سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش مهر از هشدار درباره شیوع ویروس کرونا هشداری برای استقبال از چشم بادامی های حامل ویروس کرونا

گزارش مهر از هشدار درباره شیوع ویروس کرونا هشداری برای استقبال از چشم بادامی های حامل ویروس کرونا

تور مسافرتی: ایران در حالی برای جذب گردشگران چینی برنامه ریزی مفصلی کرده که هشدارها درباره سفر این گردشگران و بازرگانان حامل ویروس کرونا به ایران جدی تر شده است.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، ویروس اسرارآمیز کرونا که منشأ و علت آن هنوز معین نمی باشد، به سرعت در حال انتشارست به شکلی که احتمال می رود بیشتر از یک هزار و ۷۰۰ نفر به این بیماری ناشناخته مبتلا هستند. دولت چین تمهیدات ویژه ای برای مبارزه با آن اندیشیده اند و الان مردم دو شهر ووهان و هوانگ گوانگ نیز به صورتی قرنطینه شده اند چون دولت چین از آنها خواسته که در شهر خود بمانند و سفر نکنند. سیستم های حمل و نقل عمومی نیز به این دو شهر صورت نمی گیرد همین طور به شهروندان شهرهای دیگر نیز گفته شده که به این دو شهر نروند. سفارت ایران در چین هم از هموطنان مقیم این کشور درخواست کرد: هموطنانی که قصد سفر به چین را دارند قبل از سفر آخرین وضعیت شیوع ویروس در مقصد را رصد کرده و از تردد در اماکن مشکوک به آلودگی اجتناب کنند. در صورت مشاهده علایم ابتلاء به ویروس به مراکز درمانی بازگشت و جهت دریافت خدمات کنسولی با سفارت یا کنسولگری های ایران تماس بگیرند. اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین هم با ارائه آگهی به تجار ایرانی در مورد ویروس مرگبار کرونا، از آنها خواست تا قبل از سفر به چین، آخرین وضعیت شیوع ویروس در مقصد را رصد کنند. سال جدید چینی شروع شده است. هر سال در روزهای تعطیلات سال نو، میلیون ها چینی در داخل و خارج کشور برای گذراندن تعطیلات به شهرها و کشورهای گوناگون سفر می کنند و به این علت، احتمال انتقال این بیماری بیشتر از اوقات معمول است. چینی ها آمار بالای خروج توریست را به کشورهای مختلف دارند و بنا بر این کشورهای زیادی خواستار جذب آنها هستند. گردشگران چینی در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۵۰ میلیون سفر به کشورهای مختلف داشته اند. ایران نیز یکی از این کشورهاست که از مدتها قبل برای جذب چینی ها برنامه ریزی نموده است حتی وزیر میراث فرهنگی نیز در حاشیه سفرش به چین که چند ماه قبل انجام شده بود از گردشگران چینی دعوت کرد تا سال نوی خودرا در ایران بگذرانند. برنامه ریزی ها برای حضور گردشگران چینی گوناگون است استان یزد نیز برنامه های خودرا برای جشن سال نوی چینی اعلام نموده است.
از طرفی مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین نیز در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته است: ویروس تنفسی خطرناکی در کشور چین و برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی به شدت شیوع پیدا کرده، در تمامی فرودگاه های جهان مسافران پروازهای از مبدا چین کنترل بهداشتی می شوند. روزانه بیشتر از ۱۵۰۰ نفر از مبادی چین و سایر کشورهای در معرض شیوع وارد کشور می شوند ولی هیچ کنترلی اعمال نمی گردد. البته آماری که حریری اعلام نموده احتمالاً تنها محدود به تجار چینی بوده است والا آمار گردشگران چینی بیشتر از اینها و حتی گفته می شود این آمار به ۵۲ هزار نفر هم می رسد. از سویی برنامه ریزی وزارت میراث فرهنگی برای افزایش این آمار و رساندن آن به ۷ میلیون توریست از چین است. اتفاقی که باید باتوجه به شیوع ویروس کرونا و ناشناخته بودن آن تمهیدات جدی تری داشت. ۱۵۰۰ تاجر چینی در ایران با وجود اینکه سفارتخانه های مختلف از سفر به چین و حضور گردشگران چینی ابراز نگرانی کرده اند ولی تدابیری برای حضور گردشگران چینی به کشورشان به کار گرفته اند. مانند مسئولان فرودگاه بین المللی ابوظبی که اعلام نمودند مسافران ورودی از چین تحت معاینات دقیق و غربالگری قرار می گیرند. محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز اعلام نموده کنترل مسافران ورودی از چین در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر علایم ابتلاء به گونه جدید ویروس کرونا انجام می شود ما چینی ها را دیپورت نمی نماییم. محمد مهدی گویا دراین زمینه توضیح بیشتری داده و گفته: مسافرانی که از چین وارد ایران می شوند، در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر علایم ابتلاء به ویروس کرونا بررسی می شوند. اگر علائمی از بیماری مشاهده شود، اقدامات لازم برای مراقبت از این افراد انجام می شود. اگر کسی در چین آلوده به این بیماری شده باشد، فقط می تواند بوسیله هواپیما به ایران برسد و تنها جایی که مسافر از چین وارد می شود، فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) است. بااینکه بیشتر مبتلایان به این ویروس به شهر ووهان در چین سفر کرده بودند اما این ویروس در شهر پکن پایتخت چین نیز دیده شده است. شهری که ایرانی های زیادی نیز برای تجارت به آنجا رفته و یا چینی های زیادی به ایران می فرستد.

منبع: