفق نشده ایم این پیشنهاد را عملی نماییم.»
اکنون علی رضا رشیدیان ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ اطلاع داده که مقرر است گوشت قربانی حجاج ایرانی در منا به همراه سایر گوشت های قربانی حجاج کشورهای اسلامی به ۲۷ کشور محروم ارسال شود.
او در حاشیه بازدید از کشتارگاه صنعتی «المعیصم» و روند انجام عملیات ذبح با دکتر بندر حجار ـ رئیس بانک توسعه اسلامی ـ دیدار نمود که در شرح جزئیات آن می گوید: بر مبنای تفاهمی که از قبل انجام شده گوشت دام های قربانی توسط این مجموعه برای مردم محروم ۲۷ کشور ارسال می شود.
رشیدیان می افزاید: دکتر حجار درخواست مشارکت بیشتر جمهوری اسلامی ایران در طرح های عام المنفعه بانک توسعه اسلامی را داشت که از کلیت آن استقبال کردیم اما این امر به بهبود و توسعه روابط دو طرف منوط خواهد بود. ضمن آن که ما تمایل خویش را به استفاده از ظرفیت بانک توسعه اسلامی در طرح های زیربنایی مانند دو طرح تصفیه خانه فاضلاب شهری در مشهد اعلام کردیم.
رییس سازمان حج و زیارت درباره آخرین وضعیت قربانی های حج توضیح می دهد: در مجموع ۸۶ هزار و ۵۰۰ دام قربانی متعلق به زائران ایرانی است که در روز یکشنبه ۱۰ ذی الحجه همزمان با عید قربان ۸۵ هزار راس قربانی ذبح شد. ۱۵۰۰ راس قربانی دیگر به خواست حجاج در طلوع آفتاب روز یازدهم ذی الحجه در کشتارگاه معیصم ذبح شد.
رشیدیان می گوید: قربانی های حجاح کشورمان در روز عید قربان در دو مرحله ذبح شد که در اولین مرحله قربانی های بانوان ایرانی ذبح شد و پس از اتمام آن، کار ذبح دام های قربانی حجاج مرد به انجام رسید.

منبع: