سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مدیر گردشگری مناطق آزاد خبر داد: بازگرداندن تجار چینی از راه گردشگری

مدیر گردشگری مناطق آزاد خبر داد: بازگرداندن تجار چینی از راه گردشگری

به گزارش تور مسافرتی مدیرگردشگری و میراث فرهنگی شورای عالی مناطق آزاد اظهار داشت: مناطق آزاد با عنایت به معافیت های مالیاتی و گمرکی موقعیت خوبی برای گردشگران تجاری دارد. در چین دنبال این گردشگران هستیم.
حسین اله بداشتی که در حاشیه کارگروه گردشگری ایران در پکن با ایسنا گفت وگو کرد، با اعتقاد بر این که راه سفر تجار به ایران و مناطق آزاد بوسیله گردشگری باز می شود، اظهار داشت: مناطق آزاد با عنایت به معافیت مالیاتی و گمرکی موقعیت خوبی برای گردشگران تجاری دارد؛ یعنی می توان بوسیله گردشگری پای تجار و بازرگانان را به این مناطق باز کرد. یکی از طرح های مناطق آزاد نیز تقویت گردشگری تجاری است که درحال مطالعه و بررسی آن هستیم. باید بازارهای مختلفی را مطالعه نماییم تا متوجه شویم مناطق آزاد برای کدام یک از کشورها جذاب است. بستر گردشگری تجاری در مناطق آزاد آماده است. باید متناسب با میزان استقبال برای آن برنامه ریزی نماییم.
او درباره انگیزه حضور در این رویداد که از طرف بخش خصوصی ایران همزمان با سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به پایتخت چین برگزار شد، اظهار نمود: مناطق آزاد هم دنبال سهم خود از گردشگری چین است. البته خیلی دیر از برگزاری این کارگروه و دیدار دو جانبه آژانس های ایرانی و چینی باخبر شدیم، برای همین فرصت اطلاع رسانی به بخش خصوصی فعال در مناطق آزاد را نداشتیم اما خودرا به این جلسه رساندیم تا درباره جاذبه های گردشگری این مناطق در چین اطلاع رسانی نماییم.
وی درباره این که آیا حضور مناطق آزاد در بازار چین با مطالعه بوده است، اظهار داشت: مطالعه و بررسی شروع شده اما این حضور بیشتر جنبه شناسایی بازار و سلیقه سفر مردم چین را داشته است. شنیده ایم گردشگران چینی به آثار تاریخی و مسیر کلاسیک ایران مانند شیراز و اصفهان بیشتر علاقه دارند. فکر می نماییم آنها از دیگر جاذبه های ایران و حتی سواحل آن باخبر نیستند. هرچند فعلا محتوایی را به زبان چینی تولید نکرده ایم اما فیلم هایی را از جذابیت های مناطق آزاد در اختیار آنها قرار دادیم.
اله بداشتی افزود: لغو روادید یکی از مزیت های مناطق آزاد است اما چون ویزای ایران کلا برای چینی ها لغو شده، این مزیت مناطق آزاد دیگر برای چینی ها جذاب نیست و خیلی نمی توانیم روی این مساله مانور دهیم. اما شاید معافیت های مالیاتی و گمرکی مناطق آزاد برای چینی ها جذاب باشد.

منبع: