سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش تور مسافرتی آیا آمارهای وزیر میراث فرهنگی در مجلس درست بود؟

گزارش تور مسافرتی آیا آمارهای وزیر میراث فرهنگی در مجلس درست بود؟

تور مسافرتی: یکی از انتقادات نمایندگان مجلس هنگام بررسی رای اعتماد به نخستین وزیر میراث فرهنگی ارائه آمار گردشگری غیر واقعی بود.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، جلسه علنی مجلس درباره رای اعتماد به علی اصغر مونسان آخرین رئیس سازمان میراث فرهنگی روز ۱۲ شهریور ماه انجام شد و بعد از آن نمایندگان به او رای موافق را دادند. اما در این میان بعضی از منتقدان به مونسان در این نشست صحبت کردند و انتقاداتی را نیز به او داشتند که یکی از این موارد، سوژه آمارهای گردشگری بحث برانگیزی بود که این سازمان همیشه اعلام می کرد و همیشه هم مورد نقد قرار می گرفت. نقدی که گویا مقرر است در دوره وزارت مونسان نیز همچنان ادامه داشته باشد. در گزارش مونسان به مجلس درباره عملکرد سازمان تحت پوشش خود آمده است: بنابر آمار و اطلاعات تعداد گردشگران ورودی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به تعداد ۷.۸۰۴.۱۱۳ نفر با افزایش ۵۲.۶۲ درصدی مواجه بوده است. همین طور درآمدهای ارزی از ۶.۵ میلیارد دلار در سال ۹۶ با رشد ۷۸ درصدی به ۱۱.۶ میلیارد دلار در سال ۹۷ رسیده است. در چهارماهه اول سال ۹۸ نیز به رغم وجود شرایط تحریمی ظالمانه سه میلیون و ۷۷ هزار و ۱۱۵ نفر توریست از ایران بازدید کرده اند که در مقایسه با سال ۹۶ دارای رشد مثبت ۴۰ درصدی بوده است. در سال ۹۶ تعداد گردشگران خروجی ده میلیون و ۵۴۲ هزار و ۹۵۲ نفر بوده است که این تعداد در سال ۹۷ به ۷ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۶۶۷ نفر کاهش پیدا کرده و حکایت از کاهش ۳۱ درصدی گردشگران خروجی دارد و برای نخستین بار در کشور تراز گردشگری مثبت شده است.تعداد (میلیون نفر)درصدگردشگران ورودی سال ۹۶۵.۱۱۳۵۲ % +گردشگران ورودی سال ۹۷۷.۸۰۰گردشگران خروجی سال ۹۶۱۰.۵۰۰۳۱ % _گردشگران خروجی سال ۹۷۷.۲۴۰چند نکته درباره این آمار حائز اهمیت بوده است یکی اینکه محمد محب خدایی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی وقت یک دفعه آمار گردشگران خروجی از ایران در سال ۹۶ را ده میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و بار دیگر در فروردین سال ۹۷ این آمار را ۹ میلیون نفر اعلام نمود که چهار و نیم میلیون آن گردشگران زیارتی بوده است و ۵۰ درصد از همین تعداد نیز زوار حسینی بوده اند. همین تناقض در آمارگویی نقدی بوده که همیشه به این سازمان وارد می شد.
نکته دیگر اینکه مونسان در گزارش خود به مجلس اعلام نموده که در سال ۹۷ میزان گردشگران خروجی نسبت به سال ۹۶ کاهش داشته است اما باید از او پرسیده می شد که آیا این کاهش آمار به سبب فعالیت ها و عملکردش در سازمان بوده و یا کاهش ارز ریال و بالا بودن نرخ ارز و بالا رفتن قیمت بلیت هواپیما و سفرهای خارجی؟
موضوعی که پروانه سلحشوری یکی از نمایندگان مخالف در مجلس ذکر کرد و اظهار داشت: مونسان اشاره به تراز مثبت گردشگری می کند، منصفانه بگویم که این تراز مثبت به سبب عملکرد ضعیف دولت در کنترل نرخ ارز بوده است. در شرایط کنونی ایران جزو ارزانترین مقاصد کشورها برای سفرهای گردشگری می باشد و از سویی هزینه سفرهای خارجی به شدت افزایش یافته، حال آیا این مسائل جزو عملکرد آقای مونسان است. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه آمارهای ارائه شده وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بعضاً مخدوش و بدون پشتوانه هستند. سید مرتضی خاتمی نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز از نمایندگان مخالف بود که به بحث آمار اشاره ای کرد و اظهار داشت: این روزها وزیر محترم پیشنهادی بیشتر تکیه بر آمار دارد. این آمار ناشی از عملکرد خوب این سازمان نیست، بلکه با عنایت به نوسانات ارزی و با عنایت به کاهش مسافرت های خارج از کشور و شرایطی که امروز داریم، رویکرد مسافرت به داخل بیشتر شده است، ضمن اینکه رشد آمار ما برای گردشگری از یک سیر طبیعی در طول سال های مختلف تبعیت می کند و ما در آمار باید به مردم بگوییم چند درصد از اهداف پوشش داده شده است؟ صرف تکیه بر آمار مشکلی را حل نمی نماید. نکته بعدی درباره ایران بعنوان ارزان ترین مقصد گردشگری دنیاست. شاید بهتر می بود از مونسان سوال می شد حالا که سفر به ایران برای توریستهای خارجی مقرون به صرفه است چرا باز هم شاهد ورود گردشگران به ایران نیستیم و در این زمینه سازمان متبوع چه عملکردی داشته است؟مسئله دیگر درباره آمار گردشگران ورودی به ایران است. بگفته کارشناسان بیشترین آمار گردشگران ورودی به ایران را اعراب از کشورهایی مانند عمان، عراق و پاکستانی ها می سازند همین طور در مرزهای کشور آمار تردد در بازارچه های مرزی نیز بعنوان گردشگر ورودی شمرده می شود بدین سبب هیچ گاه نمی توان اظهار داشت که آمار هفت میلیونی ورودی ها به ایران، متعلق به گردشگران است. چونکه گردشگری برخی شاخصه هایی دارد (مانند اقامت در هتل و بازدید از امکان گردشگری) که اگر آنها را در نظر بگیریم از این آمار باید تعداد قابل توجهی کاست. بنظر می رسد توجه و تاکید به آمارسازی ها در سازمان میراث فرهنگی وقت همچنان در وزارت خانه نیز ادامه داشته باشد هر چند که مونسان در بدو ورودش به این سازمان اعلام نموده بود که آمارها شفاف بیان خواهد شد.

منبع: