سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مونسان: درباره بنزین سفر نامه ننوشتم

مونسان: درباره بنزین سفر نامه ننوشتم

به گزارش تور مسافرتی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: نامه ای درباره بنزین یا اختصاص سهمیه بنزین ویژه سفر ننوشته ام.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری این وزارتخانه ـ روز پس از اجرای طرح سهمیه بندی و اصلاح نرخ بنزین اعلام نمود که «از دو هفته پیش این شرایط را پیش بنی کرده ایم و بنابراین نامه ای با امضای وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزیر نفت نوشته شده در خصوص اینکه اگر مقرر است بنزین سهمیه بندی شود، مبحث سفر و گردشگری مردم در داخل کشور مد نظر قرار گیرد.»
بعد از گذشته حدود دو هفته از آن اظهارات، علی اصغر مونسان در حاشیه سفرش به پکن جهت شرکت در کارگاه گردشگری ایران و چین و اجلاس تمدن های کهن، در پاسخ به پرسش ایسنا درباره نتیجه آن نامه، اظهار داشت: راجع به بنزین نامه ای ننوشتم. درباره حمل و نقل گردشگری نامه ای نوشته ایم و درباره «بنزین سفر» موضوعی مطرح نشده است. البته در مناسبت های مختلف بخصوص نوروز برای اختصاص سهمیه ویژه ی سفر درخواست خواهیم کرد.
او افزود: ما به دنبال این هستیم که ناوگان حمل و نقل ویژه گردشگری در کشور راه اندازی شود؛ یعنی ماشین های مناسب، راننده های آموزش دیده و راهنمایان حرفه ای داشته باشیم. تلاش می نماییم ناوگان حمل و نقل گردشگری را ارتقاء دهیم.
مونسان در پاسخ به این که آیا اصلا مقرر است سهمیه ای با عنوان «بنزین سفر» اختصاص یابد؟ اظهار داشت: سهمیه بنزین سفر را باید موردی درخواست نماییم و از دولت این سهم را بگیریم.
بنزین سفر طرحی بود که در اولین دور سهمیه بندی بنزین در دولت محمود احمدی نژاد اجرا شد و میزان سهمیه آنرا هر بار روسای میراث فرهنگی و گردشگری به مردم اعلام می کردند. این سهمیه متغییر و معمولا حدود ۵۰ لیتر و یا کمتر از آن بود؛ چون که مخالفان سرسختی در دولت وقت و حتی خارج از آن داشت. مبحث بنزین سفر آن قدر جذاب بود که حتی وعده انتخاباتی «حمید بقایی» در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بود.
حالا با اجرای مجدد طرح سهمیه بندی بنزین و انتشار خبری درباره نگارش نامه به وزیر نفت، گمانه زنی هایی درباره بازگشت طرح سهمیه «بنزین سفر» مطرح شده اما اظهارات تازه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حاکی از این است که از اجرای چنین طرحی فعلا خبری نیست.
شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران ۲۴ آبان ماه از سهمیه بندی بنزین و اصلاح نرخ آن اطلاع داد و اعلام نمود: سهمیه اختصاص یافته به خودرو های شخصی بنزینی ۶۰ لیتر و دوگانه سوز ۳۰ لیتر تعیین شد. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شد.