سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
رونمایی از خانه باستانی مدفون زیر آتشفشان

رونمایی از خانه باستانی مدفون زیر آتشفشان

تور مسافرتی: از یکی از زیباترین خانه های باستانی رومی واقع در ایتالیا که زیر چندین تن خاکستر به جامانده از فوران یک آتشفشان مدفون شده بود بالاخره بعد از گذشت ۳۶ سال از فراموش شدنش رونمایی گردید.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از رویترز، یک تیم متشکل از متخصصان مرمت توانست با کمک روش های پیشرفته آثار هنری و بخش هایی از ساختمان مجلل سه طبقه ای را که حدودا در اثر فوران آتشفشان «وزوو» در سال ۷۰ میلادی نابود شده بود، نجات دهد.
این خانه باستانی که با نام «خانه دویست ساله» شناخته می شود، در شهر رومی «هرکولانیوم» واقع شده است و برای نخستین بار در سال ۱۹۳۸ کشف شد. عنوان «خانه دویست ساله» از آن جهت برای این بنا در نظر گرفته شده که سال ۱۹۳۸، دویستمین سالگرد کاوش هایی بود که به کشف ویرانه های شهر باستانی «هرکولانیوم» منجر گردید.
از موزاییک های حدودا سالم، نقاشی های دیواری با موضوعات اسطوره ای و سبک معماری بویژه این بنا می توان دریافت که « خانه دویست ساله» یکی از نفیس ترین بناهای خصوصی شهر «هرکولانیوم» بوده است.

«لزلی رینر» – یکی از کارشناسان موسسه حفاظت « گتی» – بیان کرد: «این ساختمان تاریخی را می توان بعنوان جواهری برای این منطقه محسوب کرد.»
«خانه دویست ساله» هم همچون خیلی از خانه های باستانی «پمپئی» به سبب غفلت در مدیریت، از سال ۱۹۸۳ تابحال تعطیل بود و تا امروز امکان بازدید از بنا برای عموم فراهم نشده بود.

کارشناسان معتقدند پروژه های مرمت و بازسازی سال های گذشته بیشتر از آن که در مرمت این بنا مفید باشند به آن لطمه زده اند؛ برای مثال موادی که برای محافظت از رنگ نقاشی های دیواری این بنای تاریخی استفاده شده بود، روند ناپدید شدن رنگ ها را تسریع کرده بود.
با این که شهر «هرکولانیوم» بسیار کوچکتر از «پمپئی» است، اما ویرانه های آن بمراتب سالم تر از ویرانه های «پمپئی» هستند چونکه ویرانه های «هرکولانیوم» زیر خاکسترهای بسیار زیادی مدفون شده بودند و این امر سبب شده بود تا دسترسی سارقان به این ویرانه ها کمتر شود.
با توجه به بقایای قابل توجه کشف شده در شهر باستانی «هرکولانیوم» می توان دریافت که این شهر در مقایسه با «پمپئی»، خانه افراد ثروتمندتری بوده است.

منبع: